Rynek Podziemny w Krakowie – muzeum, które wciąga.

-

3 min. czytania

Co zrobić, kiedy w Krakowie na Brackiej pada deszcz? Albo kiedy smog straszy tak bardzo, że legendarny smok wawelski to przy nim mały pikuś? Złota Polska ma dla was rozwiązanie – zejdźcie z nami do podziemi – w lecie można się tu ochłodzić i odpocząć od tłumnego Rynku powyżej:)

SPIS TREŚCI:

  • Gdzie kupić bilety?
  • Im niżej, tym ciekawiej
  • Krakowskie Podziemia dla dzieci.
  • Podsumowanie

Gdzie kupić bilety?

Podziemia w mieście poetów nie mogą być zwyczajne. W Sukiennicach mieści się jeden z oddziałów Muzeum Miasta Krakowa, a za jego drzwiami zejście do Rynku Podziemnego – pełnej tajemnic interaktywnej wystawy przedstawiającej życie krakowian sprzed niemal tysiąca lat.

Co istotne, muzeum jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych, więc wózkowicze mogą swobodnie zwiedzać podziemia bez martwienia się o pokonywanie schodów i progów. Gdzie można kupić bilety? Zarówno w samym Rynku Podziemnym, jak i w internecie (choć nie w dniu zwiedzania), a także po drugiej stronie Sukiennic w Centrum Obsługi Zwiedzających.

Im niżej, tym ciekawiej

Pięć metrów pod poziomem współczesnego miasta przejdziemy średniowiecznymi ulicami, zobaczymy ubiory i biżuterię z dawnych czasów, monety, zabawki, naczynia, a nawet cmentarzysko. Sprawdzimy, gdzie znajdowały się Kramy Bogate i Bolesławowe, zobaczymy, jak mógł wyglądać pożar miasta podczas najazdu Tatarów.

Medale pamiątkowe z Rynku Podziemnego.

Przy wejściu oraz w automatach kupimy medale pamiątkowe Złotej Polski. Zwróćcie uwagę na ten z krwiożerczą meduzą – ciekawe, kim była osoba, która w połowie XIV wieku odważyła się nosić wizerunek groźnego stworzenia jako ozdobę stroju! Na innym medalu znajdujemy pierścionek składający się z dwóch splecionych rąk. To jeden z najstarszych wzorów pierścionków zaręczynowych, tzw. fede. Tę formę wymyślili jeszcze starożytni Rzymianie, jednak taka biżuteria w średniowiecznym Krakowie to nic dziwnego – po otrząśnięciu się z klęski najazdów miasto rozwijało się błyskawicznie. Już w XIII w. przebiegał tędy ważny europejski szlak handlowy – Via Regia.

Krakowskie Podziemia dla dzieci

Jeśli przyjechaliście z rodziną do Krakowa na dłużej, warto śledzić regularnie prowadzony fanpage muzeum. Nawet w trakcie lockdownu dzieci mogły uczestniczyć w muzealnych warsztatach online, np. o smoku wawelskim, dawnych strojach, biżuterii i monetach, dowiadywały się, co robił grzebieniarz, a co… pasamonik. Jednym z zadań było zaprojektowanie własnego kramu. Oczywiście przekrzykiwanie się wzorem krakowskich przekupek było dozwolone. Z kolei dorośli mogli wziąć udział w kiermaszu książek online . Oprócz informacji o tym, co się dzieje w muzeum (zarówno wydarzeń, jak i konserwacji), czytelnicy fanpage’a otrzymują sporą porcję ciekawostek historycznych. Internauci piszą, że zwiedzanie Rynku Podziemnego naprawdę wciąga.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że was zaintrygowaliśmy i odwiedziliście krakowskie podziemia. Podzielcie się wrażeniami!

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.