Kościół Św. Piotra i Pawła w Krakowie

ul. Grodzka 52A
31-002 Kraków
tel. (12) 422 65 73
www.apostolowie.pl

Kościół Św. Piotra i Pawła w Krakowie

Medale możesz dostać w przedsionku Kościoła!

Kościół Św. Św. Piotra i Pawła został wzniesiony w XVII w jako pierwszy w Krakowie obiekt architektury barokowej. Potężna bryła kościoła św. Piotra i św. Pawła, zwieńczona wysmukłą kopułą, jest jednym z głównych akcentów w panoramie Krakowa. Przed kościołem znajdują się charakterystyczne figury Apostołów, a w prezbiterium grobowiec ks. Piotra Skargi Pawęskiego – jezuity, nadwornego kaznodziei królewskiego.

Konsekracja Kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie miała miejsce w 1635 roku. Niemal od początku swojego istnienia związany był z Komisją Edukacji Narodowej, Uniwersytetem Krakowskim oraz zakonem ojców cystersów. Na wzmiankę zasługuje fakt, iż przez w XIX wieku przez sześć lat funkcjonował jak cerkiew prawosławna. Kolejna interesująca ciekawostka, to temat największej w ówczesnej Polsce kapeli muzycznej założonej przez jezuitów w 1638 roku. Szacuje się, że mogło w niej śpiewać nawet 100 osób!

Uwagę turystów zwraca przede wszystkim wykonana z dolomitu fasada kościoła, posągi jezuickich świętych (m.in. Ignacego Loyoli, Franciszka Ksawerego i Stanisława Kostki), stiukowe dekoracje, wczesnobarokowa ambona oraz ogrodzenie placu z rzeźbami apostołów. To właśnie ze względu na ten ostatni zabytek świątynia bywa nazywana również Kościołem 12 Apostołów w Krakowie. Dziś stanowi także miejsce pochówku ks. Piotra Skargi, biskupa Andrzeja Trzebickiego, Sławomira Mrożka oraz biskupa Tadeusza Pieronka.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.