Latarnia morska w Sopocie

ul. Plac Zdrojowy 3,
81-720 Sopot

Latarnia morska w Sopocie

Medale do nabycia przy wejściu!

Latarnia morska w Sopocie stanowi jeden z bardziej charakterystycznych elementów sopockiego krajobrazu. Znajduje się w lądowej części mola, w tzw. części kuracyjnej i tworzy kompleks z Zakładem Balneologicznym.

Obiekt ten wybudowany w latach 1903-1904 jako Zakład Kąpielowy według projektu Heinricha Dunkela i Paula Puchmüllera obecnie należy do kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego. Zakład ten działał aż do końca drugiej wojny światowej, po niej zaś pieczę nad kompleksem przejęło miasto, a on sam zaczął pełnić funkcję łaźni miejskiej. Wtedy też latarnia przestała być zwykłym kominem.

Budynek ozdobiony jest rzeźbami i witrażami. Nad głównym portalem ulokowane są rzeźby syreny i trytona dłuta Fenzloffa oraz, jeden z najstarszych w Sopocie, herb miasta. Okna sali zabiegowej posiadają secesyjne witraże Ferdynanda Müllera z Quedlinburga. Latarnia Morska to tak naprawdę komin kotłowni znajdujący się w północno-wschodnim narożniku budynku, który został obudowany wieżą na przekroju kwadratu. Po obwodzie komina biegną spiralne schody żelbetowe. W 1975 roku Zakład Balneologiczny modernizowano i powstał projekt przebudowania komina kotłowni na wieżę widokową. U jej szczytu znajduje się oszklona galeria widokowa pełniąca również funkcję latarni morskiej.Po II Wojnie Światowej na wieży zainstalowano światła nawigacyjne o małym zasięgu 5 Mm. Wymieniono je w roku 1977 na układ optyczny składający się z lampy obrotowej produkcji szwedzkiej o zasięgu 17 Mm. Świeci ona przez 0,3 s, po czym następuje 3,7 s przerwy.Wieża sopockiej latarni morskiej ma 39 metrów wysokości i rozpościera się z niej wspaniały widok na Trójmiasto, Zatokę Gdańską i molo sopockie. Latarnia morska w Sopocie otwarta jest dla turystów przez cały rok. Zwiedzanie w okresie letnim możliwe jest aż do godziny 22:00, zaś poza sezonem – do 19:00. Jest ona otwarta dla wszystkich, choć warto uzbroić się w dobrą kondycję – na jej szczyt prowadzą bowiem spiralne, strome schody. Zwiedzanie Latarni Morskiej w Sopocie jest odpłatne, ale ceny biletów są bardzo przystępne i zdecydowanie warte pięknego widoku. Koszt biletu normalnego to 4 złote, zaś ulgowego – 2 złote.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.