Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

ul. Klasztorna 25
28-236 Rytwiany
tel. 15 864 77 95
www.pustelnia.com.pl

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Medale do nabycia w sklepiku z pamiątkami!
 
Szlak “Złote Świętokrzyskie” jest pełen miejsc, które są żywym świadectwem historii. Obiekty sakralne odgrywają ważną rolę w procesie popularyzowania dziedzictwa narodowego.

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach to XVII wieczny, pokamedulski klasztor otaczający barokowy kościół, który stanowi perłę polskiej architektury sakralnej. Fundację braci Tęczyńskich z 1617 roku zakończono konsekracją kościoła 27 września 1637 roku. Piękny, osobliwy i mistyczny charakter rytwiańskiej świątyni tworzyli wielcy artyści: Venanty da Subiaco, Giovanni Battista Falconi oraz Karol do Prevot dzięki opiece znaczących rodów magnackich. Bracia Kameduli żyli tu ponad dwa wieki, opuszczając klasztor w wyniku kasaty dokonanej przez zaborcę carskiego w 1819 roku. Mimo znacznych zniszczeń powstałych w opuszczonym klasztorze, Pustelnia zawsze pozostawała miejscem, do którego ciągnęły rzesze turystów i pielgrzymów. W ostatnich latach dokonano gruntownego remontu zabudowań klasztornych, gdzie powstało Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS  (salus per silentium – zdrowie przez ciszę oferujące innowacyjną formę wypoczynku współczesnego człowieka opartą na kamedulskiej regule ciszy i kontemplacji. Położony w środku rytwiańskiego, złotego lasu i przepojony duchem kamedulskiej historii, ośrodek stwarza niepowtarzalny klimat do wypoczynku i duchowej odnowy a wszechobecna cisza jest gwarancją najlepszej terapii. W warunkach, jakie stwarza rytwiańska pustelnia kultywuje się staropolskie tradycje oraz promuje polską kulturę. Trzy główne imprezy plenerowe: Klasztorna Majówka, Odpust Klasztorny i Leśna Apteka gromadzą tysiące pielgrzymów i turystów przybywających do Rytwiańskiego Sanktuarium Ciszy. Goście nie tylko mogą zwiedzić barokowy kościół i zabudowania klasztorne ale również skorzystać z naszej gościny we współczesnych klasztornych celach czy spróbować domowej kuchni w zakonnym refektarzu.

W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach dostępne są pamiątkowe medale “Złota Polska”. Przedstawiają fasadę klasztoru i stanowią doskonałą pamiątkę z podróży, podczas której można podziwiać tę perłę architektury sakralnej. Wyprawa pełna mistycyzmu zasługuje na godne upamiętnienie. Medale można nabyć w sklepiku z pamiątkami.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.