Atrakcje turystyczne Podkarpacia – zamki i podziemia. Część II.
6 min. czytania
Ideą “Złotej Polski” jest promowanie dziedzictwa narodowego. Byłoby to niemożliwe z pominięciem zamków i pałaców. “Złote Podkarpackie” to szlak z ciekawą przeszłością i urzekającą architekturą. Wybierz się w podróż po niesamowitych wnętrzach podkarpackich zabytków i zbierz własną kolekcję unikatowych medali. Jeśli lubisz przywozić bliskim pamiątki z podróży, to nasze medale też trafią w Twój gust.
SPIS TREŚCI:
- Zamek w Krasiczynie
- Zamek w Baranowie Sandomierskim
- Zamek Tarnowskich w Dzikowie
- Podziemna trasa turystyczna “Rzeszowskie piwnice”
- Kamienica Orsettich i Ratusz w Jarosławiu
Zamek w Krasiczynie
Trochę historii.
Zamek w Krasiczynie jest wyjątkowym pomnikiem polskiego renesansu. Jego budowę w XVI wieku rozpoczął Stanisław Krasicki. Historia nie oszczędzała zamku, ale mimo to udało się po dziś dzień zachować niezmieniony wygląd budowli. W zamku gościli królowie polski: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II, co wskazuje na ogromne znaczenie fortyfikacji.
Główne atrakcje Zamku w Krasiczynie.
Jednym z najcenniejszych elementów zamku jest kaplica, która mieści się Baszcie Boskiej. Porównywana bywa do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na zwiedzających czeka możliwość odwiedzenia wieży zegarowej, lochów oraz ogrodów. W zamku można nocować. Obiekt oferuje bogatą ofertę gastronomiczną.
Medale pamiątkowe z Zamku w Krasiczynie.
Wyjątkowe medale z kolekcji “Złota Polska” są do nabycia przy wejściu na dziedziniec zamku.
-
Medal Zamek w Krasiczynie Nowy 32214.95 zł
-
Medal: Zamek w Krasiczynie 11914.95 zł
Jak dojechać do Zamku w Krasiczynie?
Adres zamku to: Krasiczyn 179, 37-741 Krasiczyn. Zobacz na mapie ->
Zamek w Baranowie Sandomierskim
Trochę historii.
Zamek został wybudowany w XVI wieku w miejscu średniowiecznego dworu rycerskiego. Obecny wygląd zamku jest odzwierciedleniem wystawnego stylu rodu Leszczyńskich. Budowla nazywana jest “małym Wawelem”, a swój projekt zawdzięcza Santi Gucci’emu.
Główne atrakcje Zamku w Baranowie Sandomierskim.
Oprócz przepięknych, bogato zdobionych murów zamku turyści mogą podziwiać w obiekcie wystawę porcelany, liczne dzieła malarstwa i rzeźby, secesyjną kaplicę zamkową czy zabytkowy park. W Zamku można odbyć lekcję dworskich manier. Obiekt oferuje noclegi i interesującą ofertę gastronomiczną.
Medal pamiątkowy z Zamku w Baranowie Sandomierskim.
Przechadzając się po zamkowych komnatach, czuje się na skórze oddech dawnych lat, kiedy to mury zamku były domem dla najznamienitszych rodów. Każdy chciałby zabrać ze sobą chociaż cząstkę tej wyjątkowej atmosfery. Na zamkowym dziedzińcu są dostępne pamiątkowe medale z kolekcji “Złota Polska”, które będą doskonałą pamiątką z tej podrózy.
Jak dojechać do Zamku w Baranowie Sandomierskim?
Adres Zamku to: ul. Zamkowa 20, 39-450 Baranów Sandomierski.
Zobacz na mapie ->
Zamek Tarnowskich w Dzikowie
Trochę historii.
Budowa Zamku rozpoczęła się w XV wieku. Właścicielami obiektu była rodzina Tarnowskich, która zgromadziła w nim pokaźną kolekcję dzieł sztuki. W 1927 roku Zamek spłonął, a z pożaru ocalała część bezcennych eksponatów. W 1931 roku odbudowano zamek i nadano mu neobarokowy wygląd. Od 2011 roku obiekt jest siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.
