Złote Małopolskie - co warto odwiedzić zimą

Jakie miejsca odwiedzić zimą? Przegląd szlaku Złote Małopolskie

-

8 min. czytania

Zaplanowałeś swój urlop na zimę i zastanawiasz się, w jakie strony się wybrać? Sprawdź miejsca w Polsce, które oferują ciekawą infrastrukturę zimową i atrakcje dla fanów rześkiego, mroźnego powietrza. Zimowy urlop ze szlakiem Złote Małopolskie to szansa na przeżycie prawdziwej przygody.

SPIS TREŚCI:

Brandysówka

Trochę historii

Zwiedzając Dolinę Będkowską, nie da pominąć się Brandysówki, która znajduje się w jej centralnej części. Wokół Brandysówki u stóp Sokolnicy znajduje się ogromna, malownicza łąka, która latem doskonale nadaje się na piknik lub nocowanie w namiocie, a zimą sprzyja śnieżnemu szaleństwu. Malownicze krajobrazy i sielska atmosfera czynią z Brandysówki miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Co można zobaczyć w Brandysówce?

Brandysówka to kultowe gospodarstwo agroturystyczne usytuowane pośrodku pięknej doliny Będkowskiej. Miejsce jest przeznaczone dla fanów przyrody, świeżego powietrza, wspinaczki i dobrego jedzenia. Brandysówka jest doskonałą bazą wypadową na wiele szlaków turystycznych. Poleca się ją jako miejsce noclegowe szczególnie tym, którzy pragną podziwiać przepiękne widoki w Ojcowskim Parku Narodowym i odkrywać tajemnice licznych jaskiń, w tym Nietoperzowej. W obiekcie mile widziane są dzieci i zwierzęta.

Pamiątkowy medal z Brandysówki

Nie sposób oddać słowami klimatu, jaki panuje w Brandysówce. Przepiękne krajobrazy Jury, wodospady i skały idealne do wspinaczki to coś, co chce się zapamiętać na zawsze. W utrwaleniu wspomnień pomoże pamiątkowy medal Złota Polska, który przedstawia budynek Brandysówki. Medale są dostępne w środku Brandysówki. Warto wspomnieć, że to tutaj od lat 20. ubiegłego wieku trenowali prekursorzy wspinaczki skałkowej. Dolina Będkowska i Brandysówka są ściśle związane z początkami polskiego taternictwa.

Jak dojechać do Brandysówki?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Pod Sokolicą 127, 32-089 Będkowice (Dolina Będkowska). Zobacz na mapie ->

Zakopane

Zakopane to bez wątpienia zimowa stolica Polski. Niepowtarzalny górski klimat i wiele ciekawych atrakcji takich jak piękne widoki, pyszne jedzenie, bliskość natury, wody termalne, czy liczne stoki narciarskie działają jak magnes na fanów zimowego szaleństwa.

Co można zobaczyć w Zakopanem?

Widok Morskiego Oka zimą to obowiązkowy punkt na liście każdego fana górskich wędrówek. Prócz licznych stoków i wyciągów narciarskich, nie sposób pominąć atrakcji, jaką są okoliczne termy. Kąpiel w zdrowotnych, gorących wodach możliwa jest również na zewnątrz, mimo ujemnej temperatury. Połączenie kojącego ciepła wody z widokiem ośnieżonych górskich szczytów to coś, czego powinien doświadczyć każdy miłośnik gór. Będąc zimą w Zakopanem, warto zobaczyć również Wielką Krokiew.

Medal pamiątkowy z Zakopanego

Medal Zakopane można zdobyć w automacie umieszczonym w Aquaparku pod adresem: Jagiellońska 31, 34-500 Zakopane. Jest to idealna pamiątka z tego najwyżej położonego miasta w Polsce. Zakopane to miejsce, które każdy miłośnik zimowych wycieczek powinien odwiedzić.

Czytaj też: Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce, które warto zwiedzić z dziećmi.

Jak dojechać do Zakopanego?

Zakopane znajduje się w powiecie tatrzańskim, a jego współrzędne geograficzne to: 49°17′58″N 19°57′07″E. Zobacz na mapie ->

PKL Kasprowy Wierch w Zakopanem-Kuźnicach

Trochę historii

Budowę kolei zainicjował Aleksander Bobkowski- ówczesny wiceminister transportu. Pierwsze pomiary i prace rozpoczęły się początkiem 1934 roku. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Pierwszy wagon kolei dojechał na Kasprowy Wierch w 1936 roku.

Główne atrakcje

Turyści pokonują koleją trasę o długości 4252,81 metrów, poruszając się z prędkością 8 m/s. Z tej atrakcji korzysta rocznie ponad 600 tysięcy osób. Podczas podróży wagonikami turyści mogą podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, w tym Goryczkowy Kocioł, który zimą pełni funkcję popularnego stoku narciarskiego. Trasa kolejki wiedzie ponad Doliną Suchą Kasprową, a kończy się na wysokości 1959 m n.p.m., 26 metrów od szczytu Kasprowego Wierchu. Na miejscu znajduje się baza gastronomiczna, kiosk, przechowalnia sprzętu narciarskiego i hotel, który oferuje 11 miejsc noclegowych.

Medal Złota Polska z PKL Kasprowy Wierch w Zakopanem-Kuźnicach

Pamiątkowy medal z symbolem nawiązującym do 70-lecia Polskich Kolei Liniowych można zakupić na Gubałówce w dolnej stacji kolejki. To doskonała szansa na upamiętnienie niesamowitej przygody i powiększenie swojej kolekcji medali o ten niepowtarzalny egzemplarz.

