Atrakcje turystyczne na Śląsku – muzea, parki, kopanie i Palmiarnia w Gliwicach. Część I.

-

7 min. czytania

Śląsk słynie nie tylko z węgla i fascynującej gwary. To jeden z najbardziej różnorodnych i bogatych historycznie regionów w Polsce. Nic tak nie cieszy, jak odkrywanie nowych, interesujących zakątków własnego kraju. A co jeśli można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i połączyć miłość do podróży z pasją kolekcjonerstwa? Sprawdźmy!

SPIS TREŚCI:

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Główne atrakcje

„Dzieje techniki w polskim górnictwie węglowym” to multimedialna wystawa, która dokładnie pokazuje, jak przebiega proces wyrobu i transportu węgla. Wystawę uzupełniają prawdziwe górnicze narzędzia łącznie z kombajnem węglowym. „Tajemnice lasu karbońskiego” to wystawa dla każdego, kto chce poznać historię węgla i odbyć podróż do lasu, który istniał miliony lat temu. Warto spojrzeć na wystawę poświęconą zastosowaniu węgla w nauce oraz tę mówiącą o codziennym życiu górników.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Górnictwa Węglowego

Złoty, pamiątkowy medal z wizerunkiem św. Barbary, patronki górników to idealna pamiątka z wizyty w Muzeum Górnictwa. Nic bardziej nie oddaje miejscowego ducha i tak mocno nie kojarzy się ze Śląskiem.

Jak dojechać do Muzeum Górnictwa Węglowego?

Muzeum Górnictwa Węglowego znajduje się w Zabrzu na ul. 3 Maja 19.
Zobacz na mapie ->

Dream Park Ochaby

Główne atrakcje

Dream Park to idealne miejsce dla całej rodziny. Kompleks o powierzchni 5 ha łączy w sobie atrakcje takie jak gabinet luster, park miniatur, dom do góry nogami, park dinozaurów, małpi gaj czy kino 6D. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie obiektu można podziwiać nawet tropikalne zwierzęta takie jak agama brodata czy boa dusiciel. Odważni mogą skorzystać z atrakcji, jakie oferuje Wieża Mocy. Fantastyczne miejsce na rodzinną wycieczkę.

Medal Pamiątkowy z Dream Parku Ochaby

W Dream Parku na każdego kolekcjonera czeka nie lada gratka. Na terenie obiektu można kupić kolekcjonerski medal przedstawiający dinozaura oraz słynny dom, w którym wszystko jest na odwrót.

Jak dojechać do Dream Parku Ochaby?

Park położony bezpośrednio przy drodze krajowej nr 81, na ul. Hodowlanej 2, 43-430 Ochaby Wielkie. Zobacz na mapie ->

Śląski Ogród Zoologiczny

Główne atrakcje

Śląski Ogród Zoologiczny to trzeci pod względem wielkości taki obiekt w Polsce. Wśród gatunków zwierząt występujących na terenie ogrodu znajdziemy takie, które nie występują już w środowisku naturalnym. Ogród czynny jest przez cały rok. Na turystów czekają długie alejki, pośród których można podziwiać niesamowite zwierzęta takie jak pingwiny, gepardy, mandryle czy żyrafy. Na najmłodszych czeka mini zoo. Na terenie obiektu można skorzystać z placu zabaw oraz z bogatej oferty gastronomicznej.

Medal Pamiątkowy ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Kolekcjonerski medal z podobizną tygrysa bengalskiego będzie nie tylko unikatowym okazem w kolekcji medali, ale również pomysłową pamiątką lub upominkiem dla kogoś bliskiego.

Jak dojechać do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego?

Ogród znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie pod adresem: promenada Generała Jerzego Ziętka 7, 41-501 Chorzów. Zobacz na mapie ->

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Główne atrakcje

Zwiedzanie rozpoczyna się w nadszybiu kopalni. Poznajemy tu metody wydobycia srebra, cynku i ołowiu. Uwagę przyciąga instalacja prezentująca sposób działania maszyny parowej z końca XVIII w. Turyści mogą przyjrzeć się dawnym sprzętom i lampom górniczym. Po zabraniu kasku można wraz z przewodnikiem dostać się do podziemi położonych 40,5 m pod powierzchnią. Szlak dla turystów ma długość 1740 m i scala ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże.

