Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, Międzyrzecki Rejon Umocniony w Pniewie

Pniewo 1,
66-300 Międzyrzecz
tel. 95 741 99 99
https://bunkry.pl/

Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, Międzyrzecki Rejon Umocniony w Pniewie

Medale do nabycia przy sklepiku!

Szlak „Złote Lubuskie” prowadzi nas do świata pełnego śladów historii, tajemnic i nietoperzy! W Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy na turystów czekają niesamowite przygody. Jest to obowiązkowy punkt na mapie Polski dla każdego miłośnika militariów i historii. Swoją pasję mogą rozwijać tutaj również kolekcjonerzy, ponieważ przy muzealnym sklepiku znajduje się automat z kolekcjonerskimi medalami „Złota Polska”. W Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy na turystów czekają niesamowite przygody. Obiekt został wybudowany w 1934-1938. Był to najbardziej zaawansowany technologicznie system fortyfikacji hitlerowskich Niemiec i pozostaje jednym z największych i najciekawszych tego typu systemów w dzisiejszym świecie. Składa się z około 100 betonowych struktur obronnych częściowo połączonych siecią podziemnych tuneli. Niektóre z fortów i tunele są dostępne do zwiedzania. Zwiedzający mogą wybrać jedną z pięciu podziemnych tras, które różnią się stopniem trudności oraz czasem przejścia. Przejście najkrótszej z tras zajmuje około 1,5 godziny. Ekstremalna trasa, w zależności od warunków to przygoda trwająca od czterech do ośmiu godzin. Dla turystów dostępna jest również trasa powierzchniowa, która obejmuje zwiedzanie pozostałych schronów bojowych i innych budowli, które są częścią Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Najciekawszy jest centralny punkt, który zaczyna się na południu z tzw. Pętli Boryszyn koło wsi Boryszyn i rozciąga się około 12 km na północ.W centralnej części bunkry są połączone z podziemnym systemem tuneli, 32 km długości i do 40 metrów głębokości. W podziemiach znajdują się również dworce kolejowe, warsztaty, maszynownie i koszary.

Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy. Na terenie obiektu znajduje się skansen sprzętu wojskowego oraz sala wystawowa. Zwiedzający mogą podziwiać eksponaty związane z historią MRU. Dodatkową atrakcją jest możliwość przejażdżki podziemną drezyną. Wycieczka śladami szlaku “Złote Lubuskie” to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, poznanie lokalnej historii oraz wzbogacenie swojej kolekcji medali o niepowtarzalny numizmat z wizerunkiem nietoperza.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.