Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – świątynie, klasztory, kościoły. Część IV
8 min. czytania
Odwiedzając Dolny Śląsk, krainę malowniczych krajobrazów i wypełnionych legendami zabytków, nie można zapomnieć o świątyniach, klasztorach oraz kościołach. Obiekty te mają ogromną wartość architektoniczną i są mocno związane z burzliwą historią regionu. Wybierz się z nami w mistyczną podróż i zbierz kolekcję medali Złota Polska.
SPIS TREŚCI:
- Parafia Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu
- Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
- Świątynia Wang w Karpaczu
- Klasztor Księgi Henrykowskiej
- Kościół Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu
- Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
- Kolegiata Świętego Krzyża we Wrocławiu
Parafia Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu
Główne atrakcje
Kościół p.w. NMP położony jest na odrzańskiej wyspie Piasek. Pierwsza świątynia w tym miejscu została wzniesiona w stylu romańskim około 1148 r. W latach 1334-75 wzniesiono w tym miejscu nową gotycką budowlę. Kościół uległ częściowemu zniszczeniu, a jego odbudowa przypadła na lata 1956 – 1959. W świątyni można podziwiać barokowy obraz Matki Boskiej Zwycięskiej. Oprócz fascynującej architektury i kamiennych detali zwiedzających przyciąga całoroczna, ruchoma szopka stworzona przesz ks. Kazimierza Błaszczyka. Prócz klasycznych figur znajduje się w niej mnóstwo zabawek. To instalacja przyciągająca wzrok zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku
Wewnątrz kościoła można zakupić pamiątkowy medal z wizerunkiem Matki Boskiej Zwycięskiej.
Jak dojechać do Parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu?
Zabytek znajduje się pod adresem: ul. Katedralna 4, 50-330 Wrocław.
Zobacz na mapie ->
Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Główne atrakcje
Pierwsza świątynia w tym miejscu została zbudowana już w XI wieku. Obecny kościół powstał latach 1342-1362 i ulegał przebudowom. Najcenniejszym zabytkiem katedry jest portal romański. Pochodzi on z opactwa benedyktynów w Ołbinie. Uwagę warto skierować na nagrobki mieszkańców Wrocławia. Najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. Katedra św. Magdaleny jest najstarszym wrocławskim kościołem. Katedra niegdyś należała do wyznania ewangelickiego, dziś jest świątynią katolicką.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Katedry św. Marii Magdaleny
Podziwiając strzeliste, gotyckie wieże katedry i owiany legendami „Mostek Pokutnic”, wkracza się do innego, mistycznego świata. Taką niezwykłą podróż warto upamiętnić, sięgając po pamiątkowy medal przedstawiający budynek świątyni.
Jak dojechać do Katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu?
Katedra w pobliżu Rynku, pod adresem: ul. Szewska 10, 50-122 Wrocław.
Zobacz na mapie ->
Świątynia Wang w Karpaczu
Główne atrakcje
Drewniana Świątynia Wang to najcenniejszy zabytek Karpacza. Obiekt powstał w XII wieku w miejscowości Vang na południu Norwegii. Do Polski został przeniesiony dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden. Poświęcenie świątyni odbyło się 28 lipca 1844 r. Zabytek łączy w sobie cechy architektury romańskiej z ludowym, nordyckim stylem. W pobliżu świątyni znajduje się epitafium hrabiny Fryderyki von Reden. Ciekawostką jest fakt, że budowla powstała z sosny norweskiej bez użycia gwoździ. Na cmentarzu położonym obok obiektu został pochowany Tadeusz Różewicz.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) ze Świątyni Wang
W sklepiku można zakupić medal przedstawiający Świątynię Wang. To niepowtarzalna szansa na powiększenie kolekcjonerskich zbiorów.
-
Medal: Świątynia Wang w Karpaczu 20614.95 zł
Jak dojechać do Świątyni Wang w Karpaczu?
Obiekt znajduje się na zboczu Czarnej Góry (885 m n.p.m.) pod adresem: ul. Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz. Zobacz na mapie ->
Klasztor Księgi Henrykowskiej
Główne atrakcje
W Klasztorze cystersów możemy podziwiać kopię historycznej Księgi Henrykowskiej, w której zapisano pierwsze zdanie w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”. Na odwiedzających prócz urzekającej, barokowej architektury czekają obrazy Michała Willmana i Jana Liszki, mauzoleum Piastów Śląskich czy zabytkowe instrumenty muzyczne. Klasztor Księgi Henrykowskiej otoczony jest niesamowitą przyrodą i wieloma szlakami turystycznymi. W tym niezwykłym miejscu funkcjonuje zwierzyniec umożliwiający podziwianie miejscowej roślinności oraz zwierzyny.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Klasztora Księgi Henrykowskiej
Przy wejściu głównym można kupić pamiątkowy medal, który przedstawia klasztorny budynek. To doskonała pamiątka z odbycia cennej lekcji historii i szansy na obcowanie z naturą.
Jak dojechać do Klasztoru Księgi Henrykowskiej?
