Wały Chrobrego
70-500 Szczecin
Wały Chrobrego
70-500 Szczecin
Wały Chrobrego w Szczecinie
Medale dostępne tylko w naszym sklepie online!
Wały Chrobrego (pierwotnie niem. Hakenterrasse, w znaczeniu dosłownym: Taras Hakena) – taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902–1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.
Wały Chrobrego są również świetnym punktem widokowym, z którego widać, chociażby trzy pobliskie wyspy, a także portowe kanały. Jest to miejsce od ponad 20 lat wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków, będące dumą wszystkich mieszkańców.
Wały Chrobrego mają ciekawy taras centralny, to z niego widok na rzekę jest najładniejszy. Po środku stoi pomnik Ludwiga Manzla przedstawiający człowieka walczącego z centaurem lecz nie mam pojęcia co miał symbolizować. Tuż pod tarasem centralnym ustawiono fontannę, która wygląda ciekawie zwłaszcza po zmroku.