Jak cofnąć się w czasie na kilka godzin? O Muzeum Wsi Kieleckiej
5 min. czytania
Wiecie, że w Polsce istnieje całkiem sporo wehikułów czasu, mimo że do tej pory nikt żadnego wehikułu nie wynalazł? Aby zapomnieć o współczesności i cofnąć się kilka lub kilkanaście pokoleń wstecz, wystarczy odwiedzić muzeum.
SPIS TREŚCI:
- Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli czas odzyskany
- Wiatrak w Grzmucinie – z wizytą u młynarza
- Dwór z Suchedniowa – szlachetniejszy wymiar życia?
- Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
- Podsumowanie
Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli czas odzyskany
O muzeum.
Park Etnograficzny (skansen) w Tokarni – codzienność, która minęła
Co można zobaczyć?
Chcecie poczuć się chociaż przez jeden dzień jak mieszkańcy XIX-wiecznej wioski lub miasteczka? Odwiedźcie główny obiekt Muzeum Wsi Kieleckiej, czyli Park Etnograficzny w Tokarni. By ekspozycja w skansenie najwierniej odtwarzała warunki życia naszych przodków, etnograf prof. Roman Reinfuss spisał jej merytoryczne założenia. Zwiedzając, nie spieszcie się, bądźcie uważni. Usiądźcie w sielskim otoczeniu tutejszych kwiatów, ziół i łąk, zerknijcie do wnętrz zagród wypełnionych oryginalnymi, wiejskimi meblami i sprzętami. Nie zapomnijcie o snujących opowieści o wytężonej pracy warsztatach rzemieślników: kowala, szewca czy plecionkarza. Część ekspozycji w Parku Etnograficznym przybliża też życie małych miasteczek. W skansenie w Tokarni znajdziecie więc „żywe” odpowiedzi na to, jak wyglądał gabinet małomiasteczkowego lekarza, zakład fotografa czy małomiasteczkowy sklepik. Obejrzycie tu także coś rzadko spotykanego w innych skansenach – wystawę opowiadającą o ludowych rytuałach pogrzebowych.
Wiatrak w Grzmucinie – z wizytą u młynarza
Co można zobaczyć?
W parku etnograficznym w Tokarni Wasze oczy zobaczą wiele miejsc i przedmiotów, których nie oglądają na co dzień. Jednym z nich jest jedyny rolkowy wiatrak na Kielecczyźnie – młyn w Grzmucinie. Taki wiatrak, zwany inaczej paltrakiem, działa w dość prosty, przyczynowo-skutkowy sposób. Jego praca zaczyna się, gdy wieje wiatr. Poruszane przez podmuch skrzydła uruchamiają urządzenia, a te mielą powoli ziarna. Grzmuciński wiatrak zbudował cieśla Paluszkiewicz. Zrobił to w 1921 r. na zamówienie lokalnego młynarza Józefa Jaszewskiego. Paltrak mielił ziarna przez niemal 30 lat, w 1950 r. zakończył swoją pracę. Obecnie jest jednym z wielu budowli skansenu, które ułatwiają cofnięcie się w czasie współczesnym turystom.
Medal pamiątkowy z Wiatrakiem.
W automatach sklepie z pamiątkami czekają na turystów aż dwa wzory pamiątkowych medali Złota Polska.
Dwór z Suchedniowa – szlachetniejszy wymiar życia?
Co można zobaczyć?
Wiadomo, że codzienność chłopa wyglądała zupełnie inaczej niż codzienność szlachcica. Niestety, zmiana swojego statusu społecznego była właściwie niemożliwa. Ilustruje to obraz drabiny, której szczeble odpowiadają poszczególnym stanom. Między jednym szczeblem a kolejnym rozciąga się kilkumetrowa przestrzeń, którą trzeba pokonać, by zmienić swój status społeczny. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o warunkach życia nie tylko chłopów, ale także średniozamożnej szlachty w połowie XIX w., odwiedźcie dwór z Suchedniowa. Budynek wchodzi w skład parku etnograficznego. Od daty jego powstania dzieli nas przepaść ponad dwóch wieków. W dworze kolejno przechadzamy się po pomieszczeniach: reprezentacyjnym salonie, sypialni państwa domu, bawialni, gabinecie pana domu, jadalni, kuchni i sieni gospodarczej. Przekraczając progi kolejnych wnętrz, spróbujcie poczuć ich atmosferę – wyjątkowy klimat minionego czasu. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co czytywała szlachta, nie zapomnijcie zajrzeć do gabinetu pana domu i jego sekretarzyka pełnego ksiąg gospodarskich, atlasów i literatury.
Medal pamiątkowy z Dworem z Suchedniowa.
W automatach sklepie z pamiątkami czekają na turystów aż dwa wzory pamiątkowych medali Złota Polska.