Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – podziemne trasy, kopalnie, Palmiarnia w Wałbrzychu i hydropolis we Wrocławiu. Część II

-

8 min. czytania

Dolny Śląsk to malowniczy region, w którym nie brakuje atrakcji dla osób w każdym wieku. Podziemne trasy i kopalnie to wizytówka tej części Polski. Wiele obiektów oferuje sprzedaż kolekcjonerskich medali. Kolekcjonerstwo idzie w parze z turystyką, co pozwala na rozwijanie dwóch pasji jednocześnie. Poznaj turystyczną stronę Dolnego Śląska i zakochaj się w niepowtarzalnym klimacie tego miejsca.

SPIS TREŚCI:

Kopalnia Złota Złoty Stok

Główne atrakcje

Kopalnia Złota, jedyny w Polsce podziemny wodospad oraz Średniowieczny Park Techniki, a to wszystko w jednym miejscu. Brzmi zachęcająco, prawda? To unikatowa atrakcja dla osób w każdym wieku. Trasa turystyczna obejmuje dwie sztolnie – Gertrudę oraz Czarną. Odwiedzający mogą podziwiać kolekcję map geologicznych, piec do wytopu złota, komory rudy złotonośnej, minerały i skarbiec z 1066 sztabami złota. Na turystów czeka przejażdżka podziemnym tramwajem, wycieczka repliką czołgu Leonarda da Vinci oraz możliwość własnoręcznego wybicia monety.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Kopalni Złota Złoty Stok

Nie ma lepszej pamiątki z Kopalni niż złoty medal kolekcjonerski, który przedstawia bryłę obiektu. Zapewnij sobie upamiętnienie tej wyjątkowej wyprawy w głąb ziemi i stań się wytrwałym kolekcjonerem.

Jak dojechać do Kopalni Złota Złoty Stok?

Kopalnia znajduje się na ul.Złotej 7, 57-250 Złoty Stok.
Zobacz na mapie ->

Sztolnie Walimskie

Główne atrakcje

Sztolnie Walimskie znane też jako „Rzeczka” to pozostałość po najbardziej tajemniczym górniczym przedsięwzięciu z okresu II Wojny Światowej, które rozbudza umysły historyków i poszukiwaczy skarbów. Na trasie każdego z trzech dostępnych korytarzy znajdują się audiowizualne instalacje, które przenoszą turystów w świat z czasów niemieckiej okupacji i niewolniczej pracy nad powstaniem Olbrzyma.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) ze Sztolni Walimskich

Przechadzając się korytarzami spowitymi atmosferą tajemniczości i legendami o ukrytych skarbach łatwo rozbudzić w sobie żądzę przygód. Niestety, dwa pozostałe korytarze sztolni nie są dostępne dla turystów ze względów bezpieczeństwa, więc szansa na znalezienie Złotego Pociągu drastycznie maleje. Odwiedzający mogą jednak ? zdobyć własny skarb w postaci kolekcjonerskiego medalu z wizerunkiem zabudowań projektu „Reise”.

Jak dojechać do Sztolni Walimskich?

Obiekt znajduje się w miejscowości Walim na ul. 3 Maja 26.
Zobacz na mapie ->

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Główne atrakcje

Podczas zwiedzania dawnej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie turyści poznają proces powstawania węgla oraz bogatą historię górnictwa. Na odwiedzających czeka dyspozytornia z oryginalnie zachowanym sprzętem, przejażdżka prawdziwą kolejką górniczą oraz garść historii, która zostanie przekazana w interesujący sposób. Ciekawą atrakcją jest również wystawa eksponatów ze wszystkich dziedzin górnictwa. Atmosfery tajemniczości dodaje duch Skarbnik, który wciąż czuwa nad turystami.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie

Tak jak górnicy sukcesywnie i wytrwale kopali węgiel, tak i Ty możesz budować swoją kolekcję pamiątkowych medali. Odwiedzając to miejsce, stoisz przed szansą na zdobycie medalu przedstawiającego górniczą kolejkę i nazwę obiektu.

Jak dojechać do Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalni Węgla w Nowej Rudzie?

Obiekt znajduje się pod adresem: ul. Obozowa 4, 57-400 Nowa Ruda.
Zobacz na mapie ->

Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna Kopalni Liczyrzepa-Sztolnie Kowary

SONY DSC

Główne atrakcje

Doświadczony przewodnik zabiera turystów w podróż w daleką przeszłość. To szansa na poznanie świata Gwarków-Walonów oraz początków wydobycia cennych rud i kruszców. Odwiedzający stają oko w oko ze skrywaną przez lata tajemnicą, która mówi o wydobywaniu uranu przez ZSRR. Podczas przemierzania trasy można podziwiać ekspozycje związane z górnictwem oraz geologią Sudetów. Kolekcja minerałów i kamieni szlachetnych zainteresuje każdego turystę.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Podziemnej Trasy Turystyczno – Edukacyjna Kopalni Liczyrzepa – Sztolnie Kowary

Przemierzając klimatyczne korytarze, można poczuć siłę przymierza zawartego pomiędzy potęgą natury i ludźmi. Wizytę w tak unikatowym miejscu warto zapamiętać na dłużej. W tej roli doskonale sprawdzi się medal z nazwą i symbolem kopalni.

