ul. Profesorska 17
80-856 Gdańsk
tel. (58) 301 31 52
www.brygida.gdansk.pl
Bazylika Św. Brygidy w Gdańsku
Medale do nabycia w wejściu bocznym do Bazyliki!
Kościół św. Brygidy w Gdańsku – kościół na Starym Mieście, na osiedlu Osiek zbudowany w latach 1394-1402, konsekrowany w 1396 ku czci świętej Brygidy w miejscu gdzie znajdowała się wcześniej niewielka kaplica i było wystawione ciało tej świętej.
W roku 1587 kościół spłonął. Odbudowany został dzięki pomocy biskupa włocławskiego Jana Tarnowskiego. W roku 1616 powstała renesansowa wieża. Od 1617 kościół posiada dzwon.
W 1817 po sekularyzacji zakonu brygidek przemianowany został na kościół garnizonowy. Pełnił także rolę kaplicy dla więźniów.
W marcu 1945 kościół został podpalony przez Armię Czerwoną. Związek Radziecki traktował tereny miasta jako terytorium niemieckie, nie oszczędził więc Kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Po wojnie po świątyni pozostały tylko mury, część prezbiterium oraz sklepienia nad nim. Został odbudowany w 1973, a w 1975 urządzono wnętrza. W latach 1970-2004 proboszczem parafii był ksiądz Henryk Jankowski.
Kościół i parafia, ze względu na swoje bliskie położenie przy Stoczni Gdańskiej, był związany z niezależnym ruchem robotniczym. Ksiądz Jankowski odprawiał msze św. podczas strajków w Sierpniu 1980 i od tego czasu był związany z “Solidarnością” i jej przywódcą Lechem Wałęsą. W związku z działalnością patriotyczną Kościół św. Brygidy w Gdańsku gromadził także wielkie osobistości ze świata demokratycznego. Wśród najsławniejszych polityków odwiedzających świątynię wylicza się między innymi królową Holandii, prezydentów USA Ronalda Reagana oraz George’a Busha, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, a także króla Szwecji Karola XVI Gustawa.
W 1992 papież Jan Paweł II nadał kościołowi tytuł bazyliki mniejszej. Kościół św. Brygidy w Gdańsku dziś cieszy bogatym, atrakcyjnym dla turystów wnętrzem. Liczne zabytki obejmują między innymi bursztynowy ołtarz, płaskorzeźbę Matki Boskiej w sukni z herbami polskich miast, drewniane krzyże stoczni gdańskich z okresu Solidarności oraz brązowe drzwi ukazująca związane z nią postaci, symboliczny grób ks. Jerzego Popiełuszki. Znajdują się tam także liczne epitafia upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej oraz ofiary zbrodni katyńskiej.