Ekomarina Giżycko
Medale do nabycia na tarasie przy wejściu na wieżę widokową koło windy oraz w holu galerii na przeciwko wejścia do Tawerny Marina!
Nowoczesny port pasażerski EKOMARINA z pełnym zapleczem technicznym, sanitarnym, poprawiającym bezpieczeństwo pasażerów oraz przewoźników powstał w Giżycku w 2010 roku. Port zbudowano nad jeziorem Niegocin. Zarządcą tego pięknego miejsca jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Giżycku.
EKOMARINA jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 m od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka, jaka powstaje pomiędzy terenami turystycznymi nad Niegocinem. W pobliżu Ekomariny wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum miasta i pasażem, przy którym powstaje kompleks usługowo-turystyczny i kamienice z kawiarniami, restauracjami, apartamentami.
Ekomarina to doskonała oferta dla żeglarzy, turystów i inwestorów. Giżycko jest otwarte na współpracę z podmiotami chcącymi inwestować w Ekomarinę np. na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Port rozpoczął działalność od kwietnia 2011 roku. Na budowę portu o wartości ponad 19 mln zł Giżycko pozyskało środki unijne na 50 % wartości inwestycji.
Basen portowy to keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Marina jest Eko. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.
W głównym obiekcie EKOMARINY o powierzchni blisko 2500 m2, znajduje się kapitanat portu i kasa portowa, centrum informacji turystycznej, restauracja, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek policji, WOPR, straży miejskiej, straży pożarnej, pomieszczenia dla osób poszkodowanych podczas wypadków na wodzie, pomieszczenia usług związanych z obsługą wodniaków i motorowodniaków. Zaprojektowano również wieżę i taras widokowy oraz salę konferencyjną. W obiekcie siedzibę mają również organizacje pozarządowe, które w wyniku swoich działań wpłyną pozytywnie na wzrost aktywności społecznej mieszkańców oraz na rozwój sportów wodnych zarówno zimą jak i latem.