Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

ul. Oleśnickich
(Kamienica Oleśnickich)
27-600 Sandomierz
tel: 15 832 08 43

Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu

Medale do nabycia na dziedzińcu przy kasach!

Podziemna Trasa Turystyczna: wejście od ul. Oleśnickich, długość trasy 470 m, zróżnicowana głębokość dochodząca do 12 m poniżej poziomu rynku. Czas zwiedzania – 45 min. Trasa utworzona została w czasie prowadzenia górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich. Szacuje się, że podziemia w Sandomierzu powstały już w VIII-XIV wieku, czyli mniej więcej w tym samym czasie, co zabytkowe centrum miasta. Budowa lochów spowodowana była głównie niewielką powierzchnią miasta ograniczonego murami obronnymi i brakiem miejsca do składowania rezerw strategicznych. Zdecydowano się jednak nie rozbudowywać miasta na powierzchni, a przenieść jego część do podziemi. Sandomierz był wówczas miastem bogatym, cieszącym się przywilejem położenia przy ważnych szlakach handlowych. Dzięki licznym rezerwom zgromadzonym w podziemiach, wielokrotnie przetrwał i odbudował się z ruin po najazdach ludów wschodnich i licznych pożarach.

Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory w opowieściach i legendach ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka a nawet pod dnem Wisły na jej prawy brzeg i dalej – aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Tu według legendy zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami. Podziemia, które w burzliwej historii Sandomierza były schronieniem dla mieszkańców, stały się też przyczyną wielu katastrof budowlanych.

Niestety, w 1963 roku nasiliły się awarie i zapadliska. Wówczas zespół pracowników naukowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracował specjalny program „Wytyczne Ratowania Dzielnicy Staromiejskiej w Sandomierzu”. Rok później rozpoczęto prace górnicze w podziemiach. W rezultacie uzyskano obszar prawdziwego labiryntu piwnic, korytarzy, wyrobisk, tworzących długie, kilkukondygnacjowe, podziemne miasto. Część wyrobisk musiała zostać zlikwidowana ze względów konstrukcyjnych. Pozostawiono jednak 470 metrów trasy pod ziemią a w 1977 roku oddano do zwiedzania Podziemną Trasę Turystyczną. Najgłębiej położona komora sięga 12 m. W grudniu 2007 roku Podziemna Trasa Turystyczna została wydłużona o dodatkowe, wyremontowane pomieszczenia, znajdujące się pod Kamienicą Oleśnickich. Dziś turyści mogą zwiedzać aż 34 komory położone na różnych poziomach, a nazwy większości z nich nawiązują do miejsc, legend, postaci i wydarzeń z historii miasta. Zwiedzający podziemia Sandomierza mają więc okazję dokładnie poznać jego specyfikę i otoczkę.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.