Złote Pomorskie. Co warto zobaczyć na pomorzu cz.I
6 min. czytania
Wyrusz w podróż po Pomorzu razem ze Złotą Polską i stwórz własną kolekcję medali, która przez długie lata będzie przypominać Ci o przeżytych chwilach.
SPIS TREŚCI:
- Żuraw Gdański.
- Sołdek.
- Muzeum II Wojny Światowej
- Latarnia Morska w Sopocie.
- Dar Pomorza.
- Dom Uphagena w Gdańsku.
- Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku
- Sala BHP w Gdańsku.
- Wnioski
Żuraw Gdański
Ośrodek Kultury Morskiej został otwarty w 2012 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych muzeów na terenie Polski. Działalność OKM skupia się na przekazywaniu wiedzy dotyczącej tematów morskich.
Co można zobaczyć?
Na turystów czekają zdalnie sterowane modele statków. Goście mogą sprawdzić swoje umiejętności w stawianiu żagli i we fregatach. Liczne eksponaty opowiadają historię żeglugi morskiej. Stała wystawa OKM nosi nazwę “Łodzie ludów świata”.
Medal pamiątkowy z Żurawia Gdańskiego.
Medal można zakupić w automacie w sklepiku muzealnym.
Jak dojechać do Żurawia Gdańskiego?
Obiekt ulokowany jest pod adresem: Ośrodek Kultury Morskiej, ul. Tokarska 21-25, 80-888 Gdańsk.
Zobacz na mapie->
Sołdek
Trochę historii.
Projekt statku został opracowany przez polskich konstruktorów, którym przewodził mgr inż. Henryk Giełdzik. Wodowanie statku odbyło się 6 listopada 1948 roku.
Co można zobaczyć?
Turyści mogą podziwiać ten imponujący zabytek będący częścią morskiego kompleksu muzealnego. Statek posiada cztery ładownie. Na pokładzie zainstalowano cztery windy ładunkowe i jedną cumowniczą.
Medal pamiątkowy ze statku Sołdek.
Turyści mają możliwość nabycia medali w sklepach muzealnych Spichlerzy na Ołowiance oraz w Ośrodku Kultury Morskiej.
Jak dojechać do statku Sołdek?
Słodek znajduje się tuż przy wejściu do głównej siedziby Narodowego Muzeum Morskiego, pod adresem: ul. Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk. Zobacz na mapie->
Muzeum II Wojny Światowej
Trochę historii.
Muzeum II Wojny Światowej powstało 1 września 2008 roku. Przy opracowywaniu misji obiektu i zasad jego funkcjonowania pracowali słynni znawcy historii, m.in. Norman Davies, Timothy Snyder oraz Jerzy Wojciech Borejsza.
Co można zobaczyć?
Część podziemna otwiera przed zwiedzającymi wystawę główną, czasową i wystawę dla dzieci. Wystawa główna, która opowiada o II wojnie światowej pod kątem politycznym, jak i z perspektywy przeżyć zwykłych ludzi wielu narodowości, ulokowana została na obszarze blisko 5 tysięcy m2.
Medal pamiątkowy z Muzeum II Wojny Światowej.
Niedźwiedź Wojtek i czołg Sherman to tylko niektóre z symboli, jakie turyści mogą odnaleźć na pamiątkowych monetach. Medale można nabyć w muzealnym sklepiku.
Jak dojechać do Muzeum II Wojny Światowej?
Muzeum znajduje się pod adresem: pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk. Zobacz na mapie->
Latarnia Morska w Sopocie.
Trochę historii.
W 1903 roku w Sopocie powstał zakład balneologiczny. Słynna latarnia jest tak naprawdę jego kominem. Obiekt swym wyglądem przypomina wieżę. Komin zyskał status latarni morskiej w 1977 i pełnił tę funkcję do lutego 1999.
Co można zobaczyć?
Po wyjściu na sam szczyt otrzymuje się certyfikat zdobycia latarni. Sopocka latarnia morska ma 39 metrów wysokości i rozpościera się z niej wspaniały widok na Trójmiasto, Zatokę Gdańską i molo.
Medal pamiątkowy z Latarni Morskiej w Sopocie.
Przy wejściu, na turystów czekają pamiątkowe medale ze szlaku Złote Pomorskie. Medal przedstawia podobiznę latarni, a jego rewers zdobią symbole Pomorza.
