Żłote Świętokrzyskie. Sanktuarium w Świętokrzyskim

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – sanktuaria i świątynie. Część III.

-

6 min. czytania

Miejsca kultu religijnego oprócz niesienia duchowej wartości są dziełami architektury i obiektami, w których można podziwiać liczne eksponaty z dziedziny malarstwa i rzeźby. Świątyń i sanktuariów nie mogło zabraknąć na szlaku „Złote Świętokrzyskie”. Jest to region, w którym mieszkańcy są szczególnie przywiązani do religii i tradycji, a miejsca kultu otacza się tu wyjątkowym szacunkiem.

SPIS TREŚCI:

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Trochę historii.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to najstarsza świątynia tej na terenie całej Polski. Pierwszy kościół w tym miejscu dedykowany był Świętej Trójcy i został ufundowany przez Bolesława Krzywoustego. Miało to miejsce między 1102, a 1138 rokiem. W 1306 roku Władysław Łokietek przekazał tamtejszym benedyktynom relikwie Krzyża Świętego. Za czasów panowania Jagiellonów świątynia była najważniejszym obiektem sakralnym w Królestwie Polskim. Relikwie Krzyża Świętego od XVIII wieku są przechowywane w kaplicy Oleśnickich.

Pamiątkowy medal z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

W kiosku z pamiątkami dostępne są medale, które przestawiają budynek Sanktuarium. Medal z miejsca z tak bogatą historią ucieszy każdego kolekcjonera i zajmie honorowe miejsce w jego zbiorach.

Jak dojechać do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego?

Sanktuarium znajduje się pod adresem: Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny. Zobacz na mapie ->

Opactwo Cystersów w Wąchocku

Trochę historii.

Opactwo Cystersów w Wąchocku zostało ufundowane w 1179 roku przez biskupa krakowskiego Gedeona. Klasztor w Wąchocku jest jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury romańskiej. Budowla była dwukrotnie najeżdżana przez Tatarów. W 1656 roku w wyniku najazdu wrogich wojsk klasztor został doszczętnie ograbiony. W 1951 udało się ponownie wznowić działalność Opactwa i przywrócić mu dawną świetność.

Pamiątkowy medal z Opactwa Cystersów w Wąchocku.

Oprócz murów pięknego kościoła, zabytkowego kapitularza i urzekających krużganków warto również zwrócić uwagę na dostępne w wejściu głównym medale, które przedstawiają budynek klasztoru i są nietuzinkową pamiątką z tego miejsca. Medale “Złota Polska” są również doskonałym upominkiem, który można przywieźć bliskim z podróży.

Jak dojechać do Opactwa Cystersów w Wąchocku?

Adres obiektu to: ul. Kościelna 14, 27-215 Wąchock. Zobacz na mapie ->

Kolegiata p.w. św. Marcina w Opatowie

Trochę historii.

Okoliczności ufundowania Kolegiaty pozostają niejasne. Pierwsze wzmianki o opatowskich kanonikach pochodzą z 1206 roku. Świątynia została wzniesiona w stylu romańskim. Wnętrze kościoła zdobi barokowa polichromia. Na ścianach znajdują się liczne malowidła batalistyczno-historyczne. Zwiedzający mogą podziwiać popularny Lament Opatowski, który ozdabia nagrobek Krzysztofa Szydłowieckiego. Jest to płaskorzeźba z brązu, odlana w 1536 r. Przedstawia 41 postaci, które opłakują śmierć kanclerza. Wśród żałobników znajduje się podobizna Zygmunta I Starego.

Pamiątkowy medal z Kolegiaty p.w. św. Marcina w Opatowie.

Pamiątkowe medale z wizerunkiem św. Marcina dostępne są w wejściu do Kolegiaty. Medal z miejsca, które jest wielkim dziełem architektury romańskiej, ucieszy każdego kolekcjonera.

Jak dojechać do Kolegiaty p.w. św. Marina w Opatowie?

