Smok Wawelski w Krakowie

Smok Wawelski w Krakowie
Wawel 5,
33-332 Kraków

Smok Wawelski w Krakowie

Medale do nabycia w sklepie IRSA w przejściu na dziedziniec!

Smok wawelski jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia zwana Smoczą Jamą znajdująca się u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego. 

Autorstwo najbardziej znanej polskiej legendy, która opowiada o Wawelskim Smoku, przypisuje się kronikarzowi Wincentemu Kadłubkowi. Legenda była inspiracją do stworzenia animowanego filmu o przygodach Baltazara Gąbki. Rzeźba Smoka Wawelskiego to niezwykle ważny punkt na szlaku “Złote Małopolskie”. Ze względu na ślad, jaki to miejsce odcisnęło na polskiej kulturze, nie może tam zabraknąć medali Złota Polska. Pamiątkowy medal z podobizną najsłynniejszego w Polsce smoka można zakupić w sklepie IRSA w przejściu na dziedziniec.

Upamiętnieniem legendy o smoku jest 6-metrowy pomnik smoka wawelskiego, stworzony przez Bronisława Chromego. Pomnik został wykonany w 1969 roku, a znajduje się u podnóża Wzgórza Wawelskiego od roku 1972.

Odlana z brązu i osadzona na dużym głazie rzeźba jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych miasta. Początkowo planowano, aby pomnik był częściowo zanurzony w rzekach Wisły. Niestety, z obawy przed tym, że niesione przez nurt rzeki śmieci będą osadzać się na jego konstrukcji zrezygnowano z tego pomysłu.

Co ciekawe, rzeźba jest zasilana gazem ziemnym, dzięki czemu smok… zieje prawdziwym ogniem. 🙂

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.