Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej w Okulicach

Okulice 54
32-712 Bratucice
tel. /14/ 685 10 94
www.sanktuariumokulice.

Sanktuarium Matki Bożej Okulickiej w Okulicach

Medale do nabycia w wejściu głównym po prawej stronie!

Na mapie szlaku „Złote Małopolskie” znajdziemy miejscowość o znajomo brzmiącej nazwie Okulice. Okulice to wioska położona w województwie małopolskim, nieopodal ujścia Raby do Wisły (8 km), 15 km na północny wschód od Bochni, a 11 km na północny zachód od Brzeska, należąca do gminy Rzezawa. Teren wioski to nizinny krajobraz pól i łąk, od północnego wschodu otoczony lasem.

Dzisiejsza nazwa Okulice, w przeszłości brzmiała nieco inaczej. W literaturze średniowiecznej występuje w różnej postaci: Uocolici, Ocolici, Ukolice, Okolycze. W wiekach średnich Okulice były własnością klasztoru tynieckiego. Z tym okresem wiąże się początki okulickiego sanktuarium. Ważną dla regionu postacią historyczną jest również Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, jeden z najważniejszych przywódców Armii Krajowej, w ostatnich latach więziony oraz zamęczony przez NKWD. To właśnie od nazwy tej miejscowości wzięło się jego rodowe nazwisko. Pomimo tego, parafia Okulice dziś kojarzona jest głównie z Sanktuarium Matki Bożej.

Matka Boża od wieków była szczególnie czczona w Okulicach. Nie ma natomiast pełnej jasności co do tego, jak zrodził się ten żywy i silny kult. Istnieją dwie różne wersje dotyczące początków tego zjawiska.

Pierwsza ma swoje źródło w dawnej okulickiej pieśń religijnej pochodzącej prawdopodobnie z końca XVIII wieku, która wiąże kult Matki Bożej w Okulicach z postacią księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego (Pudyka). Pieśń podaje, że miała się mu ukazać Matka Boża i podać miecz w krytycznym momencie bitwy z Tatarami, dzięki czemu odniósł zwycięstwo. W dowód wdzięczności książę postanowił ufundować ku czci Matki Bożej kaplicę, która miała stanąć na miejscu objawienia. Tę wersję podaje także ks. Alojzy Fridrich w swojej Historii cudownych obrazów Najświętszej Maryi Panny w Polsce, wydanej w Krakowie w 1903 roku, ale nie wymienia imienia księcia.

Druga wersja dotycząca początków kultu Matki Bożej mówi o Leszku Czarnym, następcy Pudyka. To jemu właśnie miała się objawić Matka Boża w podobnych okolicznościach, jak Bolesławowi Wstydliwemu. Według opracowań dotyczących tego okresu, Leszek Czarny stoczył zwycięską bitwę z rebeliantami nad Rabą pod Bogucicami.

Być może historycy zdołają ustalić, które wydarzenie jest dla Okulic kluczowe. Jednak w obu tych wersjach podkreśla się rolę biskupa Pawła z Przemankowa, co wskazuje z kolei na postać księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego (Pudyka) i historię z nim związaną.

Kult Matki Bożej w Okulicach jest wciąż żywy. Pielgrzymi przybywają przed cudowny obraz przez cały rok, szczególnie w niedziele i święta. Zabierają wodę z pobliskiej studzienki, wierząc w jej cudowną, uzdrawiającą moc, szczególnie w chorobach oczu. Największy napływ wielotysięcznych tłumów ma miejsce w doroczne dni odpustowe: w Zielone Święta z oktawą oraz w niedzielę po Uroczystości Narodzenia NMP. Coraz liczniej gromadzą się wierni na Nieustannej Nowennie odprawianej w każdą środę. Polecają wstawiennictwu Matki Bożej wszelkie leżące im na sercu sprawy, szczególnie zdrowie, ratunek w nieszczęściach, oraz dziękują za otrzymane łaski. Księgi łask z poprzednich wieków, jak też z okresu przed i po koronacji, są świadkami wysłuchanych modlitw. Szczególną troską w Sanktuarium w Okulicach otoczony jest wizerunek Matki Bożej pędzla nieznanego artysty, ofiarowanego przez Wojciecha Krutskiego jako wyraz wdzięczności za uratowanie siostry i matki. Ten wizerunek Matki Boskiej został dwukrotnie koronowany. Pierwszy raz uczynił to w 1962 roku kardynał Stefan Wyszyński. Insygnia te zostały jednak skradzione w 1990 roku, w związku z czym rok później biskup Józef Życiński ponownie umieścił koronę na głowie Matki Boskiej. Została ona poświęcona przez samego Jana Pawła II i znajduje się w Sanktuarium w Okulicach do dzisiaj.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.