Kolekcjonowanie. Co można kolekcjonować?
4 min. czytania
Kolekcjonowanie jest takim typem hobby, który praktykować może każdy. Większość z nas ma też pewne doświadczenia w tym zakresie. Nie ważne, czy będą to znaczki, widokówki, kapsle, czy etykietki butelek. Radość związana z nabyciem kolejnego elementu kolekcji jest zawsze taka sama. Świetnie, jeśli pamiętamy to z dzieciństwa i chcemy ponownie rozbudzić te emocje. Jeszcze lepiej, jeśli potrafimy uzyskać z tego jakąś wartość dodaną – poszerzenie wiedzy, a nawet stworzenie kapitału finansowego.
Jak zacząć kolekcjonować?
Pytanie to jest dość banalne, ale i przydatne, szczególnie dla osób, które chciałyby, by ich kolekcja miała jakąś wartość i użytkową, i sentymentalną, i finansową. Nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź, bo zwykle zaczyna się kolekcjonować „tak po prostu”, najczęściej pod wpływem impulsu. Jeden element pociąga za sobą drugi, potem kolejny, a kolekcja się powiększa.
Tym, którzy poszukują swojej drogi kolekcjonerskiej, może jednak przydać się kilka rad, które sprawią, że kolekcjonerstwo nie będzie tylko słomianym zapałem, a pasją na dłużej. Warto więc zastanowić się nad tym:
- Co mnie interesuje?
Kolekcjonowanie dla samego faktu kolekcjonowania może się po prostu nie sprawdzić. Dobrze, aby tematyka kolekcji odpowiadała temu, co rzeczywiście lubimy.
- Ile pieniędzy chcę na to przeznaczyć?
Oczywiście na samym początku nie warto przeznaczać na to dużych funduszy. Początki są zawsze trudne i mało satysfakcjonujące. Co, jeśli po jakimś czasie się rozmyślimy? Zostaniemy z drogą kolekcją, która nie cieszy, ale też nie przyniesie dużej stopy zwrotu.
- Czy jestem znawcą tematu?
Fajnie jest mieć sporą kolekcję monet lub znaczków. Ale czy naprawdę potrafimy rozpoznać ich wartość i oryginalność? Na początku pewnie nie. Dobrze więc postawić na coś, co jest i pewne, i niedrogie.
Co kolekcjonować?
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, niełatwo jest wskazać obszar, który pasowałby do wszystkich z nich. Jest jednak kilka kategorii, które trochę ułatwią początek drogi kolekcjonerskiej. Do takiego opisu pasują na przykład płyty winylowe (nie są zbyt drogie, a za to łatwo dostępne), waluty świata, monety okolicznościowe lub medale.
Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią opcję. Medale kolekcjonerskie są o tyle lepsze od monet i innych przedmiotów numizmatycznych, że są one tematyczne, a cała kolekcja może tworzyć piękną historię do opowiedzenia i poszerzyć naszą wiedzę. Ciekawe tematycznie są medale z oferty Złota Polska. To kolekcja medali skupiająca się na poszczególnych regionach, miastach i elementach charakterystycznych polskiego krajobrazu. Jest ważna nie tylko pod względem turystycznym, ale i historycznym – znajdziemy tutaj również medale upamiętniające ważne wydarzenia lub postaci.
Warto jeszcze wymienić dwie, bardzo ważne z punktu widzenia kolekcjonera zalety. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów medali, ale z drugiej strony są to też kolekcje w pewien sposób ograniczone – na przykład tematycznie. Łatwiej wtedy skolekcjonować całą linię. Z czasem taka pełna seria może sporo zyskać na wartości, łatwiej ją sprzedać (i – naturalnie – pochwalić się nią!).
Jakie medale wybrać i jak tworzyć kolekcję?
Kolekcja medali Złota Polska jest na tyle rozległa, że może być wygodna i dla nowicjusza, i dla wytrawnego kolekcjonera. Medale różnią się pod względem tematyki i pod względem województw Polskich. To świetna propozycja dla kolekcjonerów, którzy dopiero szukają swojej drogi.
Można zacząć po prostu od zbierania tańszych medali i serii, a dopiero z czasem powiększać kolekcję o medale o sporej wartości. Można też zacząć od gotowych już pełnych kolekcji i równolegle uzupełniać je o pojawiające się nowości tematyczne.
-
ZESTAW medali pamiątkowych ZOO Wrocław- 12 sztukOriginal price was: 179.40 zł.130.00 złCurrent price is: 130.00 zł.
Takie kroki, po pierwsze, nie nadwyrężą portfela, a po drugie – nie spowodują zniechęcenia już na samym początku kolekcjonowania i przyczynią się do stopniowego rozwijania hobby. W ten sposób kolekcjonowanie medali może być i pasją i wymienioną we wstępie wartością dodaną – wzbogaceniem swojej wiedzy o Polsce, oraz bezpieczną inwestycją długoterminową.