Co przyciąga ludzi do kolekcjonowania?

-

5 min. czytania

Kolekcjonerstwo to pasja, która ma wielu wielbicieli na całym świecie. Istnieją kolekcjonerzy znaczków pocztowych, monet, pamiątkowych medali, książek, a nawet puszek po napojach. Kolekcjonować można tak naprawdę wszystko, co wywołuje ciekawość i budzi miłe odczucia. Nie wszystkie z gromadzonych przedmiotów są drogie i wartościowe w najpopularniejszym znaczeniu tego słowa, ale każda kolekcja tworzona z pasji ma ogromną wartość dla jej właściciela. Wartość kolekcji określa się nie tylko ze względu na sam fakt posiadania, ale również przez emocje i przeżycia, które towarzyszyły kolekcjonerowi w całym procesie zbierania. Co sprawia, że kolekcjonerstwo przyciąga tak wielu ludzi?

SPIS TREŚCI:

Nasze wewnętrzne dziecko.

Kluczem do poczucia spełnienia jest uświadomienie sobie, że każdy z nas ma w sobie wewnętrzne dziecko. Wchodząc w dorosłość mierzymy się z wieloma problemami i niekończącą się odpowiedzialnością. Nasza dziecięca część osobowości towarzyszy nam przez całe życie. To właśnie ona odpowiada za chęć zabawy czy pragnienie poczucia bezpieczeństwa. Kolekcjonowanie to hobby, z którym spotykamy się od najmłodszych lat. Kto z nas nie miał kolekcji lalek, resoraków lub żołnierzyków? Wspomnienia beztroskich chwil pchają nas w objęcia kolekcjonerstwa również w dorosłym życiu. Kolekcjonując przedmioty wracamy do miłych wspomnień i zyskujemy pasję, która daje nam poczucie spełnienia. Jednym z powodów popularności kolekcjonerstwa jest bez wątpienia fakt, że jest to hobby dobre dla osób w każdym wieku. Możemy w ten sposób nie tylko obudzić w sobie wewnętrzne dziecko, ale również budować zdrowe relacje z bliskimi poprzez wspólne zainteresowania. Doskonałym sposobem na zaspokojenie potrzeb wewnętrznego dziecka jest kolekcjonowanie medali Złota Polska. Ciekawość świata i chęć przeżywania przygód znajdą swoje ujście podczas licznych podróży, a medale pozwolą na stworzenie imponującej kolekcji. Akcesoria, dzięki którym uda się utrzymać zbiory w należytym porządku można znaleźć w sklepie internetowym Złotej Polski.

Zainteresowanie daną tematyką.

Kolekcja zazwyczaj ma swój początek od zainteresowania się konkretną dziedziną. Odkrywamy, że pasjonuje nas literatura i kupujemy pierwszą książkę. Z biegiem lat możemy poszczycić się już pokaźną biblioteczką. Podobnie jest z zamiłowaniem do podróżowania i odkrywania ciekawych miejsc w Polsce. Podczas zwiedzania naszego kraju stajemy przed szansą stworzenia kolekcji medali Złota Polska. Medale to starannie wykonane pamiątki, które można zakupić w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Dzięki kolekcjonowaniu możemy w przyjemny sposób rozwijać nasze zainteresowania daną tematyką.

Wiedza zdobyta podczas kolekcjonowania.

Podróże, języki, kulturoznawstwo, historia, kulinaria, literatura, czy moda- wiedzę o tych dziedzinach można zdobywać właśnie poprzez kolekcjonowanie. Nauka poprzez pasję jest niezwykle efektywna i dostarcza wiele radości. Kolekcjonując przedmioty uczymy się o ich historii i w naturalny sposób stajemy się specjalistami w danej dziedzinie. Głód wiedzy to kolejny powód fenomenu kolekcjonerstwa. Wiedza zdobyta podczas tworzenia kolekcji może dać danej osobie status specjalisty w danej dziedzinie, co przekłada się na szacunek i uznanie. Przystąpienie do programu Złota Polska pozwala na rozwijanie wiedzy z wielu dziedzin, m.in.: historii sztuki, historii architektury, kulturoznawstwa i historii powszechnej.

Kontakty z innymi kolekcjonerami.

Człowiek z natury dąży do nawiązywania relacji z innymi. Dzięki kolekcjonowaniu możemy nawiązywać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach. Wspólna pasja to jeden z najtrwalszych fundamentów przyjaźni. Niekończące się tematy do rozmów, nić porozumienia oraz wymiana doświadczeń z osobami o tych samych zainteresowaniach sprawiają, że tak wiele osób odnajduje w kolekcjonerstwie swój sposób na życie. Zbierając medale Złota Polska jesteśmy w stanie poznawać osoby, które tak jak my pasjonują się podróżami, wymieniać między sobą medale i dzielić się radami dotyczącymi dbania o kolekcję.

Chęć posiadania czegoś, czego nie ma nikt inny

Kolekcjoner spędza wiele godzin na planowaniu działań i wyszukiwaniu sposobów na powiększenie kolekcji. Chęć posiadania czegoś wyjątkowego, czego nie ma nikt inny jest podyktowana silnym charakterem i naturalną potrzebą wyróżnienia się na tle innych. Kolekcjonowanie to idealny sposób na stworzenie niepowtarzalnych zbiorów, które ze względu na swoją wartość sentymentalną są dla kolekcjonera bezcenne. Medale z kolekcji Złota Polska to unikatowe przedmioty, które można zdobyć tylko podczas wizyty w danym miejscu. Odwiedzając ciekawe miasta i ich najsłynniejsze zabytki poszerzamy swoje horyzonty i tworzymy zbiór medali, który świadczy o naszych przeżyciach i sprawia, że wspomnienia pozostają z nami na zawsze.

Podkreślenie własnego indywidualizmu.

W głębi duszy każdy pragnie poczucia odrębności i wyjątkowości. Kolekcjonerstwo jest pasją, która pozwala nam wyrazić siebie i pomaga podkreślić naszą odrębność. Nie ma na świecie dwóch takich samych kolekcji. Indywidualizm to komunikat o tym, że znamy siebie, wiemy kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, a pasja pomaga nam rozwijać to poczucie poprzez spełnienie i zaangażowanie, jakie w nią wkładamy.

Wnioski.

Kolekcjonowanie to pasja dająca spełnienie. Przyjemność wynikająca z powiększania kolekcji jest ogromna. Dreszczyk emocji, spełnianie marzeń z dzieciństwa czy chęć posiadania czegoś wyjątkowego to tylko nieliczne z powodów, dla których ludzie zatracają się w tej ciekawej pasji. Każdy kolekcjoner jest inny, a jego kolekcja ma własną, wyjątkową historię.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.