Bacówka pod Honem i okolice – wyjątkowe miejsce w Bieszczadach!

-

6 min. czytania

Bieszczady – to słowo przyprawia o szybsze bicie serca niejednego miłośnika wędrówek po górskich szlakach. Niesamowita, magiczna atmosfera pozwala uwierzyć w istnienie legendarnych Bieszczadzkich Aniołów, zdolnych w każdej duszy rozpalić niegasnący ogień. Jeśli jesteś kimś, kto chce wyruszyć w piękne, podkarpackie góry, według nas musisz poznać wyjątkowe miejsce – Bacówkę pod Honem. Okolice te z pewnością warte są poświęcenia kilku dni z pobytu

SPIS TREŚCI:

  • Bacówka pod Honem – uroczy zakątek w sercu polskich Bieszczadów
  • Gdzie możesz dotrzeć, wyruszając ze schroniska?
  • „Bieszczady Odnalezione” – trasa, którą warto przebyć!
  • Bieszczadzka Kolejna Leśna – nie możesz jej pominąć, będąc w Cisnej!
  • Podsumowanie

Bacówka pod Honem – uroczy zakątek w sercu polskich Bieszczadów

Podczas podróży warto zadbać o to, aby wyjątkowa atmosfera towarzyszyła Ci w każdym momencie. Dlatego tak ważny jest wybór miejsca, w którym podczas pobytu spędzisz noce. Z całego serca chcemy polecić Ci Bacówkę pod Honem. Jest to znajdujące się w Cisnej niezwykłe schronisko PTTK, położone na wysokości 663 m.n.p.m pod szczytem Hon. Regionalny wystrój drewnianej chatki na każdym kroku przypomina, że w gościnę przyjmują tu Czady – uczynne miejscowe duszki. Natomiast na amatorów tradycyjnej formy turystyki górskiej czeka także możliwość rozłożenia namiotu.

Co na Ciebie czeka w Bacówce?

W schronisku każdy strudzony wędrowiec znajdzie miejsce dla siebie. 46 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4 i 8-osobowych to gwarancja tego, że nie braknie dla Ciebie przestrzeni. W całorocznej jadalni dostaniesz przepyszne posiłki, także te regionalne. Po zjedzeniu możesz odpocząć na tarasie widokowym, lub skorzystać ze strefy relaksu. Znajduje się w niej sauna, jacuzzi i prysznic, a wszystko to na świeżym powietrzu!
W Bacówce znajdzie się miejsce dla każdego. Indywidualni turyści, grupy zorganizowane, rodziny z dziećmi, czworonogi – każdy zostanie przyjęty pod dach tego niezwykłego schroniska.

Pamiątkowy medal z Bacówki pod Honem!

W niezwykłym schronisku PTTK możesz zakupić nasz pamiątkowy medal, z wizerunkiem tego miejsca. Jest to niesamowity sposób na zachowanie wspomnień z wizyty w Bieszczadach.

Jak dotrzeć na miejsce?

Dojazd tam nie jest skomplikowany – wystarczy, że w miejscowości Cisna zjedziesz z Wielkiej Pętli Bieszczadzkiej w Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego. Miejsce docelowe będzie na samym końcu drogi. Adres bacówki to Cisna 82.

Gdzie możesz dotrzeć, wyruszając ze schroniska?

Jesteśmy przekonani, że lokalizacja na Głównym Szlaku Beskidzkim daje szerokie możliwości i znajdziesz coś dla siebie. Bacówka pod Honem jest idealną bazą wypadową na Wołosań, Jaworne czy Chryszczatą. Poprowadzi Cię tam czerwony szlak. Polecamy także, żebyś wybrał się na całodzienną wyprawę górską zakończoną w Komańczy, a stamtąd powrócił busem.

Cisna to również idealne miejsce wypadowe w dalsze partie Bieszczadów – bez problemu znajdziesz transport do Wetliny czy Wołosatego, skąd prowadzą szlaki na popularną Połoninę Wetlińską czy Tarnicę.

Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, polecamy Ci trasę „Singletrack pod Honem”. Początek tej ścieżki zlokalizowany jest 200 metrów od obiektu, koniec – bezpośrednio przed nim. Długość, jaką musisz przejechać, to 13 kilometrów.

„Bieszczady Odnalezione” – trasa, którą warto przebyć!

Bieszczady kojarzą się głównie z przepięknymi szlakami górskimi. Chcemy opowiedzieć Ci jednak o innej ścieżce, prowadzącej przez tragiczną historię dawnych mieszkańców regionu. „Bieszczady Odnalezione” swoisty pomnik nieistniejących już wsi i hołd dla tych, dla których były one niegdyś domem. Teraz zniszczone i zrównane z ziemią, a niegdyś tętniące życiem miejsca stanowią przejmujący obraz dramatycznych dziejów tych terenów. Możesz być pewien, że i dla Ciebie czas zatrzyma się tam na chwilę, by skłonić Cię do refleksji.

Choć nie doświadczysz tam górskich widoków, warto, żebyś choć raz odwiedził te miejsca. Historie wsi Zawój, Łuh i Jaworzec są warte tego, by poznała je jak największa liczba osób.

Bieszczadzka Kolejna Leśna – nie możesz jej pominąć, będąc w Cisnej!

Według nas jedną z największych atrakcji w Bieszczadach jest wąskotorowa Bieszczadzka Kolejka Leśna. Wyrusza z Majdanu koło Cisnej w określone dni tygodnia i godziny. Klimatyczny, zabytkowy budynek stacji to wstęp do niezapomnianych wrażeń, które zapewni przejazd niewielkimi wagonikami. Tory poprowadzą przez okolice pozwalające się poczuć tak, jakby cywilizacja została daleko za Tobą. Gwarantujemy, że doświadczysz dzikości bieszczadzkich lasów, zachwycisz się pięknem i ulotną uchwytnością ich istnienia. Takie doświadczenie umożliwi wyciszenie się, zrelaksowanie i naładowanie akumulatorów wyczerpanych życiem w świecie będącym w ciągłym pędzie.

Nie masz planów na urlop? Bacówka pod Honem i okolice to idealny wybór!

Każdy, kto poznał Bieszczady wie, że są one magicznym miejscem. Piękne, wypełniające serce zachwytem szlaki to kraina, gdzie wylewa się miłość i dobro. To tam spotkać możesz ludzi, którzy bezinteresownie Ci pomogą – podwiozą na szlak, oddadzą butelkę wody czy mapę. To tam odpocząć możesz w klimatycznych miejscach, takich jak Bacówka pod Honem. Właśnie tam – jak mało gdzie – możesz odnaleźć przestrzeń na uporządkowanie swojego wnętrza.

Jeśli wybierasz się w Bieszczady po raz pierwszy, bądź przygotowany na spotkanie z Aniołem Bieszczadzkim. Może znasz już słowa, które śpiewał Krzysztof Myszkowski, lider zespołu Stare Dobre Małżeństwo:

„One nam przyzwalają
I skrzydłem wskazują drogę
I wtedy w nas się zapala
Wieczny bieszczadzki ogień”

Musisz wiedzieć, że ten ogień nie gaśnie nigdy. Jednak jego ciepło ogrzewa nawet w najcięższą zimę w zgiełku cywilizacji. Nie mamy wątpliwości – Bieszczady to takie miejsce na ziemi, które warto odwiedzić, by mieć gdzie wracać.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.