
Jak dbać o medale?
4 min. czytania
Z dumą wkładasz kolejny medal do albumu i sięgasz pamięcią do przygód przeżytych w czasie wyprawy. Zauważasz, że niektóre trofea są z Tobą od bardzo dawna. Kurz, utrata blasku, ścieranie- to tylko niektóre ze znaków czasu, które mogą dosięgnąć Twojej kolekcji przy braku odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatroszczyć się o kolekcję medali i sprawić, że pozostanie w nienaruszonym stanie na długie lata?
SPIS TREŚCI:
- Porządek gwarancją trwałości. Akcesoria do przechowywania.
- Sposób na bezpieczne czyszczenie medali.
- Dlaczego nie wolno dotykać medali palcami?
- Gdzie kupić wysokiej klasy akcesoria dla kolekcjonerów?
- Podsumowanie.
Porządek gwarancją trwałości. Akcesoria do przechowywania.
Kluczowym aspektem dbania o medale jest ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli włożysz je luzem do szuflady, możesz mieć pewność, że rysy i uszkodzenia pojawią się mgnieniu oka. Najlepszym sposobem na przechowywanie medali jest umieszczenie ich w specjalnym albumie. Starannie wykonany organizer nie tylko oddziela od siebie poszczególne medale i zabezpiecza je przed porysowaniem, ale również umożliwia opisanie każdej sztuki i częste oglądanie kolekcji bez ryzyka zniszczenia. Medale można przechowywać również w gablocie, jednak nie każdy dysponuje w domu przestrzenią na dodatkowy medal. Albumy z medalami można wygodnie ułożyć na regale i sięgać po nie, kiedy tylko się zechce.

Sposób na bezpieczne czyszczenie medali.
Wśród kolekcjonerów często słyszy się, że lepiej posiadać medal zabrudzony niż zniszczony. Jest w tym trochę prawdy, jednak jeśli chcesz zatroszczyć się o czystość Twojej kolekcji, istnieje kilka uniwersalnych rad, które pozwolą uniknąć uszkodzeń i rys. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie szorować medali ani nie używać do ich pielęgnacji silnych detergentów, które mogą powodować odbarwienia oraz uszkodzenia struktury. Medali zwykle nie myjemy w wodzie. Można przetrzeć medale miękką ściereczką, aby usunąć zabrudzenia. Należy pamiętać, że ostateczny sposób pielęgnacji zależy od materiału, z którego wykonano medale. Trofea wykonane z brązu nie tolerują pielęgnacji z użyciem wody, a swoją świetność zachowują dzięki użyciu amoniaku lub soku z cytryny i miękkiej ściereczki. Srebro wyczyścisz za pomocą sody i wody, a mosiądz i miedź polubią pielęgnację z użyciem octu i soli. Blask stali nierdzewnej przywrócisz dzięki ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Bez względu na tworzywo, z którego wykonano medal, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i delikatności.
Dlaczego nie wolno dotykać medali palcami?
Dotykanie medali palcami sprawia, że powstają na nich tłuste ślady, które ciężko usunąć w bezpieczny sposób. Naskórek, zabrudzenia i odciski palców to najgorsze z możliwych zabrudzeń, dlatego należy się ich wystrzegać. Idealnym sposobem na zabezpieczenie medali przed tego typu zabrudzeniami jest zakup akrylowych kapsli. Posiadają one rant, który ułatwia otwieranie, a co najważniejsze cechują się wysoką odpornością na zarysowania.
Gdzie kupić wysokiej klasy akcesoria dla kolekcjonerów?
Wyżej wspomniane kapsle, starannie wykonane albumy oraz dodatkowe wkładki można zakupić w sklepie internetowym Złota Polska. Dlaczego właśnie to miejsce? Jeśli chcesz zapewnić swojej kolekcji bezpieczeństwo, istotne, aby wszystkie akcesoria miały odpowiednie wymiary i były przystosowane do rodzaju zbieranych medali. Dzięki dokładanym opisom produktów do przechowywania dedykowanym medalom Złota Polska masz pewność, że zabezpieczasz swoje zbiory w najlepszy z możliwych sposobów.
Podsumowanie.
Zebranie kolekcji to nie wszystko. Należy jeszcze wiedzieć, jak zatroszczyć się o swoje medale, tak aby mogły cieszyć swoją świetnością, jak najdłużej. Jeżeli zainwestujesz w dobrej jakości akcesoria, zapoznasz się ze specyfiką tworzywa, z którego stworzono medal i zastosujesz się do powyższych rad, możesz mieć pewność, że Twoje zbiory będą otoczone najwyższą troską.