Podkarpacie. Złote Podkarpackie

Atrakcje turystyczne Podkarpacia – muzea, czyli pomost do przeszłości. Część I.

-

6 min. czytania

“Złote Podkarpackie” to szlak turystyczny pełen pięknych miejsc o ogromnej wartości historycznej. Zapraszamy na przegląd podkarpackich muzeów, które są łącznikiem między teraźniejszością a przeszłością. W każdym z obiektów dostępne są unikatowe medale z kolekcji “Złota Polska”. Podążanie śladami podkarpackiej historii to doskonała okazja do połączenia miłości do kolekcjonerstwa oraz podróży.

SPIS TREŚCI:

Muzeum Dzwonów i Fajek

Co można zobaczyć w Muzeum Dzwonów i Fajek?

W barokowej wieży zegarowej na przemyskim rynku od 2001 roku mieści się niezwykłe Muzeum Dzwonów i Fajek. Jest to doskonały przykład jak w ciekawy sposób zaprezentować dorobek lokalnej kultury. Zbiory rozmieszczone są na kilku piętrach wieży. Turyści mogą podziwiać przeróżne rodzaje fajek: ceramiczne, gliniane, dekorowane mosiądzem lub kością. Odwiedzający poznają tutaj metody odlewania dzwonów i podziwiają ich najciekawsze okazy. Wizyta w muzeum kończy się możliwością podziwiania panoramy Przemyśla wprost z tarasu widokowego ulokowanego w wieży.

Medal pamiątkowy z Muzeum Dzwonów i Fajek.

W sklepiku dostępne są pamiątkowe medale z kolekcji “Złota Polska”, które prezentują wieżę zegarową oraz logo Muzeum Ziemi Przemyskiej.

Jak dojechać do Muzeum Dzwonów i Fajek?

Adres Muzeum to: ulica Władycze 3 – Wieża Zegarowa, 37-700 Przemyśl.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Co można zobaczyć w Muzeum Historii Miasta Przemyśla?

Otwarte w 2005 roku Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach. Odwiedzający mogą podziwiać ponad dwa tysiące eksponatów świadczących o ciekawych dziejach Przemyśla. W Wielkiej Izbie mieści się zrekonstruowany wczesnobarokowy piec. W muzeum urządzono ekspozycję przedstawiającą wnętrza z XIX wieku. Dla turystów dostępna jest również wystawa prac słynnego przemyskiego fotografa B. Hennera. Wśród stałych wystaw Muzeum znajduje się ekspozycja “Dawna Klasa”, gdzie oglądać można zbiory związane z dawnym szkolnictwem.

Medal pamiątkowy z Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Medale z kolekcji “Złota Polska” są do nabycia w muzealnym sklepiku. Medale to nie tylko unikatowe, kolekcjonerskie zdobycze, ale też ciekawy pomysł na pamiątkę z podróży.

Jak dojechać do Muzeum Historii Miasta Przemyśla?

Muzeum mieści się pod adresem: Rynek 9 – Kamienica Brzykowska, 37-700 Przemyśl. Zobacz na mapie ->

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Co można zobaczyć w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej?

Obecną siedzibą Muzeum powstałego w 1909 r. jest gmach wybudowany w 2008 r. na miejscu kamienic zniszczonych w czasie wojny. W obiekcie funkcjonuje pięć wystaw stałych: „Credo na dwa głosy. Sztuka religijna ze zbiorów MNZP”, „Świat przeszły dokonany. Judaika ze zbiorów MNZP”, „Twierdza Przemyśl”, ekspozycja szkicu do panoramy Bitwa pod Somosierrą oraz wystawa mebli intarsjowanych. Od 2016 roku na terenie obiektu funkcjonuje Scena Bunkier, która prezentuje liczne spektakle, koncerty i spotkania z twórcami kultury.

Medal pamiątkowy z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

W sklepiku można zdobyć medale z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Obiekt ten jest istotnym punktem na szlaku “Złote Podkarpackie”. Medal prezentuje gmach Muzeum.

