Grunwald – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Stębark 1
14-107 Gierzwałd
tel. 089/647-22-15
http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/

Grunwald – Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Medal dostępny w medalmacie przy wejściu do Muzeum oraz w blistrach u obsługi ruchu i CIT na dole przy parkingu głównym!

Położenie:

Grunwald, Łodwigowo i Stębark to wsie położone w odległości około 50 km od Olsztyna w kierunku południowo-zachodnim.

Historia:   

Rankiem 15 lipca 1410 roku wojska polsko-litewskie w sile 91 chorągwi pod wodzą króla Władysława Jagiełły wspomaganego przez księcia Witolda stanęły na przeciwko 51 chorągwi wojsk krzyżackich wspomaganych przez gości Zakonu z Niemiec, Szwajcarii, Czech, Śląska, Moraw, Pomorza i Inflant. Wojska krzyżackie dowodzone były przez wielkiego mistrza Zakonu krzyżackiego Urlicha von Jungingena. 

Bitwa rozpoczęła się około południa trwała około 6 godzin i zakończyła się klęską zupełną wojsk krzyżackich. Zdobyto 51 chorągwi, a na placu boju zginęli wielki mistrz krzyżacki Urlich von Jungingen, oraz wszyscy wyżsi urzędnicy krzyżaccy. 

Zwycięstwo odbiło się szerokim echem w Europie i na stałe utkwiło w pamięci wielu.

Muzeum:

Upamiętniające bitwę Muzeum rozpoczęło swoją działalność w 15 lipca 1960 roku, dokładnie w 550-lecie Bitwy pod Grunwaldem. Towarzyszyły mu uroczyste odsłonięcie Pomnika Grunwaldzkiego. Nie jest to wielki obiekt, bo obejmuje zaledwie 275 m2, ale znajduje się w nim wiele ciekawych eksponatów: rysunków, fotografii, map i planów. Największą uwagę przyciągają jednak oryginalne uzbrojenie średniowieczne, fragmenty artefaktów znalezionych na polu bitewnym, a także kopie chorągwi polskich, litewskich i krzyżackich.
Najważniejszym elementem Muzeum bitwy pod Grunwaldem jest ekspozycja „Grunwald – 600 lat chwały”. Prezentuje ona sylwetki przywódców wojsk oraz dane faktograficzne dotyczące wojny z Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim. Dla zwiedzających wyświetlane są także trzy filmy obrazujące bitwę pod Grunwaldem, w tym film Aleksandra Forda na podstawie książki Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Muzeum czynne jest od września do kwietnia dla osób indywidualnych oraz cały rok dla grup zorganizowanych.

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.