Podkarpacie. Złote Podkarpackie

Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – muzea, rezerwaty i podziemia. Część IV.

-

6 min. czytania

Szlak “Złote Świętokrzyskie” rozpościera przed turystami drzwi do poznania historii i specyfiki tego atrakcyjnego turystycznie województwa. Poznając historię odwiedzanych miejsc, warto zwrócić uwagę na obiekty takie jak muzea, rezerwaty przyrody i podziemia. Są to miejsca przepełnione ciekawymi eksponatami, śladami przeszłości, legendami i unikalnymi widokami, które charakteryzują dany region.

SPIS TREŚCI:

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Główne atrakcje Podziemnej Trasy Turystycznej w Sandomierzu.

Sandomierskie podziemia to zespół piwnic pochodzących z XIV-XV wieku. Pełniły funkcję magazynów na towary handlowe. Trasa wiedzie pod ośmioma kamienicami. Jej łączna długość to 470 metrów. Zwiedzanie odbywa się w grupach, wyłącznie z przewodnikiem. Podczas podróży w głąb ziemi turyści mogą podziwiać ciekawe eksponaty, oryginalne sklepienia i poznać liczne legendy. Najpopularniejsza legenda opowiada o Halinie Krempiance, która została zasypana wraz z Tatarami gdzieś wewnątrz sandomierskich lochów.

Medal pamiątkowy z Podziemnej Trasy Turystycznej w Sandomierzu.

Pamiątkowe medale z sandomierskich lochów dostępne są na dziedzińcu przy kasach. Przedstawiają scenę pochodząca z najsłynniejszej sandomierskiej legendy i stanowią idealną pamiątkę z podróży.

Jak dojechać do Podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu?

Wejście znajduje się w Kamienicy Oleśnickich pod adresem: ul. Oleśnickich, 27-600 Sandomierz. Zobacz na mapie ->

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

Główne atrakcje Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Muzeum powstało w 1969 r. z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Skarżyska-Kamiennej. Jest jedną z najcenniejszych placówek muzealnych w Świętokrzyskiem. Na obszarze zajmującym ponad 1,5 ha można podziwiać liczne eksponaty wojskowe i historyczne. Na turystów czekają trzy wystawy stałe, liczne wystawy czasowe, a przede wszystkim niepowtarzalne ekspozycje plenerowe. Można zobaczyć tu m.in. kuter torpedowy ORP “Odważny”, Panzerkampfwagen IV, czy interesującą wystawę “Barwa i Broń XX wieku”.

Medal pamiątkowy z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

W Muzeum Orła Białego można poznawać dziedzictwo narodowe związane z historią wojskowości. Taką wyprawę należy upamiętnić. Świetną okazją ku temu jest możliwość zakupienia pamiątkowych medali z kolekcji “Złota Polska”. Są one dostępne przy kasach.

Jak dojechać do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej?

Adres muzeum to: ul. Słoneczna 90, 26-110 Skarżysko-Kamienna.
Zobacz na mapie ->

Rezerwat Archeologiczno – Przyrodniczy Krzemionki

Główne atrakcje Rezerwatu Archeologiczno – Przyrodniczy Krzemionki.

Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach został odkryty przez słynnego geologa Jana Samsonowicza w 1922 r. Na turystów czeka możliwość zwiedzania pradziejowej osady, którą w 1991 r. zrekonstruowano na powierzchni 1,5 ha. Ciekawą częścią obiektu jest trasa turystyczna licząca ok. 1,5 km, która prezentuje niesamowity krajobraz przemysłowy sprzed blisko 5000 lat. 500 metrów trasy przebiega pod ziemią. Jest to jedyny na świecie obiekt prezentujący turystom pradziejowe wyrobiska kopalń krzemienia pasiastego.

Medal pamiątkowy z Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki.

W sklepiku z pamiątkami dostępne są pamiątkowe medale z kolekcji “Złota Polska”. Prezentują one symbole nawiązującego do neolitycznych górników, do których świata przenosi nas Rezerwat Krzemionki.

