Pomorze. Złote Pomorskie

Złote Pomorskie. Co warto zobaczyć na pomorzu cz.I

-

6 min. czytania

Wyrusz w podróż po Pomorzu razem ze Złotą Polską i stwórz własną kolekcję medali, która przez długie lata będzie przypominać Ci o przeżytych chwilach.

SPIS TREŚCI:

Żuraw Gdański

Ośrodek Kultury Morskiej został otwarty w 2012 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych muzeów na terenie Polski. Działalność OKM skupia się na przekazywaniu wiedzy dotyczącej tematów morskich.

Co można zobaczyć?

Na turystów czekają zdalnie sterowane modele statków. Goście mogą sprawdzić swoje umiejętności w stawianiu żagli i we fregatach. Liczne eksponaty opowiadają historię żeglugi morskiej. Stała wystawa OKM nosi nazwę “Łodzie ludów świata”.

Medal pamiątkowy z Żurawia Gdańskiego.

Medal można zakupić w automacie w sklepiku muzealnym.

Jak dojechać do Żurawia Gdańskiego?

Obiekt ulokowany jest pod adresem: Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25, 80-888 Gdańsk.
Zobacz na mapie->

Sołdek

Trochę historii.

Projekt statku został opracowany przez polskich konstruktorów, którym przewodził mgr inż. Henryk Giełdzik. Wodowanie statku odbyło się 6 listopada 1948 roku.

Co można zobaczyć?

Turyści mogą podziwiać ten imponujący zabytek będący częścią morskiego kompleksu muzealnego. Statek posiada cztery ładownie. Na pokładzie zainstalowano cztery windy ładunkowe i jedną cumowniczą.

Medal pamiątkowy ze statku Sołdek.

Turyści mają możliwość nabycia medali w sklepach muzealnych Spichlerzy na Ołowiance oraz w Ośrodku Kultury Morskiej.

Jak dojechać do statku Sołdek?

Słodek znajduje się tuż przy wejściu do głównej siedziby Narodowego Muzeum Morskiego, pod adresem: ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk. Zobacz na mapie->

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II wojny światowej

Trochę historii.

Muzeum II Wojny Światowej powstało 1 września 2008 roku. Przy opracowywaniu misji obiektu i zasad jego funkcjonowania pracowali słynni znawcy historii, m.in. Norman Davies, Timothy Snyder oraz Jerzy Wojciech Borejsza.

Co można zobaczyć?

Część podziemna otwiera przed zwiedzającymi wystawę główną, czasową i wystawę dla dzieci. Wystawa główna, która opowiada o II wojnie światowej pod kątem politycznym, jak i z perspektywy przeżyć zwykłych ludzi wielu narodowości, ulokowana została na obszarze blisko 5 tysięcy m2.

Medal pamiątkowy z Muzeum II Wojny Światowej.

Niedźwiedź Wojtek i czołg Sherman to tylko niektóre z symboli, jakie turyści mogą odnaleźć na pamiątkowych monetach. Medale można nabyć w muzealnym sklepiku.

Jak dojechać do Muzeum II Wojny Światowej?

Muzeum znajduje się pod adresem: pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk. Zobacz na mapie->

Latarnia Morska w Sopocie.

Trochę historii.

W 1903 roku w Sopocie powstał zakład balneologiczny. Słynna latarnia jest tak naprawdę jego kominem. Obiekt swym wyglądem przypomina wieżę. Komin zyskał status latarni morskiej w 1977 i pełnił tę funkcję do lutego 1999.

Co można zobaczyć?

Po wyjściu na sam szczyt otrzymuje się certyfikat zdobycia latarni. Sopocka latarnia morska ma 39 metrów wysokości i rozpościera się z niej wspaniały widok na Trójmiasto, Zatokę Gdańską i molo.

Medal pamiątkowy z Latarni Morskiej w Sopocie.

Przy wejściu, na turystów czekają pamiątkowe medale ze szlaku Złote Pomorskie. Medal przedstawia podobiznę latarni, a jego rewers zdobią symbole Pomorza.

