Wąwozy lessowe
Kazimierz Dolny
Wąwozy lessowe
Kazimierz Dolny
Wąwozy lessowe w Kazimierzu Dolnym
Medal dostępny tylko w naszym sklepie online!
Wąwozy lessowe w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to charakterystyczny element przyrodniczego krajobrazu miasteczka. Cisza, spokój, otoczenie dzikiej przyrody, powietrze nasycone wilgocią nawet w najbardziej upalne dni, wreszcie iście baśniowe widoczki. W sumie – znakomity punkt wycieczek rowerowych i wyjątkowych spacerów.
Wąwozy lessowe powstają w wyniku erozyjnego działania wody na specyficzny rodzaj skał osadowych. Typowe dla nich są płaskie dna i bardzo strome zbocza. Często można w nich bardzo dokładnie przyjrzeć się rozwiniętemu systemowi korzeniowemu rosnących w pobliżu krzewów i starych drzew.
Rejon Kazimierza Dolnego jest wyjątkowo gęsto poprzecinany wąwozami lessowymi – wytyczono przez nie szlaki turystyczne, ustawiono tablice dydaktyczne. Tutejsze ściany miewają nawet parędziesiąt metrów wysokości. Przejście nie jest trudne, należy tylko liczyć się z możliwością napotkania powalonego pnia, plątaniny korzeni. Rodzaj podłoża powoduje, że w trakcie deszczu na dnie bardzo szybko tworzy się lepkie i ciężkie błoto – o tym warto pamiętać i założyć solidne obuwie.
Najpopularniejszym kazimierskim wąwozem z pewnością jest Korzeniowy Dół. Swoją sławę zawdzięcza bardzo poskręcanym, grubym korzeniom i fantastycznej kolorystyce – to efekt połączenia barw skał, miejscowej roślinności i specyficznego światła. Niektórzy uważają, że niektóre sceny w ekranizacjach powieści Tolkiena powinny były powstać właśnie tutaj. Z rynku do Korzeniowego Dołu można dojść idąc praktycznie cały czas prosto – ulicami Lubelską i Szkolną lub Nadrzeczną i Kwaskową Górą, aż przejdą w ul. Doły.
Z wąwozów lessowych w Kazimierzu Dolnym można wymienić choćby Granicznika, Plebankę, Wąwóz Niezabitowskich, Norowy Dół, Wąwóz Małachowskiego, Czerniawy, Wąwóz Piądłowskiego, Chałajowy Dół, Wąwóz Okalski i jeszcze wiele, wiele innych.