Medale i monety pamiątkowe jako prezent na I Komunię

-

3 min. czytania

Decyzja o zakupie prezentu na I Komunię Świętą może być bardzo problematyczna. Popularne medaliki oraz różańce, choć podkreślają religijny wymiar uroczystości, są dość sztampowe i nie zawsze trafiają w gusta dzieci. Kompromis pomiędzy tymi dwoma aspektami podarunku komunijnego mogą stanowić pamiątkowe medale i monety. Odpowiadają randze wydarzenia, a dodatkowo mogą bardziej pasują do wieku dziecka i mogą przyczynić się do rozwoju jego zainteresowań.

Pamiątka z komunii nie musi być nudna

Wartość pamiątki nie musi być mierzona jej wartością pieniężną, ale przede wszystkim walorami pozamaterialnymi. Ważna jest wartość sentymentalna, czy edukacyjna. Pamiątkowe medale i monety mogą być początkiem rozwijającej pasji, która później będzie trwać przez wiele lat. Pamiętajmy, że wiek komunijny jest okresem, w którym dzieci są już na tyle „dorosłe”, by poszukiwać swojej drogi, ale na tyle małe, by jeszcze nie do końca wiedzieć, co dokładnie ich interesuje. Być może warto wejść w rolę mentora i pokazać dziecku pewną drogę. Nawet jeśli relatywnie szybko ją porzuci, to z pewnością wyciągnie z tego jakąś lekcję – nauczy się systematyczności i odpowiedzialności, lub też zainteresuje się tematyką przedstawioną na medalach.

Medale dla chłopca…

…i dla dziewczynki. Choć w wieku komunijnym da się zauważyć u dzieci zróżnicowanie charakteru lub zainteresowań, to jesteśmy przekonani, że kolekcjonowanie medali nie jest ekskluzywne i zarezerwowane dla jednej płci. Medale Złota Polska są medalami uniwersalnymi – takimi, które mogą trafiać w gusta wszystkich. Kluczowe nie jest więc dobranie medalu ze względu na płeć, a zainteresowania obdarowywanego dziecka. Warto też zdecydować się na tematykę, która może zaintrygować. Z praktyki wiemy, że bardzo dobrze sprawują się medale z motywami zamkowymi, najlepiej okraszone lekkimi historiami o duchach – tych przecież pełno w polskiej kulturze ludowej. Częstym wyborem są także postacie historyczne, ciekawe miejsca, lub też medale bardziej przyziemne – z dinozaurami oraz motywami bajkowymi.

Czy warto decydować się na medale z motywami sakralnymi?

Biorąc pod uwagę rangę i wagę sakramentu, nietaktem byłoby pominięcie choć jednego elementu z motywem, które łączyłby się z charakterem wydarzenia. Pierwsza komunia święta jest bardzo uroczysta, i wypadałoby tę uroczystość podkreślić przynajmniej drobnym akcentem. Niemniej jednak nie warto ograniczać się tylko do takiej tematyki. Wizerunki świętych lub obiektów sakralnych są piękne, a same medale prezentują się elegancko i będą doskonałym elementem kolekcji, ale niekoniecznie muszą zainteresować dziecko.

Niezależnie od tego, na jaki medal się zdecydujemy, w żadnym wypadku nie będzie to prezent niestosowny. Dodatkowo, biorąc pod uwagę dużą dostępność oraz relatywnie niską cenę można podarować więcej medali i tym samym wzbudzić i większą radość obdarowywanego, i jego ciekawość.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.