Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

ul. Wileńska 33
26-110 Skarżysko – Kamienna
tel.: 041 253 88 00
http://ostrobramska.pl/

Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Medale do nabycia w sklepiku!

“Dwie Ostre Bramy jedna Matka”. Nikt nie spodziewałby się, że podążając szlakiem „Złote Świętokrzyskie”, będzie miał wrażenie, że przeniósł się wprost do Wilna. Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej jest kopią Ostrej Bramy w Wilnie. W sklepiku można zakupić kolekcjonerski medal z wizerunkiem Jana Pawła II. To doskonały sposób na upamiętnienie wizyty w tym niesamowitym miejscu będącym ukojeniem tęsknot Kresowiaków. Obchodzone w Kościele katolickim 16 listopada wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej, u wielu Polaków, zwłaszcza tych ze Wschodu wywołuje tęskne myśli za Wilnem i obecną tam Maryją w Jej cudownym obrazie. Matka Chrystusa doznaje czci w tym powszechnie znanym obrazie jako Matka Boża Miłosierdzia, Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska…

Gdy w latach 1503-1522 Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi, jedna z nich z zawieszoną nad nią obrazem Matki Bożej nazwano Ostrą Bramą . Z pewnością nikt nie przypuszczał, że to miejsce i Obraz Matki Bożej w przyszłości będzie otaczane tak wielka czcią i pobożnością. W 1626 karmelici bosi otworzyli w sąsiedztwie Ostrej Bramy klasztor i zaczęli rozsławiać kult Maryi. Warto wspomnieć, że 2 lipca 1927 r. kard. Aleksander Kakowski z udziałem Prezydenta Ignacego Mościckiego, Prymasa Polski kard Augusta Hlonda, Marszałka Józefa Piłsudskiego biskupów i duchowieństwa dokonał uroczystej koronacji obrazu.

Jest to jeden z nielicznych obrazów Maryi, na którym jest Ona przedstawiona sama, bez swego Boskiego Syna. Wykorzystał to św. Maksymilian Kolbe i ułożył taka modlitwę:

Matko Boska Ostrobramska,
nie masz na swym ręku Dzieciątka Jezus,
to weź mnie na swoje ręce
i przenieś szczęśliwie przez całe życie”.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na napis znajdujący się na bramie. Jest on krótkim wezwaniem do Maryi: „Matko Miłosierdzia, pod Twoja obronę uciekamy się”.

Obraz z Ostrej Bramy słynie wielkimi łaskami i jest otaczany wielka czcią. Z roku na rok zwiększa się też liczba pielgrzymów odwiedzających to szczególne miejsce. Nie wszyscy jednak mogą przybyć do Wilna, dlatego też namalowano wiele kopii, które znajdują się w wybranych kościołach w Polsce, by wierni mogli oddawać kult Maryi Miłosiernej. Taka kopia znajduje się w naszym Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej. W maju 1988 roku rozpoczęto budowę świątyni. Poświęcenia dokonał ksiądz kardynał Henryk Gubinowicz. Miało to miejsce 22 października 1989 roku. Kopia cudownego obrazu została podarowana przez biskupa Edwarda Materskiego. Dzieło wyszło spod pędzla Izabeli Borowskiej. W 1992 roku utworzono w Skarżysku-Kamienej Kapitułę Ostrobramską i sprowadzono relikwie św. Rafała. Od 2014 roku świątynia nosi miano bazyliki mniejszej. Modlitwą pracą i ofiarą wybudowaliśmy Ostrą Bramę, kościół, Dom Pielgrzyma i Dom Miłosierdzia. Sanktuarium bardzo szybko stało się miejscem modlitwy o różnych porach dnia i nocy oraz celem pielgrzymek. W kaplicy Miłosierdzia Bożego znajdują się między innymi relikwie św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, bł. Michała Sopoćki, św. Rafała Kalinowskiego czy bł. Jerzego Popiełuszki. Świątynię otacza kamienna Droga Krzyżowa, autorstwa Jana Sieka.

Tutaj od Maryi uczymy się kontemplacji Jezusa i wyobraźni miłosierdzia. Wspólną modlitwę i pochylaniem się nad drugim człowiekiem, który potrzebuje pomocy, zauważył Ksiądz Biskup Ordynariusz i nazwał to Sanktuarium Polskim Ain Karim, w którym na wzór Maryi staramy się nieść pomoc człowiekowi od urodzenia do późnej starości.

Pamiętnym dzień był 2 lipca 2005 roku, to data Koronacji Obrazu Matki Miłosierdzia w Skarżyskiej Ostrej Bramie. Liczniej przybywają pielgrzymi, jak również zwiększyła się liczba wiernych modlących się przed wizerunkiem Patronki naszej małej Ojczyzny. Matce Bożej dziękujemy za opiekę i zawierzamy się Jej . Odnowiono w tym miejscu właśnie gotowość serca do niesienia miłości drugiemu człowiekowi. Rozwija się wolontariat, który przez wiele lat nie miał możliwości działania. Bardzo serdecznie dziękuję Wam Kochani, którzy nawiedzacie to sanktuarium szukając za życzliwość i dobroć okazywaną dla Sanktuarium w Skarżysku – Kamiennej oraz wspieranie na szeroką skalę, prowadzonych u nas dzieł charytatywnych.

Dług wdzięczności spłacamy modlitwą w każdą środę w czasie nowenny i sprawowanej w Waszej intencji Mszy świętej. Niech Ta, co w Ostrej świeci Bramie wyprasza Wam i Waszym Bliskim liczne łaski. Pamiętam o Was w modlitwie. Nie pytajmy, co Matka Boża ma dla nas uczynić, ale co my powinniśmy dla Niej uczynić jako rodzina i naród. Bóg złożył w nas wielkie możliwości i trzeba je tylko uruchomić. Więc budźmy innych ludzi, pomagajmy im odkrywać człowieczeństwo Bogu niech będą dzięki za koronację, za wyróżnienie Skarżyska – Kamiennej. Są widoczne owoce tego wielkiego wydarzenia.