Medal Pamiątkowy z Zabytkowej Kopalni Srebra

Kolekcjonerski medal przedstawiający podziemne korytarze kopalni będzie stanowił doskonałe dopełnienie tej podróży w głąb ziemi. Kolekcjonerstwo podobnie jak górnictwo wymaga spokoju, cierpliwości i wytrwałości.   

Jak dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry. Zobacz na mapie ->

Sztolnia Królowa Luiza

Główne atrakcje

Sztolnia to część Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Miejsce stawia na edukację i dobrą zabawę. Park 12C to miejsce, gdzie dzieci przez aktywną, angażującą zabawę zdobywają wiedzę o żywiołach. Bajtel Gruba to kolejna niesamowita atrakcja. Jest to kopalnia dla dzieci, w której poprzez pracę grupową poznają górnictwo podziemne. Kopalnia Edisona to wystawa, która mówi o znaczeniu energii elektrycznej dla górnictwa węglowego. Warto też zejść do podziemi i pokonać Trasę Wodną lub Trasę Rodzinną.

Medal Pamiątkowy ze Sztolni Królowej Luizy

Pamiątkowy medal kolekcjonerski to świetna pamiątka z wyprawy do krainy zabawy i górnictwa. Warto zapamiętać miejsce z tak bogatą historią i poszerzyć swoje zbiory o złoty medal przedstawiający maszynę parową.

Jak dojechać do Sztolni Królowej Luizy?

Sztolnia Królowej Luizy znajduje się w Zabrzu na ul. Maurycego Mochnackiego 12. Zobacz na mapie ->

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Główne atrakcje

Muzeum zostało otwarte w 2004 r. Zwiedzający mogą podziwiać liczne eksponaty nawiązujące do historii Tyskich Browarów Książęcych. Wśród zbiorów nie brakuje kufli, beczek, butelek oraz wielu innych przedmiotów związanych z browarnictwem. Muzeum łączy w sobie nowoczesność z przeszłością. Turyści mogą zobaczyć warzelnię pochodzącą z 1915 roku, ale również współczesną linię produkcyjną. Sympatycy złocistego trunku mogą sięgnąć po kufel w klimatycznym pubie. Latem odbywa się akcja nocnego zwiedzania browaru, podczas której aktorzy wcielają się w postacie z historii Tyskich Browarów.

Medal pamiątkowy

Czy istnieje lepsza pamiątka z Muzeum Tyskich Browarów Książęcych niż kolekcjonerski medal w kolorze złotego trunku? Pamiątka opatrzona logiem Tyskiego Browarium to idealne dopełnienie wyprawy.

Jak dojechać do Tyskich Browarów?

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych leży w Tychach na ul. Katowickiej 9. Zobacz na mapie ->

Palmiarnia Gliwice

Główne atrakcje

Na odwiedzających czeka ponad 5600 gatunków roślin, egzotyczne gady oraz ptaki. Palmiarnia ma powierzchnię około 2000 m2 i podzielona jest na pięć tematycznych sektorów. Najstarsze okazy roślin liczą ponad 150 lat. Spotkamy tu nawet rośliny z gatunku mięsożernych. W pawilonach znajdziemy liczne terraria i klatki ze zwierzętami, które doskonale wpisują się w niepowtarzalny klimat tego miejsca. Egzotyka na wciągnięcie ręki!

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Palmiarni

Jak z każdej niezapomnianej przygody, tak i z Palmiarni warto przywieźć unikalną pamiątkę. Medal przedstawia palmy, które są symbolem tego obiektu. Turystyczne medale można kupić w naszym sklepie internetowym: https://sklep.zlotapolska.pl/.

Jak dojechać do Palmiarni w Gliwicach?

Obiekt znajdziemy pod adresem: ul. Aleksandra Fredry 6, 44-100 Gliwice. Zobacz na mapie ->

Śląsk to malowniczy region pełen niespodzianek. To nie tylko przemysł, ale również okolica, w której można aktywnie spędzić czas bez względu na to, czy podróżuje się samotnie, czy z rodziną. Wyśmienita kuchnia, piękne widoki, mili ludzie i możliwość poszerzania swojej wiedzy to bez wątpienia atuty Śląska.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne na Śląsku – zamki, świątynie.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.