Jak dojechać do Podziemnej Trasy Turystyczno – Edukacyjnej Kopalni Liczyrzepa – Sztolnie Kowary?

Obiekt znajduje się pod adresem: Podgórze 55, 58-530 Kowary.
Zobacz na mapie ->

Palmiarnia w Wałbrzychu

Główne atrakcje

Palmiarnia ma powierzchnię ok. 1900 m² i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. W Palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych. Eukaliptusy, bambusy, kaktusy, rośliny cytrusowe, fikusy i świerki to tylko nieliczne z roślin, które można podziwiać na terenie obiektu. Niesamowitą atrakcję stanowi jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai, gdzie najstarszym okazem jest aż 200-letni jałowiec. W ramach projektu „Z tropiku do tropiku na polsko-czeskim pograniczu” do atrakcji Palmiarni dołączyły lemury. Te sympatyczne zwierzęta naturalnie żyją w południowo-zachodniej części Madagaskaru. Najbardziej znanym gatunkiem lemurów (a jest ich ponad 100) jest lemur katta, to właśnie na nim była wzorowana postać słynnego króla Juliana z bajki Pingwiny z Madagaskaru. Lemury żywią się głównie owocami, liśćmi i nasionami, średnio żyją od 16 do 20 lat. Mają charakterystyczne puszyste i miękkie futro, a ich najlepiej rozwiniętym zmysłem jest węch. Komunikują się ze sobą przy użyciu feromonów, żyją w niewielkich grupach, które liczą zazwyczaj nie więcej niż 15 przedstawicieli. W Polsce lemury można jedynie spotkać w ogrodach zoologicznych.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Palmiarni

Nawet najpiękniejsza fotografia nie przywoła wspomnień o spacerze wśród egzotycznej roślinności tak jak pamiątkowy medal, który przedstawia budynek Palmiarni. Ta niepowtarzalna pamiątka będzie wyróżniać się wśród Twoich zbiorów jak orientalna roślina.

Jak dojechać do Palmiarni w Wałbrzychu?

Palmiarnia leży na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa, przy ulicy Wrocławskiej 158. Zobacz na mapie ->

Hydropolis we Wrocławiu

Główne atrakcje

Hydropolis to centrum wiedzy poświęcone wodzie. Na zwiedzających czekają: 7 stałych stref tematycznych, strefa relaksu, strefa dla dzieci oraz wystawy czasowe. Obiekt wita atrakcjami jeszcze przed wejściem. „Drukarka wodna” to ściana wody o długości 46,5 m, na której kreowane są różne wzory i napisy. Wielki model Ziemi, replika batyskafu „Trieste”, modele największych statków i symulator zamieci śnieżnej to tylko niektóre z atrakcji, które czekają w Hydropolis. To nowoczesny obiekt pełen nowinek technicznych. Wystawa ma ponad 4 tysiące metrów kwadratowych.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Hydropolis

Wzbogać kolekcję swoich numizmatów o kolekcjonerski medal z podobizną ryb oraz budynku Hydropolis i pozwól rozkwitnąć swojemu hobby.

Jak dojechać do Hydropolis we Wrocławiu?

Obiekt mieści się pod adresem: ul. Na Grobli 17, 50-421 Wrocław.
Zobacz na mapie ->

Sky Tower

Główne atrakcje

Sky Tower to najwyższy budynek tego rodzaju w Polsce. Główna wieża kompleksu ma 50 pięter i liczy 212 metrów wysokości. Największą atrakcją dla zwiedzających jest punkt widokowy na 49 piętrze drapacza chmur. Luksusowe apartamenty zachwycają widokiem na tętniącą życiem aglomerację. Wygodne biura i nowoczesna galeria handlowa czynią z drapacza chmur swoiste „miasto w mieście”. Luksusowy charakter obiektu podkreśla znajdująca się przed wejściem rzeźba „Profil czasu”, której autorem jest Salvador Dali.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) ze Sky Tower

Idealnym uzupełnieniem zwiedzania i być może noclegu w jednym z luksusowych apartamentów będzie pamiątkowy medal. Przedstawia on najwyższy mieszkalny budynek w Polsce wraz z danymi, takimi jak wysokość obiektu.

Jak dojechać do Sky Tower we Wrocławiu?

Ta niesamowita budowla znajduje się pod adresem: ul. Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław. Zobacz na mapie ->

Podążając śladami tych niezwykłych miejsc, można przekonać się o pięknej, turystycznej stronie Dolnego Śląska. Jest to region bogaty pod względem historycznym i krajobrazowym. Wszystkie ciekawe miejsca zapewniają możliwość zdobycia pamiątkowych medali. Odkrywaj Polskę i poszerzaj swoje zbiory wraz z kolekcją Złota Polska.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – twierdzy i zamki, schroniska. Część III

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.