Główne atrakcje Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
Odwiedzający mają możliwość zobaczenie pięknej kaplicy, biblioteki, pokoju hrabiego, łazienki, pokojów: białego, żółtego i czerwonego oraz wielu innych pomieszczeń, które zdobione są przez obrazy z bezcennej kolekcji Tarnowskich.
Medal pamiątkowy z Zamku Tarnowskich w Dzikowie.
Przy wejściu głównym można zakupić medale z kolekcji “Złota Polska”. Tak unikatowe egzemplarze ucieszą każdego kolekcjonera.
Jak dojechać do Zamku Tarnowskich w Dzikowie?
Obiekt znajduje się pod adresem: Adres: ul. Stanisława Pawłowskiego 14, 39-400 Tarnobrzeg. Zobacz na mapie ->
Podziemna trasa turystyczna “Rzeszowskie piwnice”
Trochę historii.
Decyzja o utworzeniu tej trasy zapadła w 1994 roku. Trasę oddano do użytku w 2001 roku, a sześć lat później powiększono ją o drugą część. Piwnice dawniej odgrywały rolę magazynów i schronienia dla mieszkańców Rzeszowa.
Główne atrakcje Podziemnej trasy turystycznej “Rzeszowskie piwnice”.
Trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń. Turyści napotkają m.in. Trakt Lubomirskich, Drogę Kupców, Piwnicę Miodowa oraz Lochy Tatarskie. W podziemiach urządzono ekspozycje prezentujące dawne zbroje, broń, ceramikę czy herby dawnych właścicieli Rzeszowa.
Medal pamiątkowy z Podziemnej trasy turystycznej “Rzeszowskie piwnice”.
Przy wejściu głównym dostępne są pamiątkowe medale ze szlaku “Złote Podkarpackie”. Stanowią cenny okaz dla każdego kolekcjonera, ponieważ nie można zdobyć ich nigdzie indziej.
Jak dojechać do Podziemnej trasy turystycznej “Rzeszowskie piwnice”?
Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu na ul. Słowackiego 26, natomiast wyjście-przy Rynku 12. Zobacz na mapie ->
Kamienica Orsettich i Ratusz w Jarosławiu
Trochę historii.
Ratusz i Kamienica Orsettich to najbardziej charakterystyczne budynki w Jarosławiu. Kamienicę wybudowano w latach 1570-1585. Od 1945 roku jest siedzibą Muzeum w Jarosławiu. O Ratuszu wspominano już w XV wieku. W 1625 roku uległ pożarowi i został odbudowany w renesansowym stylu.
Główne atrakcje Kamienicy Orsettich i Ratusza w Jarosławiu.
W Kamienicy można podziwiać polichromię z XVII wieku. Turyści mogą odwiedzić wielką izbę, piwnice i dwa składy podziemne. Ratusz przyciąga uwagę odwiedzających wieżą zegarową, którą zdobi wiedeński zegar z 1896 roku.
Medal pamiątkowy z Kamienicy Orsettich i Ratusza w Jarosławiu.
Kolekcjonerskie medale “Złota Polska” są do nabycia w Kamienicy Gruszewiczów pod adresem: Rynek 6. Warto odwiedzić te perły architektury mieszczańskiej i powiększyć swoją kolekcję o unikatowe medale.
Jak dojechać do Kamienicy Orsettich i Ratusza w Jarosławiu?
Obiekty znajdują się pod adresem: Adres: Rynek 1-4, 37-500 Jarosław.
Zobacz na mapie ->
Budowle z odległych epok mimo upływu czasu doskonale wpisują się we współczesny wygląd miast i przypominają nam o tym, jak ważne jest poznawanie historii Polski. Dzięki szlakowi “Złote Podkarpackie” można na nowo odkryć ten nieco zapomniany region. Złote medale dostępne we wszystkich opisanych miejscach są doskonałą pamiątką z podróży i nie lada gratką dla kolekcjonerów.