Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – zamki i pałace. Część II.

-

5 min. czytania

Podróżując szlakiem „Złote Świętokrzyskie”, nie sposób pominąć lokalnych zamków i pałaców. Są one świadectwem odległych czasów i kunsztu dawnych budowniczych. Odwiedzając tego typu budowle, turyści mogą poczuć na własnej skórze, jak wyglądało dawne życie, w ciekawy sposób poznać historię i liczne legendy. Zapraszamy w podróż po najciekawszych zamkach i pałacach świętokrzyskiego.

SPIS TREŚCI:

Zamek Królewski w Chęcinach

Trochę historii.

Pierwsze zapiski o Zamku Królewskim w Chęcinach pochodzą z dokumentu Władysława Łokietka z 1306 roku. Zamek był miejscem o dużym znaczeniu politycznym. Od końca XIV wieku Zamek służył jako więzienie. Przetrzymywano tam m.in. jeńców krzyżackich po Bitwie pod Grunwaldem.

Główne atrakcje Zamku Królewskiego w Chęcinach.

Trasa zwiedzania wiedzie przez lochy, punkt widokowy na zachodniej baszcie, stanowisko do strzelania z łuku, skarbiec, kaplicę i wieżę więzienną. Turyści mogą brać udział w cyklicznym wydarzeniu „Noc na zamku”. Mury zamku tętnią życiem, a panująca tam atmosfera przenosi odwiedzających w odległe czasy.

Pamiątkowy medal z Zamku Królewskiego w Chęcinach.

W kasach zamku dostępne są pamiątkowe, złote medale z podobizną Władysława Łokietka. To doskonała pamiątka z wizyty w tym wyjątkowym miejscu.

Jak dojechać do Zamku Królewskiego w Chęcinach?

Warownia znajduje się pod adresem: ul. Małogoska 7, 26-060 Chęciny. Zobacz na mapie ->

Zamek Sandomierski

Trochę historii.

Zamek został zbudowany na wzgórzu. Usytuowany blisko Wisły, był doskonale chroniony przed najazdami wrogów. Na początku była to drewniana budowla. Mieszkali w nim m.in. Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy, Leszek Biały, Bolesław Wstydliwy czy Leszek Czarny. W XVI wieku rozpoczęto przebudowę zamku w renesansową rezydencję.

Główne atrakcje Zamku Sandomierskiego.

Obecnie obiekt jest siedzibą Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Na turystów czeka osiem wystaw stałych oraz liczne wystawy czasowe. Można podziwiać tam m.in. eksponaty związane z historią miasta, poznać aspekty kultury ludowej czy twórczość Jarosława Iwaszkiewicza.

Pamiątkowy medal z Zamku Sandomierskiego.

Przy kasach dostępne są pamiątkowe medale. Są one świetnym pomysłem na upominek, jaki można przywieźć bliskim z pobytu w Sandomierzu.

Jak dojechać do Zamku Sandomierskiego?

Zamek mieści się pod adresem: ul. Zamkowa 12, 27 – 600 Sandomierz. Zobacz na mapie ->

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Trochę historii.

Zamek w Ujeździe powstawał w latach 1621-1644. Jest ściśle związany z rodem Ossolińskich. Krzyżtopór był największym kompleksem pałacowym w Europie, aż do czasów budowy W 1815 r. zamek stał się własnością Łempickich, którzy nie restaurowali budowli, co wpłynęło na jej obecny stan.

Główne atrakcje Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Turyści mogą wędrować ruinami zamku i wyobrażać sobie, jak wspaniale wyglądała budowla w czasach swojej świetności. Zamek miał tyle okien ile dni w roku, komnat tyle, ile tygodni, 12 sal, które symbolizowały miesiące i 4 baszty będące symbolem pór roku. Odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i turnieje rycerskie.

Pamiątkowy medal z Zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Przy budynku kasy dostępne są pamiątkowe medale z kolekcji „Złota Polska”, które pozwolą upamiętnić wizytę w tym klimatycznym miejscu.

Jak dojechać do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe?

Krzyżtopór znajduje się pod adresem: Ujazd 73, 27-570 Iwaniska‬.
Zobacz na mapie ->

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Trochę historii.

W 1900 roku społeczeństwo zorganizowało zbiórkę dla Henryka Sienkiewicza na zakup posiadłości w Oblęgorku. Stało się to z okazji ćwierćwiecza pracy literackiej artysty i było dowodem wdzięczności. Pisarz traktował pałacyk jako letnią posiadłość i miejsce pracy. W roku 1935 w Oblęgorku odnaleziono testament artysty.

Główne atrakcje Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

26 X 1958 roku z inicjatywy dzieci Henryka Sienkiewicza w posiadłości powstało muzeum. Na parterze odtworzono wygląd pomieszczeń z czasów, kiedy przebywał w nich Sienkiewicz. Na piętrze dostępne są ekspozycje poświęcone pisarzowi. W muzeum odbywają się wydarzenia popularyzujące wiedzę o twórczości wielkiego pisarza.

Pamiątkowy medal z Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Przy wejściu do pałacyku można zdobyć złoty, pamiątkowy medal. Będzie on wyjątkowym okazem wśród zbiorów. Kto nie chciałby odwiedzić miejsca, w którym powstało “W pustyni i w puszczy”?

Jak dojechać do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku?

Zabytek znajduje się pod adresem: Aleja Lipowa 24, 26-067 Strawczyn. Zobacz na mapie ->

Zamki i pałace to obiekty, które w doskonały sposób wpisują się we współczesny krajobraz, przypominając o zamierzchłych czasach i bogatej historii naszego kraju. Szlak „Złote Świętokrzyskie” wiedzie przez miejsca o dużym znaczeniu historycznym, a medale dostępne w obiektach są wartościowe dla każdego kolekcjonera. Warto odwiedzić Świętokrzyskie i powiększyć swoją kolekcję medali.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – sanktuaria i świątynie. Część III

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.