Jak dojechać do Latarni Morskiej w Sopocie?
Wieża znajduje pod adresem: Sopot, Plac Zdrojowy 3. Zobacz na mapie->
Dar Pomorza
Trochę historii.
W 1929 roku żaglowiec został zakupiony za datki społeczne przez Pomorski Komitet Floty Narodowej. Statek odbył 102 rejsy i pokonał pół miliona mil morskich. Wyszkolono na nim 13 384 adeptów Państwowej Szkoły Morskiej.
Co można zobaczyć?
Na turystów czekają ekspozycje rozlokowane na 4 poziomach statku. Odwiedzający mogą podziwiać tam liczne mapy, fotografie oraz pamiątki z lat świetności Daru Pomorza.
Medal pamiątkowy z Daru Pomorza.
Medal jest dostępny w sklepie muzealnym. To doskonała pamiątka pozwalająca na zawsze zachować wspomnienia o wizycie na żaglowcu, który opłynął całą Ziemię.
Jak dojechać do Daru Pomorza?
Żaglowiec znajduje się pod adresem: Statek-muzeum „Dar Pomorza”, al. Jana Pawła II, 81-345 Gdynia. Zobacz na mapie->
Dom Uphagena w Gdańsku
Trochę historii.
Pierwsze wzmianki o budynku mieszkalnym usytuowanym w tym miejscu pochodzą z 1357 roku. W ręce Uphagena kamienica trafiła w 1775 roku. W marcu 1945 roku budynek uległ spaleniu. Przez wiele lat trwał proces odrestaurowania i rekonstrukcji budynku.
Co można zobaczyć?
Na turystów czekają pełne przepychu pomieszczenia- sień, kantor kupiecki, salon, jadalnia, pokój owadów i pokój kwiatów. Ulokowane na drugim piętrze sypialnie pełnią funkcję sal przeznaczonych na wystawy czasowe.
Medal pamiątkowy z Dom Uphagena w Gdańsku.
Obcowanie z antycznymi wnętrzami zdobionymi w stylu rokoko warto upamiętnić. Pamiątkowy medal ze szlaku Złote Pomorskie jest dostępny przy kasie.
Jak dojechać do Domu Uphagena w Gdańsku?
Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Długa 12, 80-827 Gdańsk.
Zobacz na mapie->
Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku
Trochę historii.
Otwarcie obiektu miało miejsce 1 maja 1954 roku. W połowie lat 80. gdańskie zoo mogło poszczycić się 800 zwierzętami z blisko 180 różnych gatunków.
Co można zobaczyć?
Dziś w gdańskim zoo na turystów czeka 886 zwierząt reprezentujących 164 gatunki. Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku słynie na całym świecie z hodowli kondorów wielkich.
Medal pamiątkowy z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku.
Gdański ogród zoologiczny to doskonałe miejsce na rodzinne wyprawy. Na turystów czeka aż siedem różnych medali dostępnych w ptaszarni, żyrafiarni oraz w pawilonie z lwami.
Jak dojechać do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku?
Adres ogrodu to: ul.Karwieńska 3, 80-328 Gdańsk-Oliwa. Zobacz na mapie->
Sala BHP w Gdańsku
Trochę historii.
Obiekt został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku. 12 grudnia 1961 roku został zaadaptowany jako miejsce szkolenia stoczniowców. W budynku w 1980 roku odbywały się obrady Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.
Co można zobaczyć?
W skład zbiorów muzealnych, które w Sali BHP mogą podziwiać turyści, wchodzą dioramy wzbogacone efektami świetlnymi. Ekspozycję tworzą również modele budowanych w tym zakładzie statków i model silnika „Gdańsk 1″.
Medal pamiątkowy z Sali BHP w Gdańsku
Dwa inspirujące wzory medali pamiątkowych są do nabycia w sklepiku z pamiątkami.
Jak dojechać do Sali BHP w Gdańsku?
Adres obiektu to: ul. ks. Jerzego Popiełuszki 6, 80-864 Gdańsk.
Zobacz na mapie->
Pomorze to nie tylko szansa na obcowanie z naturą, ale również możliwość na aktywne spędzanie czasu. Turyści stają przed szansą na zdobycie pamiątkowych medali z każdego miejsca, które zechcą odwiedzić.