Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem- co warto zwiedzić z dziećmi? Część I.

  • Reading time:6 min. czytania

Planując rodzinną wycieczkę, trzeba skupić się na odpowiednich atrakcjach i ofercie gastronomicznej. Wyprawę należy dokładnie zaplanować pod względem logistycznym, zwłaszcza jeżeli ma się zamiar odwiedzić więcej niż jeden obiekt danego dnia. Szlak „Złote Świętokrzyskie” jest pełen atrakcji dla rodzin, a w dodatku odległości między miejscami są niewielkie, co korzystnie wpływa na jakość podróży.

SPIS TREŚCI:

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka

Europejskie Centrum Bajki położone w słynnym Pacanowie- celu podróży Koziołka Matołka to miejsce, w którym spodoba się każdemu dziecku oraz rodzicowi. Świat bajki miesza się tu z rzeczywistością, a wiedza przekazywana baśniowymi metodami, niepostrzeżenie na dobre rozgaszcza się w głowach odwiedzających.

Główne atrakcje Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

„Bajkowy Świat” to ekspozycja, po której turystów oprowadzają Dzwoneczek, Czerwony Kapturek lub Królewna Śnieżka. Na turystów czekają też: Kraina Soria Moria, Mały Teatr, czy Magiczna Księgarnia.

Pamiątkowy medal z Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.

W holu obiektu oraz w sklepiku z pamiątkami można zakupić pamiątkowe medale ze szlaku „Złote Świętokrzyskie”. Medal przestawia Koziołka Matołka i jest świetną pamiątką z podróży do świata baśni i fantazji.

Jak dojechać do Centrum Bajki im. Koziołka Matołka?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Kornela Makuszyńskiego 1, 28-133 Pacanów. Zobacz na mapie ->

Pałac w Kurozwękach

Pałac w Kurozwękach to miejsce, gdzie można poznać historię rodu Popielów i doskonała okazja do spędzenia rodzinnego dnia. Możliwość obcowania z historią i naturą sprawi, że nikt nie będzie się nudził podczas tej wizyty.

Główne atrakcje Pałacu w Kurozwękach.

Malowniczo położony pałac otoczony jest przez ogrody, plac zabaw i mini zoo. Na turystów czeka zwiedzanie pałacu, safari z bizonami, lekcje jazdy konnej, labirynt w kukurydzy oraz możliwość spróbowania pizzy z mięsem bizona. Wśród najmłodszych ogromną popularnością cieszy się wystawa “Lochy pełne tajemnic”.

Pamiątkowy medal z Pałacu w Kurozwękach.

Przy kasach dostępne są pamiątkowe medale, które przedstawiają wizerunek bizona oraz fasadę pałacu. Medal jest nietuzinkową pamiątką z podróży.

Jak dojechać do Pałacu w Kurozwękach?

Pałac znajduje się pod adresem: ul. Zamkowa 3, Kurozwęki, 28-200 Staszów. Na turystów czeka zacieniony parking nad rzeką. Zobacz na mapie ->

JuraPark Bałtów

JuraPark Bałtów to część Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, który od lat stanowi najpopularniejszą atrakcję w Świętokrzyskiem. Miejsce to nadaje się zarówno na jednodniową wycieczkę, jak i weekendowy pobyt.

Główne atrakcje w JuraPark Bałtów

Kilometrowa ścieżka dydaktyczna podzielona jest według okresów geologicznych i otoczona przez naturalnej wielkości modele dinozaurów oraz innych stworzeń. Co ciekawe, udowodniono, że w tym miejscu znajdowała się prehistoryczna plaża, do której wędrowały dinozaury. Na odwiedzających czeka plac zabaw, liczne zabawy nawiązujące do prehistorii i spotkanie z paleontologiem.

Pamiątkowy medal z JuraPark Bałtów.

Na placu głównym parku można zdobyć pamiątkowy medal „Złota Polska” z wizerunkiem dinozaura. To nie lada gratka dla każdego miłośnika prehistorii.

Jak dojechać do JuraPark Bałtów?

