Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – muzea. Część I

-

9 min. czytania

Dziś zabierzemy Cię w ekscytującą podróż śladami historii i wiedzy. Muzea to nie tylko wielkie gmachy, obrazy i opowieści o zamierzchłych dziejach. Istnieją tematyczne obiekty, które wpisują się w pasje wielu z nas. Poznaj muzea, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty na Dolnym Śląsku i przywieź z każdej podróży kolekcjonerską pamiątkę w formie medalu.

SPIS TREŚCI:

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu

Główne atrakcje

Pierwsze w Polsce Muzeum Teatru to unikalne miejsce, które pozwala na poznanie niesamowitych tajemnic wielkiej sceny. Blisko ośmiomilionowa inwestycja jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenosi nas do świata kostiumów, charakteryzacji i wielkich ról. Znajdziemy tam odtworzone mieszkanie Henryka Tomaszewkiego, pracownię paszczodźwięków doktora Mirosława Oczkosia, czy oryginalną toaletkę Igora Przegrodzkiego. Możemy zobaczyć, jak wygląda teatr za kulisami, zaznajomić się z historią pantomimy, przymierzyć kostium, poznać teatralne przesądy lub wziąć udział w licznych warsztatach.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Ciekawe przeżycia warto upamiętniać. Medal Pamiątkowy przedstawiający budynek Muzeum Teatru to pamiątka, która rozwija pasję kolekcjonerstwa.

Jak dojechać do Muzeum?

Muzeum znajduje się na placu Wolności 7A, 50-071 Wrocław.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Techniki Militarnej

Główne atrakcje

Muzeum znajduje się na terenie byłej kopalni „Wacław” i jest najbardziej tajemniczym zakątkiem Dolnego Śląska. Słynna „muchołapka” oraz intrygująca infrastruktura czynią miejsce niezwykle atrakcyjnym dla miłośników historii i zagadek. Obiekt jest ścisłą częścią projektu Riese, który był pilnie strzeżoną tajemnicą hitlerowskich Niemiec. Na terenie obiektu można zobaczyć militarne budowle, sprzęt wojskowy oraz poznać historię niewolniczej pracy naukowców. Wycieczka owianymi tajemnicą budowlami rozbudzi wyobraźnię każdego.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Techniki Militarnej

Aby upamiętnić tę tajemniczą lekcję historii, warto sięgnąć po unikalny, kolekcjonerski medal, który przedstawia „muchołapkę” oraz równie znany dzwon będący „bohaterem” wielu opowieści z dreszczykiem.

Jak dojechać do Muzeum Techniki Militarnej?

Muzeum mieści się pod adresem: ul.Fabryczna 37d, 57-450 Ludwikowice.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Włodarz

Główne atrakcje

Część kompleksu Reise położona na północno-wschodnich stokach góry Włodarz to ponad 3000 m podziemnych korytarzy. Owiane tajemnicą korytarze z czasów hitlerowskich Niemiec, zwiedzane są w towarzystwie przewodnika. Obiekt w dużej części zalany jest wodą, a jego zwiedzanie odbywa się na łodzi. Miejsce łączy w sobie pełną cierpienia historię, wiele ciekawych teorii oraz imponującą infrastrukturę. Pierwotne przeznaczenie kompleksu jest obiektem badań historyków i miłośników tajemnic. Odkrywanie sekretów III Rzeszy to niecodzienna lekcja historii.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Włodarz

Muzeum Włodarz to obiekt chętnie odwiedzany przez poszukiwaczy skarbów. Pamiątkowy medal z wizerunkiem wilka to szansa na zdobycie niecodziennego „skarbu” z tego pełnego sekretów miejsca.

Jak dojechać do Muzeum Włodarz?

