Rynek Podziemny w Krakowie – muzeum, które wciąga.
3 min. czytania
Co zrobić, kiedy w Krakowie na Brackiej pada deszcz? Albo kiedy smog straszy tak bardzo, że legendarny smok wawelski to przy nim mały pikuś? Złota Polska ma dla was rozwiązanie – zejdźcie z nami do podziemi – w lecie można się tu ochłodzić i odpocząć od tłumnego Rynku powyżej:)
SPIS TREŚCI:
- Gdzie kupić bilety?
- Im niżej, tym ciekawiej…
- Krakowskie Podziemia dla dzieci.
- Podsumowanie
Gdzie kupić bilety?
Podziemia w mieście poetów nie mogą być zwyczajne. W Sukiennicach mieści się jeden z oddziałów Muzeum Miasta Krakowa, a za jego drzwiami zejście do Rynku Podziemnego – pełnej tajemnic interaktywnej wystawy przedstawiającej życie krakowian sprzed niemal tysiąca lat.
Co istotne, muzeum jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych, więc wózkowicze mogą swobodnie zwiedzać podziemia bez martwienia się o pokonywanie schodów i progów. Gdzie można kupić bilety? Zarówno w samym Rynku Podziemnym, jak i w internecie (choć nie w dniu zwiedzania), a także po drugiej stronie Sukiennic w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Im niżej, tym ciekawiej…
Pięć metrów pod poziomem współczesnego miasta przejdziemy średniowiecznymi ulicami, zobaczymy ubiory i biżuterię z dawnych czasów, monety, zabawki, naczynia, a nawet cmentarzysko. Sprawdzimy, gdzie znajdowały się Kramy Bogate i Bolesławowe, zobaczymy, jak mógł wyglądać pożar miasta podczas najazdu Tatarów.
Medale pamiątkowe z Rynku Podziemnego.
Przy wejściu oraz w automatach kupimy medale pamiątkowe Złotej Polski. Zwróćcie uwagę na ten z krwiożerczą meduzą – ciekawe, kim była osoba, która w połowie XIV wieku odważyła się nosić wizerunek groźnego stworzenia jako ozdobę stroju! Na innym medalu znajdujemy pierścionek składający się z dwóch splecionych rąk. To jeden z najstarszych wzorów pierścionków zaręczynowych, tzw. fede. Tę formę wymyślili jeszcze starożytni Rzymianie, jednak taka biżuteria w średniowiecznym Krakowie to nic dziwnego – po otrząśnięciu się z klęski najazdów miasto rozwijało się błyskawicznie. Już w XIII w. przebiegał tędy ważny europejski szlak handlowy – Via Regia.
Krakowskie Podziemia dla dzieci
Jeśli przyjechaliście z rodziną do Krakowa na dłużej, warto śledzić regularnie prowadzony fanpage muzeum. Nawet w trakcie lockdownu dzieci mogły uczestniczyć w muzealnych warsztatach online, np. o smoku wawelskim, dawnych strojach, biżuterii i monetach, dowiadywały się, co robił grzebieniarz, a co… pasamonik. Jednym z zadań było zaprojektowanie własnego kramu. Oczywiście przekrzykiwanie się wzorem krakowskich przekupek było dozwolone. Z kolei dorośli mogli wziąć udział w kiermaszu książek online . Oprócz informacji o tym, co się dzieje w muzeum (zarówno wydarzeń, jak i konserwacji), czytelnicy fanpage’a otrzymują sporą porcję ciekawostek historycznych. Internauci piszą, że zwiedzanie Rynku Podziemnego naprawdę wciąga.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że was zaintrygowaliśmy i odwiedziliście krakowskie podziemia. Podzielcie się wrażeniami!