Kolekcjonowanie monet i medali okolicznościowych jako hobby dla dziecka?

-

4 min. czytania

Dziecko – w szczególności takie, które nie weszło jeszcze w okres nastoletni – jest niczym biała karta, którą można zapisać. Naturalnie ma ono już swoje przyzwyczajenia, zaczątki zainteresowań i swój charakter, ale nie zawsze też potrafi znaleźć konkretne ujścia swojej aktywności. Warto więc wskazywać mu konkretne drogi lub możliwości. Dobrym pomysłem może okazać się kolekcjonowanie medali pamiątkowych Złota Polska.

Bardzo często łatwo jest przekonać i zachęcić dzieci do pewnych czynności. To chłonne, bardzo otwarte umysły, które z odwagą podchodzą do różnych wyzwań. Często podejmują się również takich rzeczy, które wydają się być zarezerwowane dla dorosłych. Przykładem może być kolekcjonowanie medali, które bardziej łączą się z obrazem wytrawnego numizmatyka niźli dziecka. To jednak bardzo mylne przeświadczenie, bo kolekcjonowanie jako hobby może być strzałem w dziesiątkę. Łatwo jest je zacząć i nie naraża dziecka na niepowodzenia, które mogą je bardzo szybko zniechęcić. Dodatkowo, czas poświęcony na to hobby nie będzie czasem zmarnowanym. Nawet jeśli dziecko z czasem je porzuci, pewne informacje i nawyki zostaną mu w głowie, a wraz z nimi wartościowa i ciekawa kolekcja. Więc jeżeli poszukujesz ciekawy i korzystny prezent dla dziecka to monety i medale pamiątkowe są naprawdę dobrym pomysłem na prezent.

Dlaczego kolekcjonowanie medali może być dobre dla dziecka?

Zainteresowanie dziecka historią, zwłaszcza Polski, może być trudne i niekiedy skazane na powodzenie. Nudna i mało atrakcyjna dydaktyka szkolna w tym zakresie nie ułatwia sprawy. Nic w tym dziwnego, bo historia naszpikowana samymi datami i nazwiskami nie jest dla dziecka atrakcyjna. Kolekcjonowanie medali pamiątkowych Złotej Polski może natomiast stanowić bardzo przyjemną i ciekawą alternatywę, która przedstawi te same fakty w przyjemniejszy sposób i pokaże, że historia może być interesująca.


Oprócz tego, kolekcjonowanie może mieć wymiar praktyczny. W dużym stopniu kształtuje to charakter dziecka i pozwala mu nabywać pozytywnych cech, które w przyszłości mogą być rozciągnięte także na inne płaszczyzny. 
Kolekcjonowanie:

  • uczy cierpliwości;
  • pożytecznie zajmuje czas;
  • może skierować uwagę dziecka na inne tematy;
  • rozwija systematyczność i sumienność;
  • wspomaga skupianie uwagi;
  • może przyczyniać się do zainteresowania aktywną turystyką;
  • uczy przedsiębiorczości, jeśli dziecko miałoby w planach także samodzielny zakup medali.

Niedrogie medale dobre na start

Rzeczą jasną i oczywistą jest to, że każda pasja rozwija się z zainteresowania tematem, a nie ze zmuszania. Kolekcjonowanie medali przez dziecko może więc skończyć się fiaskiem, jeżeli pierwsze elementy zbioru będą dla niego nieciekawe. Nie zawsze też warto kierować się tym, co nam, rodzicom, się podoba. Medal z Janem Pawłem II czy wizerunkiem jednej z polskich katedr będzie piękny, ale niekonieczne zaintryguje dziecko. Dobrze więc postawić na niedrogie medale, z nieco bardziej przyziemnymi motywami. 


W kolekcjach Złotej Polski możemy znaleźć bardzo ciekawe z punktu widzenia dziecka pozycje. Może to być na przykład medal:

  • z Muzeum Zabawek w Karpaczu
  • Ogród Zoologiczny w Krakowie, Gdańsku czy Łodzi nauczy dziecko nazw poszczególnych gatunków zwierzat
  • Muzeum Gliwice Zamek Piastowski –  z wizerunkiem mamuta
  • Smok Wawelski w Krakowie
  • Park Miniatur w Inwałdzie
  • Łeba Park (które dziecko nie lubi dinozaurów?)
  • Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Jakie akcesoria do kolekcjonowania są potrzebne?

Zachęcając dziecko do kolekcjonowania, pośrednio zachęcamy je również do tego, by dbało o należące do niego przedmioty i przechowywało je w ładzie. Ułatwimy mu to zadanie za pomocą specjalnych albumów oraz kapsli do przechowywania medali. Nie tylko pozwolą utrzymać powiększającą się kolekcję w czystości i porządku, ale też są bardzo efektowne. 


Dzięki temu wszystkiemu kolekcjonowanie może stać się i ogromną radością dla dziecka, i dobrym sposobem na kształtowanie jego charakteru. Na pewno zaprocentuje to w przyszłości, niezależnie od tego, w jaki sposób to hobby dalej będzie się rozwijało.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.