Jak dojechać do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej?

Muzeum znajduje się pod adresem: pl. Berka Joselewicza 1, 37-700 Przemyśl. Zobacz na mapie ->

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Co można zobaczyć w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej?

Muzeum Kultury Ludowej to ponad 80 drewnianych obiektów, które pozwalają zapoznać się z bogatą kulturą Rzeszowiaków i Laskowiaków. Turyści mogą podziwiać chałupy, spichlerze, stodoły, kuźnie, olejarnię, garncarnię, szkołę, kościół, czy karczmę. W chałupie z Wrzaw uwagę przyciąga wystawa zabawek ludowych. Został zbudowany w 1784 r. Urzekające wsie z przełomu XIX i XX wieku pozwalają zapoznać się z historią przodków. Wędrując wśród drewnianych zabudowań, można na własnej skórze poczuć, jak wyglądało dawne życie i lepiej zrozumieć lokalne zwyczaje.

Medal pamiątkowy z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Z tej niezwykle realistycznej podróży do przeszłości warto przywieźć wyjątkową pamiątkę, którą bez wątpienia będzie medal z kolekcji “Złota Polska”. Medale są dostępne przy wejściu do kasy.

Jak dojechać do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej?

Adres Muzeum to: ul. Wolska 36, 36-100 Kolbuszowa. Zobacz na mapie ->

Muzeum-Zamek w Łańcucie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co można zobaczyć w Muzeum-Zamku w Łańcucie?

Muzeum mieści się w dawnej rezydencji magnackiej. Zamek wyróżnia się bogactwem zbiorów i zachowanym układem parkowo-pałacowym. Odwiedzający mają okazję zobaczyć piękne ogrody, budynki mieszkalne i gospodarcze. Muzeum ma kilka działów: Dział Wnętrz, Dział Pojazdów Konnych, Dział Konserwacji Parku, Biblioteka i Archiwum, Dział Historii Miasta i Regionu oraz Dział Sztuki Cerkiewnej. Sale zamkowe zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Najznamienitsze eksponaty stanowią część kolekcji, którą stworzyła księżna marszałkowa Lubomirska w 2 połowy XVIII wieku. Godne uwagi turystów są również dwa imponujące budynki: wozownia oraz neobarokowa stajnia.

Medal pamiątkowy z Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Medale z kolekcji “Złota Polska” są dostępne w storczykarni oraz przy kasach.

Jak dojechać do Muzeum-Zamku w Łańcucie?

Obiekt mieści się pod adresem: ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co można zobaczyć w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce?

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie i wciąż czynnej kopalni ropy naftowej. W obiekcie można zobaczyć oryginalne szyby naftowe z XIX wieku. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest obelisk z 1872 roku, którego fundatorem był Ignacy Łukasiewicz. W tzw. Domu Łukasiewicza z 1865 roku znajduje się ekspozycja apteczna. Turyści mogą podziwiać wiele eksponatów związanych z historią wydobycia ropy naftowej jak, chociażby drewniany warsztat mechaniczny z 1864 roku czy wiertnica ręczna z 1862 roku.

Medal pamiątkowy z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Automat z medalami znajduje się po lewej stronie od wejścia. Medale przedstawiają wizerunek Ignacego Łukasiewicza. Bez wątpienia nie istnieje lepsza pamiątka z podróży do świata ropy naftowej.

Jak dojechać do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce?

Muzeum mieści się pod adresem: ul. Kopalniana 35 Bóbrka, 38-458 Chorkówka. Zobacz na mapie ->

Szlak “Złote Podkarpackie” i znajdujące się na nim muzea udowadniają, że Podkarpacie to niezwykle atrakcyjny region z bogatą historią. Warto odwiedzić opisane miejsca, poznać lokalną kulturę i stworzyć własną kolekcję medali “Złota Polska”. Zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu internetowego. Znajdują się tam akcesoria do kolekcjonowania oraz limitowane serie medali.

Czytaj ciąg dalszy artykułu tutaj >>

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.