ul. Podkramarska 5

80-834 Gdańsk

https://bazylikamariacka.gdansk.pl/

ul. Podkramarska 5

80-834 Gdańsk

https://bazylikamariacka.gdansk.pl/

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Medale dostępne w automatach przy wejściu oraz w sklepiku z pamiątkami!

Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.

Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.

Bazylika ma długość 105,2 m, szerokość w transepcie 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 26 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.

Wznosi się ono na wysokości 30 m. Do wnętrza kościoła wprowadzone są wszystkie przypory, które tworzą wieniec 31 kaplic, obiegający całą świątynię. Wnętrze kościoła oświetlone jest przez 41 olbrzymich okien, z których największe, zdobione witrażem znajduje się w części wschodniej prezbiterium.

Do wnętrza kościoła prowadzi 7 bram: Kaletnicza, Radnych, Wysoka, Mariacka, Groblowa  z widniejącym nad nią zegarem „Groblowym” z 1635-37 r. , Szewska, której tympanon zdobi „Scena Zaśnięcia Marii” z 1420 r. oraz brama pod wieżą.

Świątynię zdobi 7 wież iglicznych3 ceramiczne i masywna wieża dzwonna o wysokości  82 m n.p.m. (do kalenicy), zakończona dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.