Medale pamiątkowe z Janem Pawłem II – jakie warto mieć w swojej kolekcji?

-

3 min. czytania

Nie da się zaprzeczyć, że Jan Paweł II jest osobą wyjątkową i tak też jest traktowany przez swoich krajan. Choć w świadomości wielu funkcjonuje jako głowa Kościoła Katolickiego, jest postacią wielowymiarową zarówno w kontekście historycznym, politycznym, jak i osobowościowym. Wpływ, jaki wywarł na kształtowanie niepodległej, wyzwolonej spod sowieckich wpływów Polski oraz na politykę światową do dziś jest uznawany na całym globie. Kolekcja medali z Janem Pawłem II trafia więc w zainteresowania wielu osób, niezależnie od klucza tematycznego, jaki przyświeca ich kolekcji.

Wadowice, miejsce szczególne

Z Janem Pawłem II mocno kojarzą się konkretne miejsca, które zapadają w pamięć. Jednym z nich są Wadowice – miejscowość, w której wychowywał się przyszły papież i w którym „po maturze chodziło się na kremówki”. Taki jest także medal pamiątkowy Wadowice Rynek. Wyemitowany w 2017 roku stalowy medal platerowany na kolor złoty honoruje plac, na którym znajduje się zabytkowy budynek magistratu oraz pomnik Jana Pawła II. Rewers przedstawia natomiast jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć papieskich. Z jednej strony medal ten będzie podstawą kolekcji medali papieskich, z drugiej – to także uzupełnienie zbioru medali dotyczących najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce lub w regionie małopolskim.

Kolejnymi egzemplarzami, które dotyczą Wadowic, są medale: Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny oraz Chrzcielnica Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Oba z nich upamiętniają beatyfikację Karola Wojtyły, jako osoby, która najbardziej rozsławiła tę niewielką miejscowość, a w latach 1979, 1991 oraz 1999 przyciągała tłumy. Do historii przeszły rozmowy jego rozmowy z rodakami i charyzmatyczne przemówienia.

Bazylika w Łagiewnikach

W kolekcji Złotej Polski znajduje się również okaz obrazujący Bazylikę w Łagiewnikach. Medal Ołtarz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach przedstawia jeden z najważniejszych cytatów posługi Jana Pawła II: „Boże, Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka”.

Dziś świątynia, w której znajduje się rzeczony ołtarz, jest popularnym miejscem kultu i obiektem zainteresowania pielgrzymów z całego świata, również ze względu na postać siostry Faustyny. Oprócz Jana Pawła II miejsce to odwiedził także papież Benedykt XVI oraz papież Franciszek.

Niech zstąpi Duch Twój…”

Wypowiedziane przez Jana Pawła drugiego podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku zdanie „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.” nie tylko na stałe weszło do podręczników historii, ale i przypisuje się mu magiczną, sprawczą siłę. Często uznaje się, że to właśnie od niego zaczęły się przemiany demokratyczne w naszym kraju, które doprowadziły do zwycięstwa Solidarności, upadku Muru Berlińskiego i końcowej utracie wpływów przez Związek Radziecki. Medal Jan Paweł II “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!” wykonany ze stali platerowanej na złoty kolor niesie więc nie tylko dużą wartość historyczną, ale i sentymentalną.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.