Muzeum Wojska Polskiego
Oddział Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej
ul. Powsińska 13
02-920 Warszawa
Numer telefonu: 22 842 66 11
Strona www: www.muzeumptw.pl
www.facebook.com/MuzeumPTW

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie

Medale dostępne w automacie umiejscowionym przy wejściu na ekspozycje wewnętrzną.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej znajduje się w części XIX-wiecznego fortu IX Czerniaków, wchodzącego w skład carskiej Twierdzy Warszawa.

Fort został wzniesiony na planie zbliżonym do pięciokąta, z ceglanymi schronami koszarowymi i bojowymi .

W ramach decyzji o likwidacji twierdzy, w 1913 r. wysadzono większość obiektów bojowych fortu, pozostawiając jedynie koszary szyjowe o charakterystycznym, łamanym narysie. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. teren zajęło Wojsko Polskie.

W czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 fort był miejscem bohaterskiej obrony polskich żołnierzy z kompanii ochotniczych i części kompanii 2 batalionu 360 pułku piechoty.

Odegrał istotną rolę w czasie Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W dniu 7 sierpnia został opuszczony przez Niemców i obsadzony przez powstańców z batalionu „Oaza” z 5. Rejonu V Obwodu Mokotów pod dowództwem porucznika Czesława Szczubełka ps. Jaszczur. Dnia 1 września w narożne kazamaty fortu uderzyła bomba lotnicza, od której zginęło powstańcze dowództwo Sadyby: 24 oficerów i żołnierzy.

Okaleczony w czasie zmagań o stolicę obiekt, przechowuje dziś w swych murach pamięć o polskich żołnierzach.

W 1973 r., fort został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A 807. Na początku lat 90. XX w., Muzeum Wojska Polskiego utworzyło tu swój magazyn. W latach 1993-2009 funkcjonowało tu Muzeum Katyńskie.  Także w 1993 r., otwarto tu pierwszą ekspozycję plenerową sprzętu wojskowego, która zapoczątkowała powstanie Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – Oddziału Muzeum Wojska Polskiego.

Dziś w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej prezentowane są wystawy bogate w liczne i ciekawe eksponaty, odbywają się tu również imprezy plenerowe, efektowne pokazy dynamiczne sprzętu wojskowego, pokazy filmowe oraz liczne spotkania tematyczne.

Na ekspozycji plenerowej zobaczyć można:

– ponad 300 eksponatów po polskich siłach pancernych, z uwzględnieniem jednostek Polskich Sił Zbrojnych w latach 1939-1945 i jednostek pancernych ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim 1943-1945 r., a także czasów powojennych.

– Sprzęt wojsk lotniczych i obrony powietrznej – broń rakietowa, przeciwlotnicza, samoloty, sprzęt radiolokacyjny, kwatermistrzowski i łączności.

– ogromny zbiór dział polowych, przeciwlotniczych i przeciwpancernych

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.