Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Plac Jana Pawła II nr 1,
34-100 Wadowice
tel.(33) 873 20 96
www.wadowicejp2.pl

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

Medale do nabycia w sklepie “Pod Gwiazdą” tuż przy wejściu do Muzeum Dom Jana Pawła II!

Kiedy 16 października 1978 roku na Stolicę Piotrową wybrany został pochodzący z Wadowic Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, wadowicka świątynia stała się znana na całym świecie. Licznie odwiedzana przez pielgrzymów z wielu krajów jest ośrodkiem kultu religijnego o coraz większym znaczeniu. 

Duży wpływ na rozwój turystyki w tym miejscu miało przede wszystkim ogromne znaczenie, jakie Jan Paweł II przypisywał Bazylice w Wadowicach. Do dziś znany jest jego cytat „Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła”. Potem też wielokrotnie podkreślał, że to właśnie Bazylika Wadowicka była miejscem, w którym dostąpił największych dla Chrześcijanina łask – pierwszej spowiedzi i pierwszej komunii świętej. Uczynił więc Bazylikę miejscem niezwykłym, magicznym i obdarowującym pielgrzymów łaską uświęcającą.

Początkowo był to kościółek mały i drewniany. Ówczesne Wadowice, niewielka osada handlowa położona w widłach Skawy i Choczenki, często niszczone były kataklizmami powodzi i pożarów. W 1440 roku doszło do jednego z największych pożarów w dziejach miasta. Ogień zniszczył wówczas również kościół. Miasto odbudowywało się ze zniszczeń między innymi dzięki przywilejom królewskim i odnowieniu praw miejskich według prawa chełmińskiego. Wtedy właśnie, w połowie XV wieku w pobliżu rynku wadowickiego rozpoczęto budowę orientowanej świątyni murowanej. Z tego okresu pochodzi prezbiterium obecnego kościoła, które jest pozostałością tamtej średniowiecznej budowli gotyckiej. 

Wadowice są szczególnym miejscem pielgrzymkowym ze względu na postać św. Jana Pawła II. To właśnie tu, w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy kapłan, biskup, kardynał oraz następca św. Piotra. 

Jako głowa Kościoła Katolickiego przybywał do Wadowic trzykrotnie, w latach: 1979, 1991 oraz 1999. Modlił się wówczas w Bazylice oraz spotykał się z mieszkańcami rodzinnego miasta. Nic więc dziwnego, że znajduje się tam wiele akcentów, które przypominałyby jego postać oraz dokonania pontyfikatu. Ze szczególną troską Bazylika Wadowice traktuje osoby wyświęcone przez polskiego papieża, między innymi św. Kingę, św. Maksymiliana Kolbego oraz św. Faustynę. Odwiedzając świątynię poznamy wiele interesujących faktów z ich życia.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.