Złota Polska szlaki turystyczne w Małopolsce – zabytki, muzea, parki. Część IV.

-

5 min. czytania

Jeśli chcemy poznać historię danego regionu, nie możemy pominąć miejsc o tak ogromnej wartości, jak muzea, parki z bogatą przeszłością czy słynne zabytki. Małopolska słynie ze swych interesujących dziejów. W każdym z przedstawionych miejsc, bez trudu zdobędziesz nie tylko bezcenną wiedzę, ale i niecodzienną pamiątkę, jaką bez wątpienia jest złoty medal kolekcjonerski. Wybierz się w podróż szlakiem przeszłości!

SPIS TREŚCI:

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju

Historia

Muzeum Nikifora mieści się w zabytkowej kamienicy „Romanówka”. Poświęcone jest twórczości słynnego prymitywisty Epifaniusza „Epifana” Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki. W latach 1895-1968 żył on i tworzył w Krynicy. Miał on swoją wystawę w galerii Diny Vierny w Paryżu, a rozgłos w rodzimym świecie sztuki przyniosła mu wystawa w warszawskiej „Zachęcie”.

Stała ekspozycja w muzeum

Stała wystawa prezentuje zbiór dzieł z różnych okresów twórczości Nikifora Krynickiego. Znajdziemy wśród nich charakterystyczne dla artysty pejzaże z obiektami sakralnymi i szeroko pojętą architekturą krynicką. W ramach ekspozycji można zobaczyć pamiątki po słynnym malarzu, jego fotografie oraz różne dokumenty.

Medal Pamiątkowy z Muzeum Nikifora

Każdy turysta, który lubi upamiętniać odwiedzone miejsca i pasjonuje się kolekcjonerstwem stoi przed szansą poszerzenia swoich zbiorów o kolekcjonerski deal z Muzeum Nikifora. Pamiątka przedstawia budynek słynnego muzeum.

Jak dojechać?

Muzeum znajduje się w centrum Krynicy, pod adresem Bulwary Dietla 19, 33-380 Krynica-Zdrój. Zobacz na mapie ->

Fabryka Schindlera w Krakowie

Historia

Fabryka powstała w 1937 i produkowała wyroby blaszane oraz emaliowane. W 1939 została przejęta przez Oskara Schindlera, przedsiębiorcę z Niemiec. Właściciel zatrudniał w niej Żydów, którym groziła eksterminacja. Byli oni wpisywani na słynną „Listę Schindlera” i ratowani przed śmiercią. Schindler i jego księgowy Itzhak Stern w ten sposób uratowali życie 1100 osób.

Stała ekspozycja w muzeum

Stała wystawa w muzeum nosi nazwę „Kraków – czas okupacji 1939–1945″. Jest to multimedialna, rozbudowana ekspozycja, która przedstawia przejmującą historię Krakowa oraz jego mieszkańców. Pokazuje, jak brutalnie zniszczono harmonijne życie polsko-żydowskiego miasta.

Medal Pamiątkowy z Fabryki Schindlera

Fabryka to bez wątpienia miejsce godne zapamiętania. O zdobytej wiedzy i emocjach towarzyszących podczas oglądania wystawy będzie przypominał kolekcjonerski medal. Pamiątka opatrzona jest wizerunkiem pamiętnej bramy z ul. Lipowej 4.

Jak dojechać do Fabryki Schindlera w Krakowie?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków.
Zobacz na mapie ->

Barbakan w Krakowie

Historia

Barbakan należy do najcenniejszych zabytków Krakowa. Wzniesiono go w XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta. Budowla reprezentuje styl gotycki. Na Barbakanie znajduje się płyta poświęcona Marcinowi Oracewiczowi. Legenda głosi, że zabrakło mu amunicji przy obronie Krakowa i nabił karabin guzikiem. W ten sposób zabił rosyjskiego dowódcę Panina. Dziś Barbakan to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Stała ekspozycja w muzeum

Wewnątrz Barbakanu turyści mogą zapoznać się z zarysem historycznym rozwoju fortyfikacji krakowskich. Obiekt wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji wystaw, arena mistrzostw Polski w szermierce oraz walk rycerskich. Na terenie organizowane jest także BarbaKino, czyli średniowieczne kino letnie.

Medal Pamiątkowy z Barbakanu

Wybór pamiątki to ważne zadanie. Dla każdego podróżnika i kolekcjonera ważne, aby suwenir przypominał o odwiedzonym miejscu i był unikatowy. Warto sięgnąć po kolekcjonerski medal z wizerunkiem Barbakanu.

Jak dojechać?

Barbakan znajduje się na Plantach Krakowskich. Ul. Basztowa, 30-547 Kraków. Zobacz na mapie ->

Muzeum Lotnictwa w Krakowie

Historia

Muzeum Lotnictwa powstało na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, które było jednym z najstarszych lotnisk wojskowych na całym świecie. Muzeum powstało w 1964 roku i pierwotnie działało jako Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim.

Stała ekspozycja w muzeum

Stała wystawa obejmuje wiele eksponatów z różnych grup. Są to samoloty, szybowce, motoszybowce, śmigłowce oraz silniki. Dostępne są również liczne wystawy czasowe. Corocznie na terenie muzeum odbywają się Małopolskie Pikniki Lotnicze, podczas których podniebne akrobacje wykonują światowej klasy mistrzowie w dziedzinie lotnictwa.

Medal Pamiątkowy z Muzeum Lotnictwa

Patrząc na te potężne eksponaty, nie można oprzeć się pragnieniu upamiętnienia tak ciekawej wyprawy. Efektowną pamiątką będzie złoty medal przedstawiający gmach Muzeum Lotnictwa.

Jak dojechać?

Muzeum Lotnictwa znajduje się na al. Jana Pawła II 39, 31-864 Kraków.
Zobacz na mapie ->

Jedne wystawy wprawiają w zadumę, inne budzą ciekawość świata i chęć zgłębiania sztuki. Każde takie miejsce jest wyjątkowe i w swoich wystawach niesie unikalne przesłanie. Jedno jest pewne, w odkrywaniu historii tak jak w kolekcjonerstwie warto wykazać się otwartością umysłu oraz cierpliwością. Spraw by Twoje wyprawy stały się wyjątkowe i podaruj sobie wyjątkową pamiątkę z każdej z nich.   

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.