Elektrownia Wodna Nad Soliną

Atrakcje turystyczne Podkarpacia – bliżej natury – skansen, arboretum i elektrownia wodna Solina. Część IV.

-

3 min. czytania

Potęga natury potrafi urzec każdego człowieka. Podkarpacie to nie tylko region pełen zabytków architektury. To przede wszystkim cudowne krajobrazy i natura, która pozwala zwolnić i cieszyć się chwilą. Pokonując szlak “Złote Podkarpackie” warto na chwilę się zatrzymać i odwiedzić miejsca, których główną atrakcją jest zapierający dech w piersiach widok.

SPIS TREŚCI:

Karpacka Troja- Trzcinica

Główne atrakcje Karpackiej Troi- Trzcinica.

Celem Skansenu jest zainteresowanie turystów archeologią i nadanie przeszłości nowej jakości. Karpacka Troja to miejsce, gdzie współczesność chyli głowę przed odległą historią. Na terenie Troi odnaleziono blisko 160 tys. zabytków dawnego rzemiosła. Są wśród nich naczynia, wyroby z ceramiki, brązu, żelaza czy rogu. W Trzcinicy odkryto pierwszą na ziemiach polskich osadę z epoki brązu, której rekonstrukcję mogą podziwiać turyści. Na terenie obiektu działa nowoczesny pawilon wystawowy oraz sala mulitmedialna. Obiekt ma ciekawą ofertę gastronomiczną.

Medal pamiątkowy z Karpackiej Troi- Trzcinica.

W holu przy wejściu dostępne są pamiątkowe medale, które są świetnym upamiętnieniem wyprawy śladami przeszłości i natury.

Jak dojechać do Karpackiej Troi- Trzcinica?

Adres obiektu to Trzcinica 646, 38-207 Przysieki. Zobacz na mapie ->

Elektrownia Wodna Solina

Główne atrakcje Elektrowni Wodnej Solina.

Pośród bieszczadzkich wzgórz ulokowano Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Jest to doskonały przykład na to, jak potęga natury przydaje się człowiekowi. W tym miejscu można podziwiać nie tylko techniczne aspekty największej elektrowni szczytowo-pompowej na dopływie naturalnym zapory betonowej, ale również harmonię i pakt zawarty między człowiekiem a naturą. Idealnym dopełnieniem tego założenia jest mural wykonany na jednej ze ścian zapory, który przedstawia zwierzęta zamieszkujące bieszczadzkie lasy oraz miejscową roślinność. Autorem dzieła jest Przemysław Truściński.

Medal pamiątkowy z Elektrowni Wodnej Solina.

W budynku kas biletowych, przy wejściu do Elektrowni są dostępne pamiątkowe medale “Złota Polska”, które ucieszą każdego kolekcjonera.

Jak dojechać do Elektrowni Wodnej Solina?

Obiekt leży pod adresem: 38-612 Solina. Zobacz na mapie ->

Arboretum w Bolestraszycach

Główne atrakcje Arboretum w Bolestraszycach.

Arboretum powstało w 1975 roku i niezmiennie pozostaje znaczącym zabytkiem przyrody i kultury narodowej. Jest to miejsce, w którym przeszłość i teraźniejszość przenikają się wzajemnie. Odwiedzający mogą zobaczyć park i dwór, w którym mieszkał malarz Piotr Michałowski. Turyści mogą podziwiać również fort byłej Twierdzy Przemyśl. Teren otaczają wiekowe okazy drzew, krzewów oraz chronionych gatunków roślinności. Muzeum Przyrodnicze uraczy gości wystawą ornitologiczną “Chrońmy ptaki” oraz ekspozycją motyli nocnych. W herbarium Arboretum zgromadzono pokaźną kolekcję roślin naczyniowych i porostów.

Medal pamiątkowy z Arboretum w Bolestraszycach.

Przy węźle sanitarnym dostępne są medale z kolekcji “Złota Polska”. Przedstawiają one Kotewkę orzech wodny.

Jak dojechać do Arboretum w Bolestraszycach?

To unikatowe miejsce znajduje się pod adresem: Bolestraszyce 130, 37-722 Wyszatyce 1. Zobacz na mapie ->

Natura powinna zawsze iść w parze z działalnością człowieka i być jego największym sprzymierzeńcem. Opisane obiekty są dowodem na możliwość przenikania się pracy rąk ludzkich z potęgą przyrody. Warto podziwiać takie miejsca i przywozić z nich pamiątkowe medale “Złota Polska”. Zachęcamy też do odwiedzenia naszego sklepu internetowego oraz do sprawdzenia listy innych dostępnych szlaków.

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.