Muzeum znajduje się pod adresem: Górna 71, 58-321 Jugowice.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Zabawek w Karpaczu

Główne atrakcje

Muzeum Zabawek w Karpaczu to miejsce, w którym każdy wraca pamięcią do beztroskich czasów swojego dzieciństwa. Miejsce powstało w 1995 r., a jego eksponatami były zbiory Henryka Tomaszewskiego. Eksponaty pochodzą z różnych stron świata i ukazują ponad 200 lat historii zabawek. Szopkowe figurki z XVIII wieku, porcelanowe lalki, klocki Lego i sala kolejnictwa z trzymetrowym wagonem towarowym to tylko niektóre z atrakcji czekających na gości obiektu.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Zabawek w Karpaczu

Każdy gość bez względu na swój wiek chciałby upamiętnić tę wyprawę pełną ciepła i wspomnień. Doskonałym pomysłem jest zakupienie pamiątkowego medalu z podobizną muzealnych eksponatów. Pozwoli to zabrać ze sobą na zawsze odrobinę magii tego miejsca.

Jak dojechać do Muzeum Zabawek w Karpaczu?

Muzeum znajduje się na ul. Kolejowej 3, 58-540 Karpacz.
Zobacz na mapie ->

Muzeum Historyczne we Wrocławiu

Główne atrakcje

Muzeum Historyczne to jeden z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Stała wystawa nosi nazwę „1000 lat Wrocławia” i prezentuje bogatą historię miasta od założenia biskupstwa aż do czasów współczesnych. Zwiedzający mogą zobaczyć ponad 3000 eksponatów, a wśród nich ważne dokumenty, ozdoby, przedmioty codziennego użytku, a także obrazy i rzeźby. Cennym zabytkiem jest barokowe wnętrze tzw. Pokój Beyersdorfów, przeniesiony wprost z mieszczańskiej kamienicy.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum

Doskonałym uzupełnieniem historycznej podróży po Wrocławiu jest pamiątkowy medal, który przedstawia budynek muzeum. Wśród cennych zbiorów można poczuć chęć do stworzenia własnej kolekcji z medalami z serii Złota Polska.

Jak dojechać do Muzeum Historycznego we Wrocławiu?

Obiekt mieści się w Pałacu Królewskim na ul. Kazimierza Wielkiego 35 we Wrocławiu. Zobacz na mapie ->

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu

Główne atrakcje

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieści się w murach Starego Ratusza. Już sam budynek jest niesamowitą zachętą do odwiedzenia tego miejsca. Położona w centrum Wrocławia budowla to najznamienitszy zabytek późnogotyckiej architektury świeckiej w Europie. W Sali Książęcej można podziwiać wyroby ze srebra wykonane w okresie od XVI do XIX w. W Izbie Seniora Rady prezentowane są portrety ławników i rajców z 1668 r. Obiekt prezentuje eksponaty związane z wrocławskim rzemieślnictwem.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

W holu obiektu można nabyć pamiątkowy medal, który przedstawia Stary Ratusz. To nie tylko pomysł na ciekawą pamiątkę, ale również sposób na pielęgnowanie pasji do kolekcjonerstwa.

Jak dojechać do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu?

Obiekt znajduje się w centrum miasta pod adresem: Stary Ratusz, Rynek 50, 50-996 Wrocław. Zobacz na mapie ->

Muzeum Militariów i Archeologiczne we Wrocławiu

Główne atrakcje

Muzeum Militariów oraz Muzeum Archeologiczne mieszczą się w średniowiecznym zespole budynków Arsenału Miejskiego. W Muzeum Militariów są cztery stałe wystawy. Można zobaczyć tam oryginalny karabin przeciwpancerny Ur i jedyny w Polsce krzywolufowy ciężki karabin maszynowy z 1953 roku. Muzeum Archeologiczne powstało w 1815 r. Eksponaty pochodzą nawet sprzed 500 tys. lat. Muzeum posiada trzy wystawy stałe, gdzie prezentowane są cenne artefakty.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Muzeum Militariów i Muzeum Archeologicznego

Przechadzając się wśród tak okazałych zbiorów, zdobywa się przekonanie, że kolekcjonerstwo to piękna pasja, która może okazać się bezcennym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń. Warto zakupić pamiątkowy medal z wizerunkiem muzeów i poczuć się jak kustosz muzealnych zbiorów.