Klasztor znajduje się na pl. Cystersów 1, 57-210 Henryków.
Zobacz na mapie ->
Kościół Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu
Główne atrakcje
Kościół Najświętszego Imienia Jezus został wzniesiony przez jezuitów w latach 1689-1698. Świątynia zachwyca jednym z najobfitszych wystrojów barkowych we Wrocławiu. Wzrok odwiedzających przyciągają iluzjonistyczne malowidła Jana Michała Rottmayera oraz gipsowa kopia Piety wykonana przez Antonio Wandiego. Wzdłuż dłuższych ścian świątyni podziwiać można rzędy zabytkowych kaplic. Świątynia pełni rolę kościoła uniwersyteckiego i jest miejscem, w którym odbywają się liczne koncerty oraz spotkania poetyckie.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Kościoła Najświętszego Imienia Jezus
Po lewej stronie, przy wejściu do kościoła można poszerzyć swoje zbiory o unikatowy medal, który prezentuje fasadę Kościoła Najświętszego Imienia Jezus.
Jak dojechać do Kościoła Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu?
Ten rzymskokatolicki kościół z 1689 roku znajduje się na placu Uniwersyteckim 1, 50-137 Wrocław. Zobacz na mapie ->
Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary
Główne atrakcje
Sanktuarium zostało wybudowane w latach 1686-1704. Świątynia może pomieścić 5 tys. osób. Zabytek zawdzięcza swój piękny, barokowy wygląd znamienitym śląskim artystom takim jak Hatrmann, Richter czy Willman. Bazylika w Bardzie to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków tego typu. Jest celem licznych pielgrzymek. W Sanktuarium można podziwiać Figurkę Matki Bożej Bardzkiej, która pochodzi z 1110 r. i jest najstarszą romańską rzeźbą na Śląsku. Turyści mogą podziwiać zabytkowe organy, ruchomą szopkę czy zbiory Muzeum Sztuki Sakralnej.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary
Wierzenia głoszą, że w Bardzie kilkukrotnie doszło do objawienia Matki Bożej. Nikogo więc nie dziwi fakt, że na pamiątkowym medalu oprócz budynku Sanktuarium znajduje się podobizna Madonny Tronującej.
Jak dojechać do Sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary?
Adres Sanktuarium to: plac Wolności 5, 57-256 Bardo.
Zobacz na mapie ->
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Główne atrakcje
W najstarszej dzielnicy Wrocławia wznosi się imponująca, gotycka budowla. Obecna, czwarta zbudowana w tym miejscu świątynia pochodzi z XIII-XIV w. Spacer dookoła majestatycznej budowli to niesamowita podróż przez niemal wszystkie style architektoniczne. Cenne rzeźby i zdobienia wprowadzają niesamowity klimat. Na jednej z wież znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Odrę i dużą część Wrocławia.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Archikatedry św. Jana Chrzciciela
W katedrze zawsze panuje półmrok. Po przejściu przez drzwi, które same są dziełem sztuki, wkraczamy do mistycznego świata pełnego spokoju i śladów historii. Idealną pamiątką z tej wyprawy jest złoty medal, który przedstawia budynek świątyni oraz podobiznę Jana Pawła II lub Matki Bożej Adorującej.
Jak dojechać do Archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu?
Adres obiektu to: plac Katedralny 18, 50-329 Wrocław. Zobacz na mapie ->
Kolegiata Świętego Krzyża we Wrocławiu
Główne atrakcje
Kolegiata Świętego Krzyża to gotycka świątynia z XII wieku. Jest symbolem zgody zawartej między biskupem Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem. Kościół uległ zniszczeniu, a późniejsza odbudowa zaowocowała wprowadzeniem barokowych elementów do wnętrza gotyckich, strzelistych murów. Ze świątynią związany był Mikołaj Kopernik, który należał do zgromadzenia kanoników przy górnym kościele św. Krzyża. Dolny kościół pw. św. Bartłomieja zachwyca gotyckim zwornikiem z płaskorzeźbą św. Jadwigi oraz renesansową chrzcielnicą.
Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Kolegiaty Świętego Krzyża
Przy wejściu do świątyni dostępne są pamiątkowe medale z nazwą i wizerunkiem odwiedzonego zabytku.
Jak dojechać do Kolegiaty Świętego Krzyża we Wrocławiu?
Kolegiata znajduje się w najstarszej dzielnicy Wrocławia- Ostrowie Tumskim, pod adresem: plac Kościelny 1, 50-329 Wrocław.
Zobacz na mapie ->
Obiekty sakralne stanowią nieodłączną część historii. Odwiedzający podczas przechadzania się pośród wiekowych murów, mogą na własne oczy zobaczyć namacalne ślady odległej przeszłości i zdobyć medale z kolekcji Złota Polska. To pamiątki pełne klasy, które w doskonały sposób upamiętniają odbyte podróże i zaszczepiają w ludziach miłość do kolekcjonerstwa będącego niezwykle rozwijającą pasją.