Stare Miasto
32-410 Dobczyce
Tel. muzeum-518825830
Tel. PTTK O/Dobczyce- 122711176, 50545157
www.zamek.dobczyce.pl
Zamek Królewski w Dobczycach
Medale do nabycia w kasie biletowej oraz w biurze oddziału PTTK Dobczyce ul. Podgórska 1 (w dni gdy zamek jest zamknięty dla zwiedzających)
Miłośnicy historii doskonale zdają sobie sprawę, że szlak „Złote Zamki i Pałace” jak żaden inny przenosi odwiedzających do zamierzchłych czasów, kiedy grube, zabytkowe mury tętniły życiem, a historia w nich zapisana dopiero się tworzyła. Muzeum Regionalne PTTK w Dobczycach znajduje się na Górze Zamkowej, skąd rozciąga się malowniczy widok na Jezioro Dobczyckie i beskidzkie pasmo Lubomira i Łysiny. Muzeum posiada cztery działy tematyczne: militarny, etnograficzny, archeologiczny oraz historyczny. Zwiedzający mogą podziwiać blisko dwa tysiące eksponatów. Ekspozycja muzealna mieści się w częściowo odbudowanych ruinach średniowiecznego zamku, którego historia sięga XIV w. Zamek w Dobczycach gościł Władysława Łokietka, Królową Jadwigę, Kazimierza Wielkiego, jak również Władysława Jagiełłę. W czasach panowania Kazimierza Jagiellończyka w zamku kształcono mężczyzn z królewskich rodów. Synowie królewscy uczyli się pod okiem Jana Długosza. W skład wystawy wchodzi m.in. zamkowa kaplica oraz sala historyczna z rozbudowaną ekspozycją poświęconą wydarzeniom obu wojen światowych na terenie Dobczyc oraz ulokowaną w lochu katownią. W wystawowych salach zamkowych obejrzeć można również obiekty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamkowym wzgórzu, m.in. ozdobne kafle z zamkowych pieców i broń. Główną atrakcję sali hutniczej stanowi zrekonstruowany piec typu hypocaustum, czyli dawny system ogrzewania centralnego. W kasie biletowej dostępne są kolekcjonerskie medale “Złota Polska”, co sprawia, że Zamek Królewski w Dobczycach jest nie tylko świadectwem minionych czasów, ale umożliwia zwiedzającym tworzenie własnej historii opartej na zwiedzaniu historycznych miejsc. Medale zamknięte w eleganckim albumie to świadectwo żywego zainteresowania dziedzictwem narodowym i miłości do kolekcjonerstwa. Kiedy zamek jest zamknięty dla zwiedzających, numizmaty można zakupić w biurze oddziału PTTK Dobczyce na ul. Podgórskiej 1.
Drugą, równie godną obejrzenia część muzeum stanowi włączony do Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej skansen, gdzie prezentowana jest ekspozycja etnograficzna poświęcona lokalnej kulturze ludowej. W głównym budynku skansenu, znajdującym się na miejscu dawnej karczmy, obok izby dobczyckich cechów zaaranżowano kuchnię wiejską, alkierz mieszczanina oraz kącik poświęcony zwyczajom dorocznym. W skład skansenu wchodzi także dom pogrzebowy z ekspozycją o tematyce funeralnej oraz budynek kurnika, w którym prezentowane są narzędzia rolnicze, a także wozownie i kuźnia. W skansenie odbywają się spotkania twórców ludowych, gdzie prezentowane są ich dzieła. Taka postawa to przejaw kultywowania tradycji. Co ciekawe, w obiekcie można zorganizować wystawę własnych prac, nawet będąc amatorem. To miejsce niezwykle otwarte na kulturę.
Odbierz 2 prezenty!
Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!
1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa
2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”
Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.
Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.