Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

Czerna 79
32 – 065 Krzeszowice
tel: 012 2820065
www.karmelczerna.pl

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej

W Czernej pod Krzeszowicami znajduje się barokowy kościół p.w. św. Eliasza oraz klasztor Karmelitów Bosych.Przy kościele klasztornym murowanym w 1631-40 r. jest kaplica , poświęcona pamięci błog. ojca Rafała (Józefa Kalinowskiego), członka Rady Narodowej w powstaniu styczniowym w 1863, później zesłańca syberyjskiego, w końcu karmelity bosego w Czernej, beatyfikowanego w 1983 przez Jana Pawła II.

Klasztor w Czernej został wybudowany w 1629 roku ze środków przekazanych przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, pozostającą w przyjaźni z wędrownym mnichem karmelitą. Jednak dopiero w 1805 roku Klasztor w Czernej został wyłączony spod klauzury i udostępniony wiernym. Od tego czasu stał się on miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Kompleks klasztorny obejmuje klasztor o wymiarach 70m x 70m, niewielki kościół wzniesiony na planie krzyża oraz cmentarz przyklasztorny.

Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej położony jest na atrakcyjnym szlaku turystycznym biegnącym wokół rezerwatu przyrody Dolina Eliaszówki, na terenie którego znajdują się groty skalne, ruiny Mostu Pustelniczego, zasypane sztolnie wydobywcze oraz stacje drogi krzyżowej z rzeźbami Alfreda Kotowskiego. Na terenie Klasztoru w Czernej znajduje się także inna rzeźba tego autora – grota przedstawiająca sceny z życia proroka Eliasza oraz źródełko w kształcie serca.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.