Jak dojechać do Latarni Morskiej w Sopocie?

Wieża znajduje pod adresem: Sopot, Plac Zdrojowy 3. Zobacz na mapie->

Dar Pomorza

EPSON scanner image

Trochę historii.

W 1929 roku żaglowiec został zakupiony za datki społeczne przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. Statek odbył 102 rejsy i pokonał pół miliona mil morskich. Wyszkolono na nim 13 384 adeptów Państwowej Szkoły Morskiej.

Co można zobaczyć?

Na turystów czekają ekspozycje rozlokowane na 4 poziomach statku. Odwiedzający mogą podziwiać tam liczne mapy, fotografie oraz pamiątki z lat świetności Daru Pomorza.

Medal pamiątkowy z Daru Pomorza.

Medal jest dostępny w sklepie muzealnym. To doskonała pamiątka pozwalająca na zawsze zachować wspomnienia o wizycie na żaglowcu, który opłynął całą Ziemię.

Jak dojechać do Daru Pomorza?

Żaglowiec znajduje się pod adresem: Statek-muzeum „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia. Zobacz na mapie->

Dom Uphagena w Gdańsku

Trochę historii.

Pierwsze wzmianki o budynku mieszkalnym usytuowanym w tym miejscu pochodzą z 1357 roku. W ręce Uphagena kamienica trafiła w 1775 roku. W marcu 1945 roku budynek uległ spaleniu. Przez wiele lat trwał proces odrestaurowania i rekonstrukcji budynku.

Co można zobaczyć?

Na turystów czekają pełne przepychu pomieszczenia- sień, kantor kupiecki, salon, jadalnia, pokój owadów i pokój kwiatów. Ulokowane na drugim piętrze sypialnie pełnią funkcję sal przeznaczonych na wystawy czasowe.

Medal pamiątkowy z Dom Uphagena w Gdańsku.

Obcowanie z antycznymi wnętrzami zdobionymi w stylu rokoko warto upamiętnić. Pamiątkowy medal ze szlaku Złote Pomorskie jest dostępny przy kasie.

Jak dojechać do Domu Uphagena w Gdańsku?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk.
Zobacz na mapie->

Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku

Trochę historii.

Otwarcie obiektu miało miejsce 1 maja 1954 roku. W połowie lat 80. gdańskie zoo mogło poszczycić się 800 zwierzętami z blisko 180 różnych gatunków.

Co można zobaczyć?

Dziś w gdańskim zoo na turystów czeka 886 zwierząt reprezentujących 164 gatunki. Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku słynie na całym świecie z hodowli kondorów wielkich.

Medal pamiątkowy z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku.

Gdański ogród zoologiczny to doskonałe miejsce na rodzinne wyprawy. Na turystów czeka aż siedem różnych medali dostępnych w ptaszarni, żyrafiarni oraz w pawilonie z lwami.

Jak dojechać do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku?

Adres ogrodu to: ul.Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk-Oliwa. Zobacz na mapie->

Sala BHP w Gdańsku

Trochę historii.

Obiekt został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. 12 grudnia 1961 roku został zaadaptowany jako miejsce szkolenia stoczniowców. W budynku w 1980 roku odbywały się obrady Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Co można zobaczyć?

W skład zbiorów muzealnych, które w Sali BHP mogą podziwiać turyści, wchodzą dioramy wzbogacone efektami świetlnymi. Ekspozycję tworzą również modele budowanych w tym zakładzie statków i model silnika „Gdańsk 1″.

Medal pamiątkowy z Sali BHP w Gdańsku

Dwa inspirujące wzory medali pamiątkowych są do nabycia w sklepiku z pamiątkami.

Jak dojechać do Sali BHP w Gdańsku?

Adres obiektu to: ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, 80-864 Gdańsk.
Zobacz na mapie->

Pomorze to nie tylko szansa na obcowanie z naturą, ale również możliwość na aktywne spędzanie czasu. Turyści stają przed szansą na zdobycie pamiątkowych medali z każdego miejsca, które zechcą odwiedzić.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.