Gdzie pojechać na majówkę? Wycieczka śladami szlaku Złote Kujawsko-Pomorskie.

-

5 min. czytania

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Kwitną drzewa, temperatura wzrasta, odbywają się pierwsze grille i ogniska. Mimo tego, że każdy z nas z ogromną niecierpliwością oczekuje długiego weekendu, pogoda w pierwszych dniach maja rzadko dopisuje. Na szczęście na pełną przygód majówkę mamy cały maj. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wybrać się w maju, sprawdź jakie atrakcje czekają na Ciebie na szlaku Złote Kujawsko-Pomorskie.

SPIS TREŚCI:

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Trochę historii.

Teren, na którym znajduje się ogród, należał do średniowiecznej osady flisaków oraz rybaków. W XVI wieku na tym terenie wydobywano glinę do produkcji cegieł. W XVII wieku na tych terenach mieścił się dworek barona Karola Zahardeckiego. Data powstania Ogrodu pozostaje nieznana, ale często łączy się ją z nabyciem terenu przez dr. Johana Gottlieba Schultza w 1797 roku.

Co można zobaczyć?

Obiekt zajmuje powierzchnię 3,81 hektara. Odwiedzający mogą zobaczyć staw, 55 gatunków drzew, 24 gatunki krzewów i 50 gatunków zwierząt. Wśród zwierząt zamieszkujących ogród znajdują się między innymi: niedźwiedzie, lemury, muflony, rysie, małpy, jaki, alpaki, kangury oraz liczne ptactwo. Turyści mają szansę podziwiania jedenastu pomników przyrody. Dodatkowe atrakcje to herpetarium, staw, sadzawki oraz mini zoo dla dzieci.

Pamiątkowy medal z Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu.

Niesamowitą pamiątkę w formie złotego medalu można nabyć w ptaszarni na terenie obiektu.

Jak dojechać do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu?

Ogród znajduje się pod adresem: Bydgoska 7, 87-100 Toruń. Zobacz na mapie->

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Trochę historii.

Pozostałości po prehistorycznej osadzie odkrył w 1932 roku nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer. Prace archeologiczne w tym miejscu rozpoczęto jeszcze przed II wojną światową. W 1950 roku oficjalnie uznano za teren wykopalisk za muzeum.

Co można zobaczyć?

W Biskupinie odnaleziono ślady osadnictwa sprzed 10 tysięcy lat pn.n.e. Największą atrakcją jest zrekonstruowana osada warowna pochodząca z epoki żelaza. Turyści mogą podziwiać ślady życia i działalności ludności prasłowiańskiej. W zrekonstruowanych chatach odbywają się pokazy wyrobu broni i biżuterii. Rokrocznie we wrześniu organizuje się tu festyn archeologiczny, który przyciąga rzesze turystów. W lesie niedaleko obiektu można oglądać scenografię z filmu „Stara Baśń”.

Medal pamiątkowy z Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.

Pamiątkowe medale z kolekcji Złota Polska to niesamowite pamiątki, które cieszą się ogromną popularnością wśród fanów podróży i kolekcjonerstwa. Medal z Muzeum Archeologicznego można zakupić w automacie w centrum obsługi turystycznej, przy sklepikach upominkowych.

Jak dojechać do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie?

Muzeum mieści się pod adresem: Biskupin 17, 88-410 Gąsawa. Zobacz na mapie->

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Trochę historii.

Muzeum Kolei Wąskotorowej zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jest to największy tego typu obiekt w skali Europejskiej.

Co można zobaczyć?

Najciekawszym obiektem w Muzeum jest tabor wąskotorowy, który działał na Żnińskiej Kolei Powiatowej. Duża część prezentowanych lokomotyw oraz wagonów jest otwarta dla turystów. Turyści mogą z bliska zobaczyć urządzenia techniczne takie jak budka dróżnika, żuraw wodny, czy obrotnica kolejowa.

Medal pamiątkowy z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji.

Doskonałą pamiątką z podróży do świata kolei wąskotorowej jest medal ze szlaku Złote Kujawsko-Pomorskie. Tę ciekawą pamiątkę można kupić w automacie w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.

Jak dojechać do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji?

Muzeum znajduje się bezpośrednio przy stacji kolejowej pod adresem: Wenecja, 88-400 Żnin. Zobacz na mapie->

Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu

Trochę historii.

Piernik to bez wątpienia symbol Torunia. Muzeum Toruńskiego Piernika to największe muzeum piernika w Europie. Należy wspomnieć o tym, że historia słodkiego wypieku związana jest z powstaniem Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A., która istnieje od 14 lutego 1763 roku. Muzeum mieści się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników.

Co można zobaczyć?

Główną atrakcją Muzeum jest prezentowana kolekcja form do wypieku pierników pochodząca z okresu od XVII do XX wieku. Na odwiedzających czekają trzy poziomy ekspozycji. Turyści zobaczą film o najpopularniejszym toruńskim pierniku i dowiedzą się, skąd pochodzi jego nazwa, odwiedzą wystawę pieców i form oraz zobaczą prezentację na temat historii i pracy Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. Ciekawą propozycją jest multimedialne „spotkanie” z założycielem fabryki Gustawem Weese. Odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach wypiekania pierników.

Medal pamiątkowy z Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu.

Oprócz słodkiej pamiątki w formie piernika z wyprawy do Muzeum warto przywieźć inną pamiątkę. Przy kasie biletowej są dostępne pamiątkowe medale, które pozwolą zachować na dłużej wspomnienia o wyprawie do krainy piernika.

Jak dojechać do Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu?

Wyjątkowe Muzeum mieści się pod adresem: ul. Strumykowa 4, 87-100 Toruń. Zobacz na mapie->

Podsumowanie.

Szlak Złote Kujawsko-Pomorskie roztacza przed turystami wiele możliwości. Przedstawione propozycje to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w tym interesującym regionie. Pierniki, archeologia, kolej i niesamowity świat ogrodu botanicznego to przepis na doskonałą majówkę. Złote, pamiątkowe medale z kolekcji Złota Polska to fantastyczne dopełnienie tej ciekawej przygody.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.