Adres Kolegiaty to: ul. S. “Grota” Roweckiego 8, 27-500 Opatów.
Zobacz na mapie ->

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Trochę historii.

Historia tego miejsca sięga 1617 roku. Głównym fundatorem obiektu był wojewoda krakowski Jan Magnus. Przez 201 lat Pustelnię zamieszkiwali kameduli. W 1819 roku klasztor przestał istnieć, a budynki wróciły we władanie fundatorów, którzy sprowadzili braci franciszkanów, lecz i tym razem klasztor został skasowany. W 1936 roku na terenie klasztoru utworzono parafię. Turystów zachwyca barkowe wnętrze obiektu. Cenne obrazy wyszły spod pędzla z jednego przeorów- ojca Venantiusa da Subiaco. Pustelnia położona jest w sercu malowniczej puszczy rytwiańskiej. Na odwiedzających czekają domki pustelnicze, piękne ogrody, galeria kamedulska i muzeum serialu „Czarne chmury”.

Pamiątkowy medal z Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Medale z kolekcji “Złota Polska” są do nabycia w sklepiku z pamiątkami.

Jak dojechać do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach?

Adres Pustelni to: ul. Klasztorna 25, 28-236 Rytwiany. Zobacz na mapie ->

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie

Trochę historii.

Świątynia została wzniesiona w stylu barokowym w latach 1983–1984. Autorem projektu był inż. Roman Wdowicz z Kielc. Górna część Sanktuarium poświęcona jest kultowi Matki Bożej. Najważniejszym obiektem w świątyni jest kopia obrazu Bolesnej Królowej Polski z Lichenia. W Sanktuarium dostępne są wystawy, które dotyczą m.in. księdza Jerzego Popiełuszki czy Księdza Romana Kotlarza. Przy sanktuarium znajduje się replika Groty z Lourdes. Na najmłodszych na terenie obiektu czeka mini zoo.

Pamiątkowy medal z Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie.

Obok wejścia do Misterium Męki Pańskiej dostępne są pamiątkowe medale z wyjątkowego miejsca kultu, jakim bez wątpienia jest kałkowskie Sanktuarium. Przedstawiają wizerunek Matki Bożej z licheńskiego obrazu oraz budynek świątyni.

Jak dojechać do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie?

Sanktuarium mieści się pod adresem: Godów 84a, 27-225 Pawłów k. Starachowic. Zobacz na mapie ->

Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej

Trochę historii.

Budowę Sanktuarium rozpoczęto w 1988 roku z inicjatywy biskupa Edwarda Materskiego. Ksiądz Biskup pochodzący z Wilna obawiał się o losy Ostrej Bramy. W okresie powojennym kościoły zamieniano na muzea i magazyny. W odpowiedzi na tęsknoty kresowiaków postanowiono zbudować replikę Ostrej Bramy w Skarżysku-Kamiennej. Cudowny obraz znajdujący się w świątyni to dar od inicjatora budowy. Autorką kopii słynnego wileńskiego dzieła jest Izabela Borowska. Koronacja obrazu nastąpiła 2 lipca 2005 r. 17 maja 1992 r. w Skarżysku-Kamiennej utworzono Kapitułę Ostrobramską i sprowadzono relikwie św. Rafała.

Pamiątkowy medal z Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

Medal z wizerunkiem Jana Pawła II można zdobyć w sklepiku.To piękna pamiątka z wyjątkowej namiastki Wilna.

Jak dojechać do Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej?

Sanktuarium znajduje się pod adresem: ul. Wileńska 33, 26-110 Skarżysko-Kamienna. Zobacz na mapie ->

Obiekty sakralne są niemymi świadkami historii Polski. Perły architektury sakralnej, które znalazły się na szlaku “Złote Świętokrzyskie” to obowiązkowe punkty na mapie każdego podróżnika-kolekcjonera. Unikatowe, pamiątkowe medale, które można zdobyć tylko w odwiedzonych miejscach, stanowią idealne dopełnienie wyprawy śladami przeszłości i mistycyzmu.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – muzea, rezerwaty i podziemia. Część IV

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.