Jak dojechać do PKL Kasprowy Wierch w Zakopanem-Kuźnicach?

Obiekt znajduje się pod adresem: Kuźnice 14, 34-500 Zakopane.
Zobacz na mapie ->

Szopka Krakowska w Krakowie

Trochę historii

Tradycja związana z prezentowaniem szopek związana jest z kultem betlejemskiego żłóbka i sięga aż do czasów średniowiecza. Pod koniec XIX wieku zaczęto dostrzegać szereg cech, które odróżniały od całej reszty szopki wykonane przez krakowskich artystów. Głównym znakiem rozpoznawczym był smukły kształt szopki z wysokimi wieżami. W 1937 roku zorganizowano w Krakowie pierwszy konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową.

Co można zobaczyć?

Pokonkursowa wystawa szopek to już tradycja, która rokrocznie przyciąga rzesze turystów. Na wystawie, która w tym roku odbywa się w Celestacie, można podziwiać najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe wykonane przez seniorów, dzieci, dorosłych i całe rodziny. Centralną sceną każdej szopki jest Boże Narodzenie, ale twórcy nie zapominają także o innych postaciach ewangelicznych takich jak Trzej Królowie, Pastuszkowie ze swoją trzodą, czy Aniołowie.

Medal pamiątkowy

Pamiątkowy medal przedstawia wizerunek Szopki Krakowskiej i symbole Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ta wspaniała pamiątka dostępna jest w sklepiku w Celestacie na ul. Lubicz 16 oraz w Pałacu Krzysztofory na Rynku w Krakowie.

Jak dojechać do wystawy Szopek Krakowskich?

Wystawa mieści się pod adresem: Muzeum Krakowa, ul. Lubicz 16, 31-504 Kraków. Zobacz na mapie ->

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach

Prezentując miejsca, które warto odwiedzić zimą, nie sposób pominąć Schroniska w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Dolina Chochołowska to świetne miejsce na zimowy spacer w pięknej scenerii.

Trochę historii

Schronisko znajduje się na terenie najdłuższej i największej doliny w polskich Tatrach. Obiekt znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. Pierwsze schronisko w tym miejscu utworzył Warszawski Klub Narciarski w 1932 roku. Kilka lat później budynek doszczętnie spłonął. Obecna budowla schroniska pochodzi z 1953 roku. W obiekcie gościł Jan Paweł II.

Główne atrakcje

Dolina Chochołowska to idealne miejsce dla fanów narciarstwa, kuligów i aktywnego wypoczynku na śniegu. Schronisko oferuje 121 miejsc noclegowych i jest najlepszą bazą noclegową do wypadów w Tatry Zachodnie. Na terenie schroniska znajduje się kuchnia, świetlica, miejsce do przechowywania sprzętu narciarskiego oraz suszarnia ubrań.

Jak dojechać do schroniska w Dolinie Chochołowskiej?

Aby dotrzeć do obiektu, należy dojechać do Siwej Polany. W dalszej części Doliny Chochołowskiej ruch pojazdów jest zakazany. Piesze dotarcie do schroniska zajmuje nieco ponad dwie godziny. Przemieszczać można się również rowerem, kolejką–„Rakoń czy góralską bryczką.
Zobacz na mapie ->

Hotel Górski PTTK Kalatówki Zakopane

W malowniczej dolinie Bystrej usytuowany jest Hotel Górski Kalatówki. Obiekt położony jest z dala od gwarnego centrum Zakopanego, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obok szlaku prowadzącego na Giewont z Kuźnic.

Trochę historii

Obiekt został wybudowany z inicjatywy Tatrzańskiego Towarzystwa Narciarzy w związku z organizacją narciarskich Mistrzostw Świata FIS w 1938 roku. W latach 1959-1960 w hotelu odbywał się słynny Jazz Camping.

Co można zobaczyć w Hotelu Górskim PTTK Kalatówki?

Najważniejszym atutem tego miejsca jest otoczenie niesamowitej przyrody. Widok na szczyt Giewontu i Kasprowego Wierchu, bliskość potoków i spokój Tatrzańskiego Parku Narodowego sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku poprzez obcowanie z naturą. Obiekt posiada wodę z własnego, źródlanego ujęcia. W hotelu znajduje się siłownia, sauna, restauracja oraz wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Zimą w pobliżu czynne są dwa wyciągi narciarskie Kalatówki, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla fanów białego szaleństwa.

Medal pamiątkowy z Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki

Przy wejściu do restauracji na piętrze można nabyć złote, pamiątkowe medale z symbolami charakterystycznymi dla obiektu. Dzięki zakupowi medali nie tylko zyskasz doskonałą pamiątkę z podróży, ale również powiększyć swoją kolekcję o niepowtarzalny, cenny egzemplarz.

Jak dojechać do Hotelu Górskiego PTTK Kalatówki?

Teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla ruchu pojazdów. Przejście z Kuźnic do hotelu zajmuje około 35 minut.
Zobacz na mapie ->

Zimowe wyjazdy to szansa na aktywny odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Jeśli postanowisz wyruszyć z nami w śnieżną podróż śladami szlaku Złote Małopolskie, możesz być pewien, że przeżyjesz prawdziwą przygodę. Dzięki medalom z kolekcji Złota Polska sprawisz, że wspomnienia o zimowych wyprawach zostaną z Tobą na dłużej, a zebrane zbiory będą stanowić świadectwo o Twoich przygodach i miłości do dziedzictwa narodowego.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.