Monety i medale pamiątkowe na prezent. Czy to dobry pomysł?

  • Reading time:4 min. czytania

Pasja kolekcjonerska zazwyczaj rodzi się w nas samych –  albo w wyniku nagłej fascynacji, albo nieco dłuższych poszukiwań odpowiedniego dla nas hobby. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by się tą pasją podzielić z innymi lub próbować ich nią zarazić. Dobrze znając konkretną osobę i jej upodobania, możemy pokusić się o to, by podarować jej pamiątkowe medale. Być może będzie to początkiem pięknego hobby.

Medale pamiątkowe – prezent inny niż wszystkie

Wybór odpowiedniego prezentu jest bardzo trudny, nawet jeśli dobrze znamy obdarowywaną osobę. Nie zawsze chodzi o to, że nie trafimy w jej gusta, ale o dość ograniczone pole manewru. W końcu, ile razy można dostawać kolejną książkę (nawet będąc molem książkowym!), kolorowe skarpetki, kolejny bibelot do salonu lub perfumy. Prezent niebanalny jest natomiast wyrazem troski i zainteresowania okazywanego w stronę drugiej osoby. 

Pamiątkowe medale łamią te standardy, a jednocześnie są bardzo bezpiecznym wyborem. Klasyczna forma, elegancka stylistyka i ponadczasowy wygląd to duże ograniczenie ryzyka tego, że prezent po prostu nie będzie pasował do jego przyszłego posiadacza. Poza tym – nie ukrywajmy – wciąż nie są to zbyt popularne w Polsce przedmioty na prezent, a więc będą stanowić bardzo przyjemną niespodziankę. W dobie dzisiejszego konsumpcjonizmu coraz trudniej taką sprawić, kiedy możemy mieć od ręki właściwie wszystko to, co chcemy. 

Niedrogi sposób na stylowy prezent

Prezent stylowy i mający dużą wartość niekoniecznie musi być drogi. Co więcej, przystępne ceny pozwolą nam na sprezentowanie nie jednego medalu, ale kompletnej serii. Będzie to bardziej elegancka forma, zwłaszcza jeśli medale będą powiązane ze sobą tematycznie i dostarczymy je w eleganckim albumie. Idealnie również się nadają na prezent dla dzieci, zobacz jakie są zalety takiego prezentu dla dziecka – Kolekcjonowania monet i medali okolicznościowych jako hobby dla dzieci?

Czy można zarazić innych swoją pasją?

Oczywiście! Zwłaszcza wtedy, gdy nasi bliscy nie mieli jeszcze okazji poznać bliżej tej tematyki i jest mało prawdopodobne, by sięgnęli do niej z własnej woli. Zwykle nie mają ku temu okazji, ciężko im konkretnie określić swoje zainteresowania, albo po prostu nie wiedzą, gdzie zacząć szukać. Kolekcjonowanie medali pamiątkowych może być hobby dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Nie jest też specjalnie wymagające, nie potrzeba do niego specjalistycznej wiedzy, nakładów finansowych, czy czasowych. Dodatkowo, oferując taki medal nie musimy wywoływać w obdarowywanym poczucia obowiązku. Nawet, jeśli osoba ta nie połknie bakcyla, prezent w postaci medali nadal będzie ją cieszył i stanowił dla niej wartościowy obiekt.

Dobre, bo polskie!

Medale pamiątkowe to świetna opcja dla osób, które pasjonują się historią Polski. Edycje kolekcjonerskie Złota Polska obejmują wiele ważnych obiektów, osób i wydarzeń. Co więcej, dzięki nim możemy dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek na konkretny temat. Dodatkową zaletą jest fakt, że kolekcje dotyczą wszystkich regionów Polski, dzięki czemu mamy jeszcze większe pole manewru i możemy z łatwością dostosować prezent do miejsca zamieszkania obdarowywanego lub jego szczególnych zainteresowań. Taki medal lub cała seria może też być świetną pamiątką z podróży, zachęcającą do odwiedzenia tego miejsca.

Gdzie zaopatrywać się medale?

Niezależnie od tego, z jakiej przyczyny zdecydujemy się podarować komuś medale kolekcjonerskie, powinny być one dobrej jakości. Nie w każdym przypadku potrafimy ocenić ich realną wartość (pomijając oczywiście tę sentymentalną), więc nie zawsze warto kierować się na giełdy numizmatyczne. Dobrze więc zaznajomić się z miejscem, które ma bardzo szeroką ofertę, taką jak sklep Złota Polska.

Dodaj komentarz