Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie

al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn
centrala: (+48 89) 650-04-20
www.planetarium.olsztyn.pl

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie

Medale do nabycia przy wejściu głównym pod filarem!

W centrum Olsztyna goście odwiedzający stolicę Warmii i Mazur odnajdą charakterystyczny budynek, którego zwieńczeniem jest srebrzyście połyskująca kopuła… Jest to bez wątpienia obowiązkowa pozycja na liście każdego, kto podróżuje szlakiem „Złote Warmińsko-Mazurskie”. Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne mieści się w dawnej wieży ciśnień, która powstała w 1987 roku. Miejsce to jest hołdem dla Mikołaja Kopernika, który w Olsztynie piastował funkcję administratora Kapituły Warmińskiej.

Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. W swej ofercie Planetarium zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką: znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz prowadzone pod sztucznym niebem zajęcia edukacyjne prezentujące w przystępny sposób wiedzę astronomiczną stanowiącą element szkolnych programów nauczania.

W dniu 539 urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2012.r. w Olsztyńskim Planetarium zainaugurowano nowoczesny, cyfrowy system projekcyjny. Dwa projektory video wyposażone w odpowiednią optykę pokrywają obrazem liczącym łącznie 16 milionów pikseli, całą kopułę sali projekcyjnej. Obraz otaczający widza dookoła sterowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie gwieździstego nieba, zachodzących na nim zjawisk widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie. Możemy oglądać obiekty bliskiego i dalekiego wszechświata wędrując pośród planet, gwiazd i galaktyk. System projekcyjny działa także jako projektor filmów wykonanych w technice fulldome, które znajdują się w ofercie Planetarium.

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to miejsce nastawione na promocję nauk przyrodniczych oraz astronomii. W tym wyjątkowym obiekcie uczniowie ze szkół wszystkich szczebli mogą w interesujący sposób zapoznać się z elementami astronomii mieszczące się w ramach ich programów nauczania oraz poznać liczne ciekawostki, których nigdy nie zapomną ze względu na wyjątkowy sposób prezentacji. W obiekcie można rozwijać również pasję do kolekcjonerstwa. Niestety, nie da się kolekcjonować gwiazd zdobiących nocne, bezchmurne niebo, ale doskonałą pamiątką z tego miejsca będzie złoty medal prezentujący ten wyjątkowy budynek. Automat z medalami usytuowany jest przy głównym wejściu pod filarem. To niepowtarzalna szansa na powiększenie swojej kolekcji o egzemplarz, którego nie można zdobyć nigdzie indziej.