Wiosna sprzyja podróżom i aktywnemu spędzaniu czasu.

-

5 min. czytania

Szlak Złote Świętokrzyskie obfituje w miejsca doskonałe na rodzinny wypoczynek. Mnogość atrakcji w województwie świętokrzyskim może przyprawić o zawrót głowy, dlatego dziś zebraliśmy listę miejsc najbardziej atrakcyjnych dla rodzin z dziećmi.

SPIS TREŚCI:

Zwierzyniec Bałtowski

Trochę historii.

Zwierzyniec Bałtowski jest częścią kompleksu turystycznego Jura Park Bałtów. Główną atrakcją obiektu są rekonstrukcje dinozaurów o naturalnej wielkości. Park został otwarty 7 sierpnia 2004 roku i należy do stowarzyszenia Delta.

Co można zobaczyć?

Zwierzyniec Bałtowski to obszar o powierzchni 40 hektarów. Na terenie obiektu można podziwiać jelenie Dybowskiego, daniele, muflony, bydło szkockie, kozice, alpaki, lamy, owce, koniki polskie oraz osły. Dodatkowym atutem jest fakt, że zwiedzanie górnej części zwierzyńca odbywa się oryginalnymi, żółtymi schoolbusami. Na terenie kompleksu znajduje się Kraina Koni, Park Rozrywki, kino 5D, prehistoryczne oceanarium oraz atrakcyjna baza noclegowa i gastronomiczna.

Medal pamiątkowy ze Zwierzyńca Bałtowskiego.

Medale pamiątkowe z tego niesamowitego kompleksu są do nabycia przy wejściu, naprzeciwko kas.

Jak dojechać do Zwierzyńca Bałtowskiego?

Ta część kompleksu Jura Park Bałtów znajduje się pod adresem: Bałtów 8a, 27-423 Bałtów. Zobacz na mapie->

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Trochę historii.

Rezydencja pałacowa w Ujeździe powstała w latach 1627-1644. Budowla była największym pałacem w Europie przed powstaniem Wersalu. Pierwszym właścicielem obiektu był Krzysztof Ossoliński, a architektem Wawrzyniec Senes.

Co można zobaczyć?

Dla turystów zostało udostępnione pięć tras zwiedzania ruin zamku Krzyżtopór. Zamek został wybudowany na planie pięciokąta i był przepełniony symboliką. Mówi się, że budowla miała 365 okien, 52 komnaty, 12 sal i 4 baszty, co nawiązywało liczby dni, tygodni, miesięcy i pór roku. Zamek otaczają rozległe zielone tereny, gdzie można urządzić piknik i odpocząć na świeżym powietrzu. Na terenie obiektu często odbywają się pokazy rycerskie, a w okresie letnim możliwe jest nocne zwiedzanie. Będąc w Ujeździe, warto wybrać się do pobliskiego Klimontowa oraz Ossolina i poznać bogatą historię rodu Ossolińskich.

Medal pamiątkowy z Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Wyprawę do tak monumentalnego obiektu warto upamiętnić. Przy budynku kasy na odwiedzających czekają aż dwa wzory pamiątkowych medali.

Jak dojechać do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe?

Zamek jest ulokowany bezpośrednio przy głównej drodze pod adresem: Ujazd 73, 27-570 Iwaniska. Zobacz na mapie->

Zamek Sandomierski

Trochę historii.

Zamek królewski w Sandomierzu został wzniesiony przez Kazimierza III Wielkiego. Rozbudowę obiektu datuje się na XVI wiek. Od 1986 roku obiekt jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Budowla łączy w sobie trzy style architektoniczne: gotyk, barok oraz klasycyzm.

Co można zobaczyć?

Wystawy stałe, które czekają na odwiedzających mury sandomierskiego zamku to: „Sandomierskie dziedzictwo”, „Dawna wieś sandomierska”, „Ciemne ścieżki- wystawa poświęcona Jarosławowi Iwaszkiewiczowi”, „Ziemia sandomierska w pradziejach i wczesnym średniowieczu” oraz „Krzemień pasiasty w biżuterii i małych formatach złotniczych”. Oprócz tego na gości czekają liczne wystawy czasowe i fotograficzne. Turyści mogą bliżej poznać dzieje Zamku i podziwiać urzekającą panoramę okolicy. Goszcząc w progach Zamku Sandomierskiego, warto wybrać się na spacer na pobliską starówkę, wejść na Bramę Opatowską, przemierzyć tajemnicze podziemia oraz spróbować lokalnych specjałów w klimatycznej knajpie pod zabytkowym ratuszem.

Medal pamiątkowy z Zamku Sandomierskiego.

Wycieczkę do Sandomierza zwanego Małym Rzymem, warto zachować w pamięci na dłużej. Doskonałą pamiątką z tej wyprawy będzie złoty medal, który można nabyć przy zamkowej kasie.

Jak dojechać do Zamku Sandomierskiego?

Obiekt mieści się pod adresem: ul. Zamkowa 12, 27 – 600 Sandomierz. Zobacz na mapie->

Pałac w Kurozwękach

Trochę historii.

W skład zespołu pałacowego wchodzi przede wszystkim pałac wzniesiony w 2. połowie XIV wieku. Turyści mogą podziwiać także zabytkową bramę wjazdową z 1770 roku, XVIII wieczny park, czy spichlerz z początku XIX wieku. Warto wspomnieć, że Kurozwęki zostały opisane w „Dziennikach” oraz w „Popiołach” Stefana Żeromskiego. W 1974 roku powstał film dokumentalny „Sen o Kurozwękach”, a pałac i lokalne krajobrazy posłużyły jako plan zdjęciowy w popularnym serialu „Ojciec Mateusz”.

Co można zobaczyć?

W pałacu znajduje się hotel i restauracja. Turyści ciekawi historii pałacu, mogą podziwiać muzeum z licznymi zbiorami. Na spragnionych przygody czeka możliwość zwiedzania lochów i piwnic pałacu, gdzie oprócz kamiennych korytarzy znajdują się ciekawe ekspozycje oraz narzędzia tortur. Obok pałacu znajduje się mini zoo, plac zabaw dla dzieci, a latem również labirynt w kukurydzy. W 2000 roku na teren kompleksu pałacowego sprowadzono bizony. To właśnie przebywanie obok bizonów i podziwianie ich z safari wozu jest jedną z największych atrakcji obiektu.

Medal pamiątkowy z Pałacu w Kurozwękach.

Przy kasach czekają na turystów aż dwa wzory pamiątkowych medali Złota Polska.

Jak dojechać do Pałacu w Kurozwękach?

Obiekt mieści się pod adresem: ul. Zamkowa 3, Kurozwęki, 28-200 Staszów. Zobacz na mapie->

Podsumowanie

Złote Świętokrzyskie to szlak, który roztacza ogromne możliwości na ciekawy, aktywny wypoczynek. Jesteśmy przekonani, że podczas przemierzania szlaku i zdobywania pamiątkowych medali, można zakochać się w tym urokliwym regionie pełnym legend oraz odbyć kilka ciekawych lekcji historii w praktyce.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.