Jak dojechać do Rezerwatu Archeologiczno-Przyrodniczy Krzemionki?

Obiekt mieści się pod adresem: Sudół 135 a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski. Zobacz na mapie ->

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Główne atrakcje Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Muzeum specjalizuje się w prezentacji przyrządów astronomicznych oraz zegarów słonecznych. W placówce funkcjonuje dział grafiki i ekslibrisów, dział gastronomii oraz dział rzemiosła artystycznego. Muzealna biblioteka obfituje w starodruki i inkunabuły z okresu 1480–1800. Wśród zbiorów turyści mogą podziwiać m.in. zegar słoneczny z XVI wieku wykonany przez Erazma Habermela czy pierwsze wydanie “O architekturze ksiąg dziesięć” z 1548 r. Kolekcja zegarów zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wartości i liczebności eksponatów.

Medal pamiątkowy z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Medale z kolekcji “Złota Polska” są do nabycia przy kasie muzeum. Każdy kolekcjoner chętnie wzbogaci swoje zbiory z tak wyjątkowego muzeum, które słynie ze swoich zbiorów na całym świecie.

Jak dojechać do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie?

Adres Muzeum to: Pl. T. Kościuszki 7–8, 28-300 Jędrzejów.
Zobacz na mapie ->

Ekomuzeum w Starachowicach

Główne atrakcje Ekomuzeum w Starachowicach.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach powstało 1 stycznia 2001 roku. Na turystów czeka sześć stałych wystaw, które nawiązują do górnictwa rud żelaza, paleontologii oraz techniki samochodowej. Odwiedzający mogą podziwiać samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych, a wśród nich pierwszy STAR 20, czy terenowy STAR 266R. Wystawa paleontologiczna zachwyca skamieniałymi tropami zwierząt, które żyły na terenie Gór Świętokrzyskich 200 milionów lat temu.

Medal pamiątkowy z Ekomuzeum w Starachowicach.

W sklepiku z pamiątkami można kupić medale z kolekcji “Złota Polska”. Swoim wyglądem nawiązują one do najważniejszej wystawy muzeum- “Zakład wielkopiecowy z 1841 roku”. Medale to doskonały sposób na upamiętnienie tej niesamowicie rozwijającej wyprawy.

Jak dojechać do Ekomuzeum w Starachowicach?

Obiekt leży pod adresem: ul. Wielkopiecowa 1, 27-200 Starachowice.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Narodowe w Kielcach

Główne atrakcje Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada pięć oddziałów. Główną siedzibą jest pałac biskupów krakowskich z XVII wieku. Na turystów czekają cztery stałe wystawy: “Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku”, “Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej”, “Gabinet Numizmatyczny” oraz “Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Uwagę zwiedzających przyciągają m.in. stropy ramowe z warsztatu Tomasza Dolabelli oraz wybitne dzieła malarstwa z XVII wieku.

Medal pamiątkowy z Muzeum Narodowego w Kielcach.

“Gabinet Numizmatyczny” to wystawa, która zachwyci każdego kolekcjonera i sprawi, że zapragnie na dłużej zachować wspomnienie o wizycie w Muzeum Narodowym w Kielcach. W sklepiku są do nabycia pamiątkowe medale, które z dumą można prezentować wśród swoich kolekcjonerskich zbiorów.

Jak dojechać do Muzeum Narodowego w Kielcach?

Adres obiektu to: pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce. Zobacz na mapie ->

Muzea wprowadzają nas do odległego świata naszych przodków. Umieszczone w nich eksponaty opowiadają o dawnych dziejach niczym fotografie w rodzinnym albumie. Wspaniałe przeżycia ze spotkania oko w oko z historią warto kolekcjonować i zachowywać na dłużej. Możliwe jest to dzięki medalom z kolekcji “Złota Polska”, które są dostępne we wszystkich miejscach ze szlaku “Złote Świętokrzyskie”.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.