Nie tylko koziołki, czyli o poznańskim zoo

-

4 min. czytania

Jakie są najbardziej znane zwierzęta z Poznania? Z pewnością koziołki, stukające się rogami na poznańskim ratuszu. Miłośnikom powieści Małgorzaty Musierowicz mogą też pomyśleć o jeżach – w końcu bohaterowie jej książek mieszkali na Jeżycach. Ale jeśli przepadacie za zwierzętami na żywo, obowiązkowo musicie zobaczyć zoo w Poznaniu.

SPIS TREŚCI:

Gdzie kupić bilety?

Najprostszy sposób to oczywiście online przez stronę ogrodu zoologicznego. Można też zakupić bilety klasycznie, czyli przy kasie. Dobra informacja dla rodzin z dziećmi jest taka, że zoo daje zniżki dla rodzin oraz honoruje Kartę Dużej Rodziny, a maluchy poniżej 3 lat mają wstęp bezpłatny. Ponadto w każdy pierwszy czwartek miesiąca seniorzy wchodzą taniej. Zniżka obejmuje także grupy liczące powyżej 10 osób. Wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny (oprócz jednego pawilonu, ale to koszt symboliczny). To co, wchodzicie z nami?

Stare Zoo

Co można zobaczyć?

W Poznaniu zwierzaki można oglądać w dwóch miejscach. Stare Zoo mieści się przy ulicy – nomen omen – Zwierzynieckiej 19. Wyobraźcie sobie, że jest jednym z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, a historia zabudowań sięga XIX wieku. Zaczęło się od tego, że grupa przyjaciół postanowiła uczcić 50. urodziny jednego z nich w taki sposób, że każdy z nich ofiarował mu jedno zwierzę. Aby utrzymać powiększający się zwierzyniec, w 1875 r. założono Stowarzyszenie Ogród Zoologiczny, w którym zgodnie pracowali (mimo zaborów!) Polacy, Niemcy i Żydzi.

Dziś z powodu pandemii niektóre pawilony są zamknięte, ale ciągle można zajrzeć zobaczyć najmniejsze owce na świecie, mikroświnki, kuce szetlandzkie, koziołki czy też odwiedzić Muzeum Zoo i Lwa. W Starym Zoo były też kręcone filmy.

Nowe Zoo

Co można zobaczyć?

W setną rocznicę powstania Starego Zoo otwarto Nowe Zoo przy ul. Krańcowej 81. Stare nie mogło się już powiększać, a tymczasem nowych zwierząt przybywało. Dziś poznańskie zoo jest drugim pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce.

Jakie niespodzianki czekają miłośników zwierząt? Prawdziwe safari, weźcie aparaty. Zobaczycie zarówno lubiące zimno foki, jak i nasze swojskie żubry. Posłuchacie, jak trąbi na swojej trąbie słoń afrykański. Pomachacie zamyślonym żyrafom Rothschilda (zwanym też ugandyjskimi). Czy wiecie, że żyrafa ma podobnie, jak większość ssaków, tylko 7 kręgów szyjnych? Powitacie nosorożca białego, który potrafi pędzić z prędkością 50 km na godzinę i susły… śpiące jak susły! Zapraszamy też do chaty tygrysa syberyjskiego, gdzie się z nim można spotkać oko w oko. Zoo można zwiedzać na piechotę ale jeżeli macie mniej czasu czy sił to możecie skorzystać z bezpłatnej parkowej kolejki.

To oczywiście nie wszystkie atrakcje. Oprócz oglądania mnóstwa ptaków, gadów i ssaków najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach przyrodniczych. Zajęcia są prowadzone zarówno w formie spacerów wśród zwierząt, jak i online. W dodatku poprzez Dział Edukacji i Promocji można umówić się na zajęcia z audiodeskrypcją, użyciem Polskiego Języka Migowego oraz dostosowane do potrzeb osób ze spektrum autyzmu. A jeśli oprócz zakupu medalu pamiątkowego Złotej Polski chcielibyście pozostawić w ZOO jakiś dobry ślad po sobie, możecie stać się opiekunami zwierząt.

Medal pamiątkowy z Zoo Poznań.

W automatach przy wejściu i na wieży czekają na turystów aż cztery wzory pamiątkowych medali Złota Polska.

Podsumowanie

Poznań to bez wątpienia fascynujące miasto, które od lat przyciąga turystów nie tylko słynnymi targami ale także architekturą, muzeami, czy też uroczymi knajpkami, oraz licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi. Jedną z takich Atrakcji przez duże “A” stanowi poznańskie ZOO – zarówno jego stara jak i nowa część – zapraszamy, na pewno będzie ciekawie dla dużych i dla małych…

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.