Kolejkowo: gratka dla miłośników miniatur

-

4 min. czytania

Czy kolekcjonowanie to hobby, które odeszło do lamusa? Ależ skąd! Może rzadziej słyszymy o osobach, które kolekcjonują motyle czy znaczki (a szkoda), ale z pewnością nie brakuje wśród naszych czytelników kolekcjonerów medali czy pamiątek ze zwiedzanych miejsc.

SPIS TREŚCI:

  • Dlaczego warto kolekcjonować?
  • Miniaturowe Kolejkowo
  • Wrocław w garści
  • Co zachwyca w Gliwicach?
  • Podsumowanie

Dlaczego warto kolekcjonować?

Kiedy zbieramy nietypowe przedmioty, oprócz kolekcji, którą możemy zaimponować przyjaciołom, przy okazji wypracowujemy w sobie pozytywne cechy. Plusy kolekcjonowania to przede wszystkim ciekawość świata i zdobywanie wiedzy – na przykład kolekcjoner monet dobrze wie, że w krajach arabskich czas liczony jest zupełnie inaczej niż w Europie, a moneta z 1442 roku wcale nie jest średniowieczna. Inny profit to umiejętność porządkowania i dbałości o własność – w końcu gdzieś trzeba przechowywać zdobyte trofea. Nawet najbardziej bałaganiarski nastolatek potrafi zadbać o kolekcję płyt ulubionych zespołów. Jeszcze inny pożytek z kolekcjonowania to wyrabianie umiejętności negocjacji. Kto z was nie wymieniał się z kuzynostwem historyjkami z gum Donald? I jeszcze jedna rzecz: cierpliwość. Kolekcjonowanie nie polega na tym, żeby zdobyć wszystko od razu. Żeby skompletować medale Złotej Polski, trzeba wybrać się w podróż to tu, to tam. Ale nie żałujecie, prawda?

Miniaturowe Kolejkowo

Skoro już mówimy o podróżach, chcemy was zabrać w bardzo ciekawe miejsce: Kolejkowo. To niezwykłe miejsce to park miniatur, znajdujący się we Wrocławiu i Gliwicach. Wyobraźcie sobie, że od 2014 r., czyli od początku istnienia Kolejkowa, modelarze zbudowali już ponad 8000 figurek, a skonstruowanie jednej zajmuje niemal 7 godzin. W obydwu miejscach jeździ 27 pociągów ciągnących 118 wagonów po niemal kilometrowej trasie. Każdy z nich miesięcznie pokonuje 400 kilometrów, pokazując Śląsk i Dolny Śląsk jak żywy.

Uprzedzamy: jeśli wybierzecie się z dziećmi, może się zdarzyć, że nie będą się chciały rozstać z parkiem miniatur (wcale im się nie dziwimy). Na szczęście w Kolejkowym sklepie (działającym także online) będziecie mogli kupić gotowe modele i elementy modelarskie. Być może mała kolekcja modelarska stanie się przyczynkiem do znalezienia nowego hobby?

Jak dojechać do Kolejkowa Gliwice?

Kolejkowo w Gliwicach usytuowane jest w Centrum Handlowym Europa przy skrzyżowaniu autostrad A1 z A4.

Jak dojechać do Kolejkowa Wrocław?

Kolejkowo we Wrocławiu usytuowane jest w słynnym Sky Tower na 1 piętrze.

Wrocław w garści

Wrocław ma to do siebie, że jest bardzo dobrą bazą wypoczynkową. Malownicze kamienice, Ostrów Tumski, setki mostów i krasnali, ZOO, pergola z multimedialną fontanną, Panorama Racławicka – nie można się tu nudzić.

Wrocławskie Kolejkowo znajdziecie łatwo – wieżę Sky Tower trudno przeoczyć… To właśnie tam znajdziecie miniaturowe makiety kolejowe pociągów, tramwajów, samochodów, wrocławskich mostów czy dolnośląskich atrakcji, jak obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Spędzicie całe godziny, oglądając zabawne scenki na przystankach, w górach czy na wsi, a w centrum miasta oprócz Kolejkowiczan spotkacie Supermana.

Medal pamiątkowy z Kolejkowa Wrocław.

Wycieczkę do Wrocławia, warto zachować w pamięci na dłużej. Doskonałą pamiątką z tej wyprawy będzie złoty medal, który można nabyć w automacie na wystawie.

Jak dojechać do Kolejkowa Wrocław?

Kolejkowo we Wrocławiu usytuowane jest w słynnym Sky Tower na 1 piętrze.

Co zachwyca w Gliwicach?

Gliwice to nie tylko malownicze kamieniczki z podcieniami na Rynku, Zamek Piastowski i słynna radiostacja (najwyższa drewniana konstrukcja na świecie!). Gliwickie Kolejkowo mieści się w Centrum Handlowym Europa Centralna – nie trzeba martwić się o parking, bo jest całkowicie darmowy. W środku zobaczycie nie tylko miniaturowe pociągi, ale i radiostację, Hutę Pokój, Ślązaków jedzących zupę, sklepy na katowickim deptaku, a nawet prawdziwą burzę nad Rudą Śląską. Specjalna wystawa miniatur przedstawia miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, a mali miłośnicy lotnictwa z pewnością na dłużej zatrzymają się przy braciach Wright, zajętych budową pierwszego na świecie samolotu..

Medal pamiątkowy z Kolejkowa Gliwice.

Przy kasach czekają na turystów aż dwa wzory pamiątkowych medali Złota Polska.

Jak dojechać do Kolejkowa Gliwice?

Kolejkowo w Gliwicach usytuowane jest w Centrum Handlowym Europa przy skrzyżowaniu autostrad A1 z A4.

Podsumowanie

Na pożegnanie pamiętajcie o medalach Złotej Polski (zarówno we Wrocławiu, jak i w Gliwicach kupicie je w automatach przy wejściu) i podzielcie się z naszymi czytelnikami, czy macie już w swoich kolekcjach figurki z Kolejkowa.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.