Kolekcjonowanie. Co można kolekcjonować?

-

4 min. czytania

Kolekcjonowanie jest takim typem hobby, który praktykować może każdy. Większość z nas ma też pewne doświadczenia w tym zakresie. Nie ważne, czy będą to znaczki, widokówki, kapsle, czy etykietki butelek. Radość związana z nabyciem kolejnego elementu kolekcji jest zawsze taka sama. Świetnie, jeśli pamiętamy to z dzieciństwa i chcemy ponownie rozbudzić te emocje. Jeszcze lepiej, jeśli potrafimy uzyskać z tego jakąś wartość dodaną – poszerzenie wiedzy, a nawet stworzenie kapitału finansowego.

Jak zacząć kolekcjonować?

Pytanie to jest dość banalne, ale i przydatne, szczególnie dla osób, które chciałyby, by ich kolekcja miała jakąś wartość i użytkową, i sentymentalną, i finansową. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź, bo zwykle zaczyna się kolekcjonować „tak po prostu”, najczęściej pod wpływem impulsu. Jeden element pociąga za sobą drugi, potem kolejny, a kolekcja się powiększa.

Tym, którzy poszukują swojej drogi kolekcjonerskiej, może jednak przydać się kilka rad, które sprawią, że kolekcjonerstwo nie będzie tylko słomianym zapałem, a pasją na dłużej. Warto więc zastanowić się nad tym:

  1. Co mnie interesuje?
    Kolekcjonowanie dla samego faktu kolekcjonowania może się po prostu nie sprawdzić. Dobrze, aby tematyka kolekcji odpowiadała temu, co rzeczywiście lubimy.
  1. Ile pieniędzy chcę na to przeznaczyć?
    Oczywiście na samym początku nie warto przeznaczać na to dużych funduszy. Początki są zawsze trudne i mało satysfakcjonujące. Co, jeśli po jakimś czasie się rozmyślimy? Zostaniemy z drogą kolekcją, która nie cieszy, ale też nie przyniesie dużej stopy zwrotu.
  1. Czy jestem znawcą tematu?
    Fajnie jest mieć sporą kolekcję monet lub znaczków. Ale czy naprawdę potrafimy rozpoznać ich wartość i oryginalność? Na początku pewnie nie. Dobrze więc postawić na coś, co jest i pewne, i niedrogie.

Co kolekcjonować?

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, niełatwo jest wskazać obszar, który pasowałby do wszystkich z nich. Jest jednak kilka kategorii, które trochę ułatwią początek drogi kolekcjonerskiej. Do takiego opisu pasują na przykład płyty winylowe (nie są zbyt drogie, a za to łatwo dostępne), waluty świata, monety okolicznościowe lub medale.

Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią opcję. Medale kolekcjonerskie są o tyle lepsze od monet i innych przedmiotów numizmatycznych, że są one tematyczne, a cała kolekcja może tworzyć piękną historię do opowiedzenia i poszerzyć naszą wiedzę. Ciekawe tematycznie są medale z oferty Złota Polska. To kolekcja medali skupiająca się na poszczególnych regionach, miastach i elementach charakterystycznych polskiego krajobrazu. Jest ważna nie tylko pod względem turystycznym, ale i historycznym – znajdziemy tutaj również medale upamiętniające ważne wydarzenia lub postaci.

Warto jeszcze wymienić dwie, bardzo ważne z punktu widzenia kolekcjonera zalety. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów medali, ale z drugiej strony są to też kolekcje w pewien sposób ograniczone – na przykład tematycznie. Łatwiej wtedy skolekcjonować całą linię. Z czasem taka pełna seria może sporo zyskać na wartości, łatwiej ją sprzedać (i – naturalnie – pochwalić się nią!).

Jakie medale wybrać i jak tworzyć kolekcję?

Kolekcja medali Złota Polska jest na tyle rozległa, że może być wygodna i dla nowicjusza, i dla wytrawnego kolekcjonera. Medale różnią się pod względem tematyki i pod względem województw Polskich. To świetna propozycja dla kolekcjonerów, którzy dopiero szukają swojej drogi.

Można zacząć po prostu od zbierania tańszych medali i serii, a dopiero z czasem powiększać kolekcję o medale o sporej wartości. Można też zacząć od gotowych już pełnych kolekcji i równolegle uzupełniać je o pojawiające się nowości tematyczne.

Takie kroki, po pierwsze, nie nadwyrężą portfela, a po drugie – nie spowodują zniechęcenia już na samym początku kolekcjonowania i przyczynią się do stopniowego rozwijania hobby. W ten sposób kolekcjonowanie medali może być i pasją i wymienioną we wstępie wartością dodaną – wzbogaceniem swojej wiedzy o Polsce, oraz bezpieczną inwestycją długoterminową.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.