Bazylika Mariacka w Gdańsku
Medale dostępne w automatach przy wejściu oraz w sklepiku z pamiątkami!
Konkatedralna Bazylika Mariacka zwana często „Koroną Gdańska” jest największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. Potężne jej mury i wieże wznoszą się wysoko nad panoramą miasta oraz nad rozległą okolicą.
Kamień węgielny pod obecną świątynię położono w uroczystość Zwiastowania Pańskiego 25 marca 1343 r. Świątynia budowana była etapami przez 159 lat. Dnia 28 lipca 1502 roku o godz. 16.00 mistrz Henryk Hetzel położył ostatnią cegłę sklepienia.
Bazylika ma długość 105,2 m, szerokość w transepcie 66,2 m. Kubatura wynosi 155 000 m. Na 26 wolno-stojących filarach wspiera się wspaniałe sklepienie gwiaździste i kryształowe.
Wznosi się ono na wysokości 30 m. Do wnętrza kościoła wprowadzone są wszystkie przypory, które tworzą wieniec 31 kaplic, obiegający całą świątynię. Wnętrze kościoła oświetlone jest przez 41 olbrzymich okien, z których największe, zdobione witrażem znajduje się w części wschodniej prezbiterium.
Do wnętrza kościoła prowadzi 7 bram: Kaletnicza, Radnych, Wysoka, Mariacka, Groblowa z widniejącym nad nią zegarem „Groblowym” z 1635-37 r. , Szewska, której tympanon zdobi „Scena Zaśnięcia Marii” z 1420 r. oraz brama pod wieżą.
Świątynię zdobi 7 wież iglicznych, 3 ceramiczne i masywna wieża dzwonna o wysokości 82 m n.p.m. (do kalenicy), zakończona dwoma dachami, między którymi znajduje się pomost widokowy.