Jak dojechać do Muzeum Militariów i Archeologiczne we Wrocławiu?

Obiekty znajdują się na ul. Antoniego Cieszyńskiego 9, 50-043 Wrocław.
Zobacz na mapie ->

Karkonoskie Tajemnice

Główne atrakcje

Interaktywna wystawa Karkonoskich Tajemnic sprawia, że zwiedzający przenoszą się do magicznego świata legend. Wizyta w tym miejscu to niepowtarzalna lekcja historii i techniki. Historia karkonoskich zielarzy czy potężnego Ducha Gór w aranżacji znakomitych artystów sprawia, że odwiedzający staje się częścią świata rządzonego przez potęgę Karkonoszy. Tajemniczy kostur oraz niezwykli hutnicy szkła to tylko niektóre z tajemnic, które można odkryć i poczuć na własnej skórze podczas wizyty w muzeum.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Karkonoskich Tajemnic

Idealną pamiątką z tej mistycznej wyprawy będzie złoty medal z wizerunkiem Liczyrzepy, czyli Ducha Gór. Miłość go gór i kolekcjonerstwo łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Obie pasje są bardzo szlachetne i wymagają systematyczności. https://zlotapolska.pl/medale/zlota-polska/zloty-dolny-slask/karkonoskie-tajemnice

Jak dojechać do Karkonoskich Tajemnic?

Obiekt znajduje się w centrum Karpacza na ul. Mickiewicza 1A.
Zobacz na mapie ->

Kolejkowo Wrocław

Główne atrakcje

Kolejkowo to miejsce, w którym zobaczymy cały niezwykły Dolny Śląsk w miniaturze. Niesamowita makieta pokazuje tętniący życiem region. Odwiedzający może zobaczyć, jak wygląda życie na wsi, jak miniaturowi turyści radzą sobie na górskich szlakach i podziwiać miejscowe zabytki. 335 m2 makiety, 3437 figurek oraz 242 budynki. Brzmi imponująco, prawda? Po makiecie jeżdżą miniaturowe samochody i pociągi, a odwiedzający mogą uruchamiać interaktywne elementy.

Medal Pamiątkowy (kolekcjonerski) z Kolejkowo we Wrocławiu

Złoty medal z nazwą atrakcji oraz pociągiem to doskonały sposób na rozwijanie pasji i oryginalnego upamiętnienia wizyty w niesamowitym miejscu na mapie Dolnego Śląska.

Jak dojechać do Kolejkowo we Wrocławiu?

Atrakcja znajduje się w budynku dworca Świebodzkiego, jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu, pod adresem: plac Orląt Lwowskich 20B, 53-605 Wrocław.
Zobacz na mapie ->

Dolny Śląsk to malowniczy region owiany ogromem tajemnic i legend. Muzea dają szansę na dokładne, a jednocześnie ciekawe poznanie historii tego miejsca. Dobre wspomnienia warto zachować na dłużej. Pomogą w tym kolekcjonerskie medale z kolekcji Złota Polska. To świetny sposób na zaszczepienie w sobie pasji do kolekcjonerstwa i poznawania historii Polski w najciekawszy z możliwych sposobów.

Czytaj też: Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku – podziemne trasy, kopalnie, Palmiarnia w Wałbrzychu i hydropolis we Wrocławiu. Część II

Może ci się spodobać również

Odbierz 2 prezenty!

Zapisz się do newslettera i dołącz do wyjątkowego grona Zdobywców Złotej Polski!

1 prezent: Medal Złota Polska z Krakowa

2 prezent: Przewodnik “Dwa dni w Krakowie”

Medal dostaniesz jednorazowo i całkowicie
za darmo przy pierwszych zakupach
w naszym sklepie online.

Przewodnik w formie e-booka dostępny do
ściągnięcia z przesłanego w mailu linka.