Satysfakcja ze zbierania. Filozoficzne spojrzenie na kolekcjonerstwo.

-

4 min. czytania

Kolekcjonerstwo występuje w świecie człowieka właściwie od początku jego istnienia. Dzięki przedmiotom gromadzonym przez naszych przodków możemy dokładnie zobrazować sobie ich sposób życia i zrozumieć świat z zamierzchłych czasów. Co takiego tkwi w zbieraniu i kolekcjonowaniu przedmiotów, że ta pasja pochłania tak wielu ludzi na przestrzeni wieków i wyzwala satysfakcję oraz poczucie spełnienia? Aby dobrze to zrozumieć, należy sięgnąć do filozoficznych aspektów kolekcjonerstwa.

SPIS TREŚCI:

Przedmioty w świetle filozofii.

Kolekcjonerstwo w filozofii zyskało wartość dopiero w dobie renesansu. Wiele emocji budziły antyczne znaleziska i pozostałości po dawnych kulturach. Zaczęto kolekcjonować przedmioty mówiące o przeszłości, nadawać im wartość, niektórym oddając cześć. Przedmioty różnego gatunku stały się dla filozofów pomocami naukowymi w takim samym stopniu jak księgi i pisma.

Dlaczego kolekcjonowanie niesie ze sobą taką przyjemność?

Niektórzy wielcy kolekcjonerzy czerpali radość z wartości naukowej swoich zbiorów i z pełną świadomością gromadzili przedmioty tak, aby stanowiły świadectwo o ówczesnej kulturze. Do dziś dzięki nim możemy podziwiać zbiory, w skład których wchodzą liczne obrazy, rzeźby, militaria, biżuteria, monety, czy przedmioty codziennego użytku. Na przyjemność z kolekcjonerstwa wpływa również umiłowanie perfekcjonizmu, który wiedzie kolekcjonera do zebrania całej serii. Kolekcjonowanie przynosi również radość na poziomie zmysłowym- piękne przedmioty cieszą wzrok, ciekawe faktury rozwijają zmysł dotyku, a kolekcjonerzy alkoholi czy serów mogą rozkoszować się ich smakiem. Tworzenie własnej kolekcji zapewnia człowiekowi poczucie misji i celowości jego działania.

Przedmioty jako świadectwo o przeszłości.

Dzięki osobom, które zainteresowały się kolekcjonowaniem, dziś możemy stworzyć pełny obraz życia z przeszłości i lepiej zrozumieć zamierzchłą kulturę, zwyczaje i tradycje. Obrazy, rzeźby, a nawet zabawki, meble i zastawa stołowa to przedmioty, które możemy podziwiać w muzeach i na ich postawie wyciągać wnioski o życiu naszych przodków. Zbiory muzealne mające status zabytków gromadzi się nie dla samej potrzeby posiadania, ale po to, aby pełniły funkcję świadectwa o minionych epokach.

Medale Złota Polska i dziedzictwo narodowe.

Niektóre kolekcje są namacalnym łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością i wyrażają zbiorową potrzebę pamięci o dawnych czasach. Dziedzictwo narodowe to zasób wartości niematerialnych i przedmiotów, które zgromadzone na przestrzeni lat, wpływają na naszą kulturę i budują tożsamość narodową. Złota Polska to projekt, który ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa narodowego poprzez popularyzowanie miejsc atrakcyjnych turystycznie. Na szlakach Złota Polska znajdują się miejsca z bogatą historią, których istnienie na stałe wpisane jest do lokalnej kultury. W każdym z tych miejsc można zdobyć pamiątkowy medal, który przedstawia symbole charakterystyczne dla odwiedzonego zabytku lub atrakcji turystycznej. Odwiedzanie tak ciekawych miejsc w połączeniu z możliwością tworzenia własnej kolekcji medali to doskonała pasja dla każdego miłośnika historii i nauki.

Kolekcjonerstwo sprawia radość na wielu płaszczyznach. Jeśli jest to nasza prawdziwa pasja, to dzięki jej pielęgnowaniu czujemy się spełnionymi, ciekawymi ludźmi. W świetle filozofii kolekcjonerstwo jest wyrazem wyższych potrzeb i chęci przekazania świadectwa o swojej epoce. Tworząc własne zbiory przyczynami się do tego, aby przyszłe pokolenia mogły lepiej nas zrozumieć. Kto wie, czy Twoja kolekcja medali Złota Polska nie zostanie wystawiona kiedyś w muzeum jako świadectwo o Twoich podróżach, zainteresowaniach i zamiłowaniu do nauki?

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.