Jak dbać o medale?

  • Reading time:4 min. czytania

Z dumą wkładasz kolejny medal do albumu i sięgasz pamięcią do przygód przeżytych w czasie wyprawy. Zauważasz, że niektóre trofea są z Tobą od bardzo dawna. Kurz, utrata blasku, ścieranie- to tylko niektóre ze znaków czasu, które mogą dosięgnąć Twojej kolekcji przy braku odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatroszczyć się o kolekcję medali i sprawić, że pozostanie w nienaruszonym stanie na długie lata?

SPIS TREŚCI:

Porządek gwarancją trwałości. Akcesoria do przechowywania.

Kluczowym aspektem dbania o medale jest ich odpowiednie przechowywanie. Jeśli włożysz je luzem do szuflady, możesz mieć pewność, że rysy i uszkodzenia pojawią się mgnieniu oka. Najlepszym sposobem na przechowywanie medali jest umieszczenie ich w specjalnym albumie. Starannie wykonany organizer nie tylko oddziela od siebie poszczególne medale i zabezpiecza je przed porysowaniem, ale również umożliwia opisanie każdej sztuki i częste oglądanie kolekcji bez ryzyka zniszczenia. Medale można przechowywać również w gablocie, jednak nie każdy dysponuje w domu przestrzenią na dodatkowy medal. Albumy z medalami można wygodnie ułożyć na regale i sięgać po nie, kiedy tylko się zechce.

Sposób na bezpieczne czyszczenie medali.

Wśród kolekcjonerów często słyszy się, że lepiej posiadać medal zabrudzony niż zniszczony. Jest w tym trochę prawdy, jednak jeśli chcesz zatroszczyć się o czystość Twojej kolekcji, istnieje kilka uniwersalnych rad, które pozwolą uniknąć uszkodzeń i rys. Przede wszystkim pamiętaj, aby nie szorować medali ani nie używać do ich pielęgnacji silnych detergentów, które mogą powodować odbarwienia oraz uszkodzenia struktury. Medale myjemy pojedynczo, tak aby nie obijały się o siebie wzajemnie. Do takiej kąpieli używamy niewielkiej ilości ciepłej wody i delikatnego płynu do mycia naczyń. Świetnie sprawdzi się tu też woda destylowana. Aby uniknąć powstawania niechcianego nalotu, należy delikatnie wysuszyć medale miękką ściereczką, nigdy ich nie pocierając. Należy pamiętać, że ostateczny sposób pielęgnacji zależy od materiału, z którego wykonano medale. Trofea wykonane z brązu nie tolerują pielęgnacji z użyciem wody, a swoją świetność zachowują dzięki użyciu amoniaku lub soku z cytryny i miękkiej ściereczki. Srebro wyczyścisz za pomocą sody i wody, a mosiądz i miedź polubią pielęgnację z użyciem octu i soli. Blask stali nierdzewnej przywrócisz dzięki ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Bez względu na tworzywo, z którego wykonano medal, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i delikatności.

Dlaczego nie wolno dotykać medali palcami?

Dotykanie medali palcami sprawia, że powstają na nich tłuste ślady, które ciężko usunąć w bezpieczny sposób. Naskórek, zabrudzenia i odciski palców to najgorsze z możliwych zabrudzeń, dlatego należy się ich wystrzegać. Idealnym sposobem na zabezpieczenie medali przed tego typu zabrudzeniami jest zakup akrylowych kapsli. Posiadają one rant, który ułatwia otwieranie, a co najważniejsze cechują się wysoką odpornością na zarysowania.

Gdzie kupić wysokiej klasy akcesoria dla kolekcjonerów?

Wyżej wspomniane kapsle, starannie wykonane albumy oraz dodatkowe wkładki można zakupić w sklepie internetowym Złota Polska. Dlaczego właśnie to miejsce? Jeśli chcesz zapewnić swojej kolekcji bezpieczeństwo, istotne, aby wszystkie akcesoria miały odpowiednie wymiary i były przystosowane do rodzaju zbieranych medali. Dzięki dokładanym opisom produktów do przechowywania dedykowanym medalom Złota Polska masz pewność, że zabezpieczasz swoje zbiory w najlepszy z możliwych sposobów.

Podsumowanie.

Zebranie kolekcji to nie wszystko. Należy jeszcze wiedzieć, jak zatroszczyć się o swoje medale, tak aby mogły cieszyć swoją świetnością, jak najdłużej. Jeżeli zainwestujesz w dobrej jakości akcesoria, zapoznasz się ze specyfiką tworzywa, z którego stworzono medal i zastosujesz się do powyższych rad, możesz mieć pewność, że Twoje zbiory będą otoczone najwyższą troską.

Dodaj komentarz