Kompleks znajduje się pod adresem: Bałtów 8a, 27-423 Bałtów.
Zobacz na mapie ->

Zwierzyniec Bałtowski

Zwierzyniec Bałtowski to kolejna część Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Jest to miejsce atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Główne atrakcje Zwierzyńca Bałtowskiego.

Zwierzyniec podzielono na dwa obszary- górny i dolny. Górny Zwierzyniec ma powierzchnię ponad 60 ha. Przestrzegając określonych zasad, podróż po Zwierzyńcu można odbyć własnym autem i stanąć oko w oko ze zwierzętami takimi jak: wielbłądy dwugarbne, lamy, strusie afrykańskie, krowa domowa, alpaki, muflony, daniele oraz żubry, które są dumą tego miejsca. Kompleks udostępnia audio przewodnik, który pozwala poznać zwyczaje jego mieszkańców.

Pamiątkowy medal ze Zwierzyńca Bałtowskiego.

Przy wejściu, naprzeciwko kas dostępne są pamiątkowe medale z wizerunkiem żubra. To świetna okazja na zapoczątkowanie własnej, unikalnej kolekcji medali Złota Polska.

Jak dojechać do Zwierzyńca Bałtowskiego?

Adres Zwierzyńca to: Bałtów 8a, 27-423 Bałtów. Zobacz na mapie ->

Brama Opatowska w Sandomierzu.

Sandomierz to urokliwe miasto z bogatą historią. Będąc w Sandomierzu z dziećmi, koniecznie trzeba spojrzeć na miasto z góry- ze szczytu Bramy Opatowskiej, a następnie spróbować wyśmienitych, lokalnych lodów i odbyć spacer po prześlicznej starówce.

Główne atrakcje Bramy Opatowskiej w Sandomierzu.

Brama Opatowska to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Zbudowana w XIV-XVI w. wciąż dumnie góruje nad królewskim miastem. Na szczyt Bramy prowadzą schody. Wiodą one wprost na taras widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na Sandomierz, wstęgę Wisły i okoliczne, malownicze krajobrazy.

Pamiątkowy medal z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu.

W automacie przy kasie oraz w automacie w sandomierskich podziemiach można zakupić wyjątkową pamiątkę z podróży, czyli złoty medal z kolekcji „Złota Polska”.

Jak dojechać do Bramy Opatowskiej w Sandomierzu?

Brama znajduje się pod adresem: ul. Opatowska, 27-600 Sandomierz. Zobacz na mapie ->

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Gór Świętokrzyskich. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w skali krajowej.

Główne atrakcje Jaskini Raj.

Długość trasy turystycznej to 180 m. Podróż zaczyna się od wystawy eksponatów, które wprowadzają turystów do świata krasu. Oczom turystów ukazują się efekty działalności człowieka neandertalskiego, który zamieszkiwał jaskinię blisko 50.000 lat temu. Niezwykłą atrakcją jest możliwość podziwiania szczątków mamuta. Na zwiedzających czeka osiem sal, z których każda zachwyca widokami i potęgą natury.

Pamiątkowy medal z Jaskini Raj.

Naprzeciw kas biletowych dostępne są pamiątkowe medale z wizerunkiem Neandertalczyka. To niepowtarzalna pamiątka z podróży do odległego, dawnego świata naszych praprzodków.

Jak dojechać do Jaskini Raj?

Jaskinia znajduje się pod adresem: ul. Dobrzączka, 26-060 Chęciny.
Zobacz na mapie ->

Świętokrzyskie to region odpowiedni na rodzinne wycieczki. Dostępne atrakcje sprostają wymaganiom małych odkrywców, a jednocześnie zainteresują rodziców, co zaowocuje pięknymi, wspólnymi chwilami. Oprócz fotografii warto przywieźć z podróży pamiątkowe medale ze szlaku „Złote świętokrzyskie”. To niesamowita okazja do zaszczepienia w dzieciach pasji, nauczenia wytrwałości i dbałości o przedmioty.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne w Świętokrzyskiem – zamki i pałace. Część II

Dodaj komentarz