Opactwo Cystersów w Wąchocku

ul. Kościelna 14,
27-215 Wąchock
tel. (41) 275 02 00
www.wachock.cystersi.pl

Opactwo Cystersów w Wąchocku

Medale do nabycia w wejściu głównym!

Jeśli chodzi o wejście do popkultury i powszechne użycie w języku, to ciężko znaleźć miasto, które pod tym względem przebijałaby Wąchock. Klasztor cystersów, które znajduje się w tej miejscowości wymyka się jednak niewybrednym żartom o sołtysie i ciekawych mieszkańcach. To budowla o dużym znaczeniu architektonicznym i historycznym. To też jeden z najważniejszych zabytków nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale też Polski i Europy. Choć opactwo cystersów w Wąchocku nie jest tak rozpoznawalne, zdecydowanie warto je zwiedzić – szczególną gratkę stanowią dla osób interesujących się kulturą romańską. Klasztor cystersów jest też jedyną w Polsce (wraz z pozostałymi zabytkami z Małopolski) filią protoopactwa w Morimond we Francji.
 
Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon.Wąchock staraniem cystersów w 1454 roku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dużą rolę miejscowi cystersi odgrywali w dziedzinie gospodarczej. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem. Opactwo wąchockie otrzymało przywilej na poszukiwanie kruszców w księstwie krakowskim i sandomierskim. Dzięki temu budowano własne huty, co dało początek staropolskiemu zagłębiu hutniczemu. Nie da się więc ukryć, że Opactwo cystersów w Wąchocku już od początku swojej działalności słynęło z pracowitości i to im właśnie przypisuje się szybki rozwój regionu.
W 1656 roku klasztor najechały wojska księcia Siedmiogrodu Jerzego Rakoczego, spustoszyły miasto i okolicę, a klasztor pozbawiły bogatego archiwum, skarbca i cennych zabytków. Władze carskie skasowały klasztor w 1818 roku.Dopiero w 1951 roku odrodził się klasztor cysterski w Wąchocku. Staraniem konwentu i przy pomocy państwa podjęto restaurację tego cennego zespołu zabytkowego. Dziś opactwo swoją modlitwą i pracą służy Zakonowi i Kościołowi, a także stanowi cenną atrakcję turystyczną. Jest udostępnione zwiedzającym, do najciekawszych obiektów wartych zobaczenia niewątpliwie należą: XIII wieczny romański kościół, wspaniały romański kapitularz, refektarz, krużganki, fraternia i inne. Mury wąchockiego opactwa stały się także miejscem spoczynku prochów mjr. Jana Piwnika Ponurego  – wybitnego dowódcy AK. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.wachock.cystersi.pl

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.