Atrakcje turystyczne Podkarpacia – sanktuaria i świątynie. Część III.
4 min. czytania
Na szlaku “Złote Podkarpackie” znalazły się świątynie, bez których historia regionu byłaby niekompletna. Wybierz się z nami w mistyczną podróż po sakralnych perłach architektury i przeczytaj, gdzie możesz zdobyć medale “Złota Polska”. Medale są doskonałą pamiątką z podróży, a ich systematyczne zbieranie pozwala na stworzenie imponującej kolekcji. Poznaj podkarpackie świątynie, które Cię urzekną.
SPIS TREŚCI:
- Klasztor OO. Bernardynów w Dukli
- Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej
- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi
Klasztor OO. Bernardynów w Dukli
Trochę historii.
Po beatyfikacji św. Jana z Dukli w 1733 roku postanowiono założyć klasztor w jego rodzinnych stronach. Klasztor ufundował Józef Wandalin Mniszech w 1741 roku. W 1946 roku ze Lwowa sprowadzono relikwie Świętego i umieszczono je w kaplicy. W 1997 roku Duklę odwiedził Jan Paweł II.
Co można zobaczyć w Klasztorze OO. Bernardynów w Dukli?
Miejsce jest ośrodkiem kultu św. Jana z Dukli. Wewnątrz świątyni można podziwiać polichromię autorstwa Tadeusza Popiela, która przedstawia sceny z życia patrona klasztoru. Uwagę odwiedzających przyciąga również kaplica, w której spoczywają relikwie Świętego. Klasztor jest celem licznych pielgrzymek.
Medal pamiątkowy z Klasztoru OO. Bernardynów w Dukli.
Obok chrzcielnicy znajduje się automat z medalami “Złota Polska”. Prezentują one wizerunek św. Jana z Dukli oraz budynek klasztoru.
Jak dojechać do Klasztoru OO. Bernardynów w Dukli?
Klasztor znajduje się pod adresem: ul. Pocztowa 5, 38-450 Dukla.
Zobacz na mapie ->
Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej
Trochę historii.
Historia Sanktuarium jest ściśle związana z postacią Andrzeja Maksymiliana Fredry. Legenda głosi, że kasztelan podczas polowania zobaczył lśniący krzyż między rogami jelenia i właśnie w tym miejscu postanowił ufundować kościół, klasztor oraz kalwarię wzorowaną na jerozolimskiej drodze krzyżowej.
Co można zobaczyć w Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej?
Sanktuarium jest najważniejszym celem pielgrzymek na ziemi przemyskiej. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, przez co sanktuarium nazywane jest “Jasną Górą Podkarpacia”. Obraz, przy którym modlili się król Jan Kazimierz czy książę Jarema Wiśniowiecki, w 1679 roku przeniesiono tutaj z Kamieńca Podolskiego.
Medal pamiątkowy z Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.
Przy wejściu do Sanktuarium do nabycia są medale, które przedstawiają cudowny wizerunek Matki Bożej.
Jak dojechać do Sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej?
Sanktuarium znajduje się pod adresem: 37-743 Kalwaria Pacławska 40. Zobacz na mapie ->
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi
Trochę historii.
Świątynię wzniesiono w latach 1730-1760. Budowniczymi bazyliki i klasztoru byli ojcowie paulini. Od 1927 kościół posiada rangę bazyliki mniejszej. We wnętrzu świątyni znajduje się kopia obrazu, który prezentuje scenę Zaśnięcia i Wniebowzięcia NMP. Oryginał obrazu spłonął w 1968.
Co można zobaczyć w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi?
Późnobarokowa bazylika jest największym miejscem kultu maryjnego na Podkarpaciu. W klasztorze, którym obecnie opiekują się jezuici, znajduje się Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej. Zbiory muzeum to kolekcje sztuki sakralnej. Najbardziej charakterystyczna jest kolekcja szopek bożonarodzeniowych ze wszystkich kontynentów.
Medal pamiątkowy z Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi.
Pamiątkowe medale przedstawiające budynek Sanktuarium są do nabycia w Centrum Pielgrzymkowym “Pod Parnasem”.
Jak dojechać do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi?
Bazylika znajduje się pod adresem: Stara Wieś 778, 36-200 Brzozów.
Zobacz na mapie ->
Obiekty sakralne to miejsca, które warto odwiedzać bez względu na wyznawaną religię. Świątynie będące perłami dawnej architektury świadczą o kunszcie architektów i bogatej historii regionu. Medale dostępne w opisanych lokalizacjach są nietuzinkowym sposobem na upamiętnienie mistycznej podróży do świata sakralnych dzieł sztuki i budownictwa.